צוות מוסמך
רשות הטבע והגנים

לוכדי נחשים בבית שאן

-24 שעות מיידי -
-לא בשבת-

פעולות מיידיות עד להגעת לוכד הנחשים בית שאן

המחשה כיצד נחש נכנס לבית

שלב 1 לפני הגעת לוכד הנחשים בבית שאן

ראשית, אין להיבהל או להיכנס לפניקה ,שמרו של קור רוח עד הגעת לוכד הנחשים.

לעולם אל תנסו לגעת, לתפוס או להרוג את הנחש.

פנו את החדר מחיות מחמד, ילדים ואנשים אחרים.

במידת האפשר – סגרו את כל הדלתות והחלונות, השתמשו במגבת כדי לחסום את כל הרווחים מתחת לדלתות.

 
מומחה לנחשים עונה לשיחה במוקד

שלב 2 התנהלות במהלך המתנה ללוכד הנחשים בבית שאן

שמרו על קשר עין עם הנחש כמובן ממרחק

במידת האפשר צלמו את הנחש ושמרו בשביל לשלוח ללוכד הנחשים

חייגו אלינו ולא משנה מה השעה ,בשביל זה אנחנו כאן כל חברי הצוות הינם לוכדים מוסמכים רשות הטבע והגנים, כל המוקדניות הינם נשות מקצוע בתחום הזוחלים. 

אנחנו נדריך נזהה את סוג הנחש ובמידת הצורך לפי בקשתכם נגיע ללכוד.

לוכד נחשים מחזיק נחש

שלב 3 פעולות לאחר הגעת לוכד נחשים בבית שאן

אנו נעשה כל מאמץ על מנת להגיע מוקדם ככל האפשר נלכוד ונרחיק את הנחש כמובן מבלי לגרום לו לנזק

 במידת הצורך נעביר אותו לביה”ח לחיות בר ברמת גן על פי הנחיות ראשות הטבע והגנים 

עד שנגיע זכרו להקפיד לשמור על קשר עין

תוכן העניינים (לחץ לפתיחה)

הסבר מקיף על הליך לכידת הנחשים בבית שאן והדרכה ללוכדים .

ניתן להפעיל כתוביות בהמשך המאמר קטעי וידאו נוספים בנושא וגם ג'ימי מקבל הכשה באף

נחשים בבית שאן: בין ירוק לעירוני – מה עושים כשפוגשים נחש?

בית שאן, עיר צעירה ותוססת, שוכנת בצפון הארץ ומשלבת קסם של חיים עירוניים תוססים לצד פרברים ירוקים. מפגש מרתק זה כולל גם את נוכחותם של נחשים, הן בבתים והן ברחבי העיר.

מה עושים כשפוגשים נחש?

 • שומרים על קור רוח: חשוב לא להיכנס לפאניקה, שכן רוב הנחשים בישראל אינם ארסיים.
 • מתרחקים מהנחש: נותנים לו מרחב תנועה ומאפשרים לו לעזוב את המקום בכוחות עצמו.
 • מזהים את סוג הנחש: במידה ואפשר, מנסים לזהות את סוג הנחש. זיהוי מדויק יסייע בהערכת הסכנה הפוטנציאלית.
 • מתקשרים ללוכד נחשים מוסמך: במקרה של חשש או חוסר יכולת להתמודד עם הנחש באופן עצמאי, פונים ללוכד נחשים מוסמך.

מתי חייבים לפנות ללוכד נחשים?

 • הנחש נמצא בבית או בקרבת ילדים וחיות מחמד.
 • חובה להתייעץ בכל מצב.
 • הנחש נמצא בשטח פרטי
 • בשטח ציבורי פנה לעירייה.

מה עושה לוכד נחשים מוסמך?

 • מגיע למקום: לוכד הנחשים המוסמך יגיע למקום בהקדם האפשרי.
 • מאתר את הנחש: לוכד הנחשים המיומן יאתר את הנחש תוך שימוש בניסיונו ובידע המקצועי שלו.
 • לוכד את הנחש: לוכד הנחשים ילכוד את הנחש בצורה בטוחה ויעילה תוך שימוש בטכניקות מיוחדות.
 • משחרר את הנחש: לוכד הנחשים ישחרר את הנחש הרחק מאזורי מגורים, בשטח פתוח בטבע.

חשוב לציין:

 • לוכדי נחשים מוסמכים פועלים בהתאם להנחיות רשות הטבע והגנים.
 • שמירה על ביטחון הציבור ועל שלום הנחשים היא בראש מעייניהם.

לסיכום:

מפגש עם נחש בבית שאן עשוי להיות מפתיע ומבהיל, אך חשוב לזכור שרוב הנחשים אינם מסוכנים. במקרה של פגישה כזו, שמירה על קור רוח ופנייה ללוכד נחשים מוסמך הן הפעולות הנכונות ביותר.

הזמנת לוכד נחשים בבית שאן:

במידה ואתם נתקלים בנחש בביתכם או בסביבתכם, חשוב לפנות מיד ללוכד נחשים מוסמך. לוכד נחשים מקצועי ידע לטפל במצב בצורה בטוחה ויעילה, תוך שמירה על ביטחונכם ועל ביטחון הנחש.

בהמשך המאמר קטעי וידאו נוספים הנושא וגם ג'ימי מקבל הכשה באף

לעיון נוסף – לוכד נחשים בקרית יערים טלזסטון

לוכד נחשים במבשרת ציון.

ראה באתר עיריית בית שאן.

לוכדי נחשים בבית שאן: בטחון וידע מקצועי בעת מפגש עם נחש

עם בוא הקיץ וסיום תקופת הקור, פעילות הנחשים בבית שאן גוברת והסכנה עולה. בתקופה זו, נחשים נוטים להסתובב בחופשיות רבה יותר, ויכולים לחדור בקלות לאזורי מגורים, ואף להיכנס לבתים. על פי נתונים סטטיסטיים, בחודשי הקיץ מתבצעות בממוצע כ-1500 לכידות נחשים בחודש ברחבי הארץ (הנתונים אינם סופיים, אלא הערכה בלבד). נחשי צפע ארצישראלי וזעמן שחור הם הנפוצים ביותר מבין הנחשים הנלכדים.

דרישת החוק בנוגע ללכידת נחשים בבית שאן

במקרה שנתקלתם בנחש בשטחכם בבית שאן ולא משנה אם זה זעמן מטבעות או פתן שחור, מומלץ לא לנסות להתמודד עצמית עם המצב, ולהעדיף לפנות ללוכד נחשים בבית שאן המקצועי בכל נוגע ללכידה, טיפול ושחרור נכון לדרישות החוק. נכון להוראות החוק, הריגה או פגיעה בנחשים נחשבת לעבירה. למעשה, הם מוגנים בחוק הגנת חיות הבר ולעיתים עלולים להידרש לענות בפני רשויות החוק על המעשים שלנו במקרה של עברה על החוק ,לפי החוק רק אדם בעל היתר לכידת נחשים יכול ללכוד ולהשיב לטבע נחשים ,לכן לפני כל ניסיון להתמודד עצמית עם הנחש בבית שאן, מומלץ להתקשר למומחים.

שירותינו בתחום לכידת הנחשים בבית שאן

נכון למומחיותנו בתחום, אנו מספקים שירותי לכידה ופינוי מהירים ויעילים. אנו מכירים היטב את הסוגים השונים של נחשים שנפוצים באזור בית שאן ויכולים לספק פתרונות מותאמים אישית למצבכם. כאחד ממובילי שירותי לכידת הנחשים בבית שאן, אנו מבטיחים לספק לכם שירות מקצועי ואמין, תוך הקפדה על בטיחותכם האישית והבעלי חיים שבסביבה.

אנו ערוכים ונמצאים בקשר עם מרבית מלוכדי הנחשים בארץ כך שבמידה וחברי הצוות שלנו לא יוכלו להגיע תמיד נדאג שלוכד מוסמך אחר הקרוב אליכם יצור איתכם קשר מיידי להנחות אותכם בפעולות הנכונות ובשעת הצורך לכידה.

מניעת הפגיעות והתמודדות תקינה עם הנחשים בבית שאן

השימור על בריאות ובטיחות הציבור הוא לעיתים משימה דחופה. הגעת לוכד נחשים בבית שאן מקצועי מבטיחה כי כל פעולות הלכידה יתבצעו בהתאם להנחיות ולכללי הביטחון. אנו מבצעים תהליכי הלכידה בדיוק ובזהירות, כך שהנחש לא יאיים על בריאותכם.

נכון לניסיון הרחב שלנו, אנו יכולים לייעץ לכם על פעולות נסיגה מנחשים ומינים ספציפיים בבית שאן. הנחשים הם יצורים חשובים לתפקידי הטבע ושימורו, ראה מאמר על עולמם המופלא של הזעמנים ולכן השמירה עליהם היא כחלק חשוב משמירתו של הטבע בבית שאן. למרות שהם יצורים שמעיקים על הרבים, כמו גם יצורים שנחשבים למסוכנים ובפרט נחש הצפע, אך מרביתם אינם מסוכנים והם מבצעים את התפקיד שלהם בשרשרת המזון (ראה מאמר על בעלי חיים המרחיקים נחשים) ומאכלסים שטחים רבים. נכון לכך, הפתרון הטוב ביותר במקרים של היתקלות בנחשים, הוא להתייעץ עם המומחים ולבצע את הצעדים הנדרשים בהתאם.

סדר פעולות חירום במקרה של הכשת נחש בבית שאן

במדינת ישראל, קיימים מגוון נחשים, כאשר הצפע ארץ-ישראלי הוא הנפוץ ביותר,ונפוץ גם באזור בית שאן. בכל מקרה הכשה יש לטפל כהכשת נחש ארסי עד לזיהוי מוחלט של איש מקצוע. הנפגע עשוי להציג סימנים כמו שריטות, נפיחות, כאב מקומי, פסים אדומים ועוד.

אם התרחשה הכשה או נשיכה בבית שאן, עשה את הצעדים הבאים:

 1. התקשר למד"א במספר 101 לחיוג לחץ וזעק לעזרה.
 2. הרחק את הנפגע מהמקום המסוכן.
 3. אפשר לסייע לו להירגע ולהימנע ממתח.
 4. הסר תכשיטים ובגדים מהאזור הפגוע.
 5. תקבע את הגפה הפגועה או האיבר המוכש לגפה בריאה.
 6. נסה לזהות את סימני ההכשה או הנשיכה, ושחזר את המראה של הנחש אם אפשר.
 7. אסור לחתוך את מקום ההכשה, למצוץ את הארס, להניח חסם עורקים, לתת לנפגע אוכל או שתייה.

היישום הנכון של הטיפים יכול להקל על תהליך ההתמודדות עם הכשת נחש ולשמור על בריאותו של הנפגע ולהציל חיים.

[הרחבה בנושא הכשת נחשים באתר מגן דוד אדום ,קופת חולים מכבי,ויקירפואה ,doctors ]

נחשים בבית שאן: למה חשוב להזמין לוכד נחשים מוסמך?

בית שאן, עיר ירוקה ותוססת במרכז הארץ, משלבת קסם של טבע לצד אורח חיים עירוני תוסס. יחד עם זאת, ייתכן ותפגשו נחשים בבתים ובחצרות.

מדוע חשוב להזמין לוכד נחשים מוסמך?

 • סיכון: קיים סיכון ממשי להכשה על ידי נחש ארסי, כמו צפעון מצוי או תנין הנגב. הכשה כזו עלולה לגרום לפגיעות קשות ואף למוות, במיוחד אצל ילדים קטנים וקשישים.
 • זיהוי מהיר: זיהוי מדויק של סוג הנחש חיוני להערכת הסכנה הפוטנציאלית וקבלת הטיפול הרפואי הנכון במקרה של הכשה. זיהוי עצמאי עלול להיות קשה, כיוון שרבים מהנחשים בישראל בעלי מראה דומה.
 • טיפול מהיר: טיפול רפואי מהיר במקרה של הכשה על ידי נחש ארסי חיוני להצלת חיים. לוכד נחשים מוסמך יוכל ללכוד את הנחש במהירות וביעילות, ולאפשר לכם לפנות לטיפול רפואי בהקדם האפשרי.
 • מניעת פגיעה בנחש: ניסיונות ללכוד או להרוג נחש באופן עצמאי עלולים לסכן אתכם ואת הנחש. לוכד נחשים מוסמך ידע ללכוד את הנחש בצורה בטוחה הן עבורכם והן עבורו.
 • שמירה על הסביבה: נחשים ממלאים תפקיד חשוב במערכת האקולוגית. לכידת הנחש על ידי לוכד מוסמך מבטיחה את שחרורו חזרה לטבע, במקום שבו לא יפגע באדם או בסביבתו.

ראה גם לוכד נחשים במבשרת ציון.

מהותו של לוכד הנחשים בבית שאן

לוכד נחשים מקצועי-רבים נוטים לחשוב כי לכידת נחשים בבית שאן כוללת אומץ רב (הלוכד המוכר יעקב סלע), אבל מדובר על אנשי מקצוע אשר במסגרת ההכשרה שלהם לומדים רבות על נושא לכידת נחשים במטרה לבצע את העבודה על הצד הטוב ביותר ולדאוג לבטיחות שלכם.

לוכד נחשים בבבית שאן נדרש לעבור בהצלחה קורס לוכדי נחשים, לכידת נחשים נחשב לעסק מסוכן ומסובך – לפי החוק בישראל הנחשים נחשבים לחיה מוגנת ואין לפגוע בהם יתרה מזאת, אסור להחזיקם זמן רב ויש לדאוג לשחרר אותם למקום הטבעי שלהם. המשמעות היא כי כאשר אתם מחזיקים בנחש בניסיון להרחיק אותו מהסביבה שלכם מדובר בעבירה על החוק. הדרך הטובה ביותר ללכוד את הנחש היא באמצעות קשר עם לוכד נחשים מקצועי אשר בתום הלכידה הוא ישחרר את הנחש לטבע תוך תיאום מלא עם הגורמים של רשות הטבע והגנים.

הפעולות הנדרשות מלוכד

הלוכד צריך תחילה למלא טופס בקשת רישום לקורס לוכדי נחשים לאחר יצירת קשר של ראשות הטבע והגנים עליו לילמוד את המקראה ללימוד עצמי לקראת הקורס עליו להכיר היטב את חוק גנים לאומיים, שמורות טבע, אתרים לאומיים ואתרי הנצחה וכן את חוק צער בעלי חיים לאחר מעבר מבחן עיוני בהצלחה יזומן המבקש לקורס לוכדי נחשים מעשי המתקיים על פי רוב במוזאון הטבע בתל אביב

כמו כן כליו להתעדכן היטב בתקנות החוק –תקנות להגנת חיית הבר וכן בתקנות שמורות הטבע (סדרים והתנהגות) וכן להתעדכן ברשימת ערכי הטבע המוגנים (הכרות בסיסית) ולבדוק ב רשימת הקבצים הרלוונטים באתר רשות הטבע והגנים על עדכונים וחומר נוסף

כמו כן הניבחן יקבל הוראות מפורטות מרט"ג על חומר הלימוד

נכון לשנת 2023 משך זמן ההמתנה לקורס משעת ההרשמה עומד על שנה וחצי ומעלה.

המשך התהליך ואינפורמציה נוספת בהמשך המאמר …

 

וידאו שנועד להקל ולשבור את הקרח ביננו לבין היצור המדהים הזה

נחשפים לוכדי הנחשים האמיצים של בית שאן: שומרי הנחשים והחברה

בנוף השליו של בית שאן, שם ההיסטוריה לוחשת בין חורבות עתיקות והטבע פורח בצורתו הגולמית ביותר, קיימת קבוצת גיבורים אלמונים – לוכדי הנחשים. אנשים א intrאגיים אלה יוצאים אל הפרא, לא חמושים בנשק, אלא בידע ובחמלה, כדי להגן על הנחשים ועל האוכלוסייה המקומית כאחד. בואו נצלול אל תוך עולמם המרתק של לוכדי הנחשים בבית שאן, שם המיתוס פוגש את המציאות והאומץ לא יודע גבולות.

ארץ בית שאן החידתית

בית שאן, השוכנת בעמק הירדן הציורי בישראל, מתגאה במרקם עשיר של היסטוריה, תרבות ומגוון ביולוגי. מהפלאים הארכיאולוגיים של תל בית שאן ועד לצמחייה השופעת של הסביבה הכפרית, אזור זה שופע חיים, עתיקים וחדשים כאחד. עם זאת, בתוך יופיו טמון סכנה נסתרת – נוכחותם של נחשים ארסיים.

שומרי הנחשים והחברה

בבית שאן, התואר "לוכד נחשים" הוא לא רק מקצוע; זו שליחות, חובה לשמור על חיי אדם ועל האיזון האקולוגי העדין. אנשים אמיצים אלה עוברים הכשרה קפדנית, שולטים באמנות זיהוי, טיפול והעתקת נחשים. חמושים בכלים מיוחדים ואומץ לב אין סופי, הם יוצאים למסעות אל הפרא, נענים לקריאות לעזרה מאזרחים מודאגים או מארגוני שמירת טבע.

הריקוד עם הסכנה

כל מפגש עם נחש הוא ריקוד עדין בין חיים ומוות, שבו החלטות של שבריר שנייה יכולות לעשות את ההבדל בין ביטחון לסכנה. בידיים יציבות ובעצבים מפלדה, לוכדי הנחשים מתקרבים לכל יצור בכבוד ובזהירות, ומפעילים את המומחיות שלהם כדי ללכוד אותם בבטחה ולהעביר אותם בחזרה לבתי גידול מתאימים יותר. מהצפע הארסי ועד הקוברה המדברית החמקמקה, אף נחש אינו מרתיע מדי עבור השומרים הא intrאגיים הללו.

מעבר לקריאה לחובה

עם זאת, תפקידו של לוכד נחשים חורג מעבר ללכידה בלבד. אנשים אלה הם שגרירים של חינוך, המפזרים מיתוסים ותפ misconceptionsות לגבי נחשים תוך קידום דו-קיום בין בני אדם ובעלי חיים. באמצעות תוכניות הסברה ופעולות להעלאת המודעות הציבורית, הם שואפים לטפח הרמוניה בין האדם לנחש, ולהבטיח דו-קיום שלו במערכת האקולוגית.

עדות לאומץ ולחמלה

סיפורי לוכדי הנחשים בבית שאן אינם רק סיפורים על אומץ; הם עדות לקשר העמיד בין האנושות לטבע. בעולם שבו פחד לעיתים קרובות מוליד עוינות, אנשים אלה מדגימים אמפתיה והבנה, תוך אימוץ יופיה ומורכבותה של עולם הטבע.

סיכום ביניים 

בלב בית שאן, בין לחישות ההיסטוריה ורשרוש העלים, לוכדי הנחשים עומדים כשומרים שקטים, גשרים בין פחד למוּבְהָל, סכנה והרמוניה. סיפורם הוא סיפור של אומץ, חמלה וחיפוש מתמיד אחר דו-קיום. כל עוד נחשים ישוטטו בארץ, לוכדי הנחשים של בית שאן ימשיכו לעמוד כשומרים, תוך הבטחה שבני אדם וזוחלים כאחד יוכלו לשגשג בהרמוניה.

נושאים מרכזיים:

 • האומץ והמסירות של לוכדי הנחשים בבית שאן.
 • החשיבות של שמירה על האיזון האקולוגי והגנה על נחשים.
 • החינוך והמודעות לקידום דו-קיום בין בני אדם לנחשים.
 • הקשר העמוק בין האנושות לטבע.

אמנות זיהוי נחשים בבית שאן

בנופים השלווים של בית שאן, שם ההיסטוריה משתלבת בלחש של הטבע הפראי, קיימת מיומנות מרתקת שפותחה על ידי מעטים: אמנות זיהוי נחשים. בין החורבות העתיקות והעמקים הירוקים, הבנת התושבים הקשקשאיים אינה רק עניין של סקרנות אלא צורך הכרחי לקיום משותף. הצטרפו אלינו בעודנו צוללים אל תוך עולמה המורכב של זיהוי נחשים בבית שאן, שם ידע הוא המפתח להרמוניה בין בני אדם לזוחלים.

מגוון הנחשים

בית שאן, עם המערכות האקולוגיות המגוונות שלה, הנעות ממדבריות צחיחות ועד נופים ירוקים, היא ביתם של מגוון מיני נחשים. מהצפע הארסי ועד הנחש המחליק הלא-ארסי, כל נחש ממלא תפקיד חיוני באיזון העדין של המערכת האקולוגית המקומית. עם זאת, ההבחנה בין ידיד לאויב מצריכה עין חדה וידע רב.

אומנות לשמה

עבור לוכדי הנחשים של בית שאן, זיהוי נחשים הוא יותר ממיומנות; זהו אמנות שעוברת מדור לדור. חמושים במדריכי שדה, בטכניקות תצפית ובהבנה עמוקה של התנהגות נחשים, מומחים אלה יכולים לזהות הבדלים עדינים בצבע, בתבנית ובמורפולוגיה כדי לזהות את המין בדיוק.

הבודדים הארסיים

אחד ההבחנות הקריטיות ביותר הוא בין נחשים ארסיים ללא-ארסיים. בבית שאן, מפגשים עם מינים ארסיים כמו צפע ארצישראלי ופתן שחור (נדיר) אינם נדירים. זיהוי נחשים מסוכנים אלה דורש לא רק ידע אלא גם זהירות וכבוד.

תפוצת נחשים לפי שכונות בבית שאן בקווים כלליים 

שכונה צבע נחשגודל ועובי סוג הנחש
לב העירחום – ירוק דק, קטןזעמן זיתוני – לא ארסי
האירוסין שחור קטן עד 1 מטרמגושם יחסיתפתן שחור- ארסי.
נוף גליםשחור לסת לבנהארוך עובי בינוניזעמן שחור – לא ארסי
נווה הדקלעיגולים שחורים אפוריםבינוני ועובי בינוניזעמן מטבעות – לא ארסי
נוף הגלבועכיפה אדומה וקולרעד 70 ס"מ- דקשלוון קולר- לא ארסי

בהמשך נפרט יותר על הסוגים והתפוצה שלהם חשוב מאוד להבין שהתפוצה אינה תעודת ביטוח לכלום היא מתבססת רק על ניסיון שמתחשב בבית הגידול היחודי לכל שכונה כמובן שבכל מקום יש צפעים ונחשים ארסיים.

ניווט בשטח הנחשים: טכניקות לכידת נחשים בבית שאן

בנופיה הציוריים של בית שאן, שם ההיסטוריה העתיקה פוגשת בטבע פראי בלתי מאולף, מומחים מיומנים המכונים "לוכדי נחשים" מנווטים את הריקוד העדין בין אדם לנחש. מוטלים עליהם להרחיק בבטחה זוחלים מסוכנים פוטנציאלית מבתי גידור אנושיים, ומומחים אלה משתמשים במגוון טכניקות לכידה יצירתיות שפותחו במשך שנים של ניסיון ומסורת. הצטרפו אלינו ונפצח את האומנות והמדע מאחורי לכידת נחשים בבית שאן, שם כל לכידה היא עדות למיומנות, סבלנות וכבוד לטבע.

הכרת השטח

לפני שיוצאים למסע לכידה, לוכדי נחשים בבית שאן סוקרים בקפדנות את השטח, ומזהים מקומות מסתור פוטנציאליים ואתרי קינון מועדפים על ידי נחשים. מחריצים סלעיים ועד עלווה צפופה, אף מקום מסתור לא נעלם מעיניהם בחיפוש אחר לכידת זוחלים חמקמקים.

הפיתוי של המלכודת

מרכזית בלכידת נחשים בבית שאן היא ההצבה האסטרטגית של מלכודות עם פיתיונים, שנועדו למשוך וללכוד נחשים בבטחה. תוך שימוש בשילוב של פיתיונות טבעיים וסינתטיים, כגון עקבות ריח וטרף מדומה, לוכדי הנחשים מפתים את הטרף שלהם להיכנס למלכודות מיוחדות שנועדו לצמצם לפחות את הפגיעה הן בנחש והן בלוכד.

עיצובים מתוחכמים של מלכודות

בבית שאן, לוכדי נחשים משתמשים במגוון עיצובים של מלכודות המותאמים להתנהגויות הייחודיות ולבתי הגידול של מיני נחשים שונים. מבורות לכידה פשוטים שחופרים באדמה ועד מלכודות קופסה מתוחכמות יותר המצוידות במנגנוני הפעלה, כל עיצוב משקף הבנה מעמיקה של הפסיכולוגיה וההתנהגות של הנחשים.

סבלנותו של הלוכד

לכידת נחשים בבית שאן היא לא רק מבחן מיומנות אלא גם מבחן סבלנות. לאחר הצבת המלכודות ופיזור הפיתיונות, לוכדי הנחשים חייבים לחכות בערנות, לעיתים שעות ואף ימים, עד שהטרף החמקמק ייכנס למלכודת. זהו משחק של סבלנות והתמדה, שבו ההצלחה תלויה ביכולת של הלוכד לגבור על יריביו הנחשיים מבחינת תושייה וסבלנות.

טיפול בזהירות

לאחר לכידת הנחש בבטחה, מתחיל התהליך העדין של החילוץ. בידיים יציבות ובתנועות רגועות, לוכדי הנחשים מוציאים בזהירות את הנחש הלכוד ממקום מחבואו, תוך הקפדה על צמצום המתח ומניעת פציעה הן לנחש והן ללוכד.

שמירה על האיזון

בבית שאן, לכידת נחשים היא יותר מסתם אמצעי להרחקה; זהו כלי חיוני בשמירה על האיזון העדין בין בני אדם ובעלי חיים. על ידי העברה בטוחה של נחשים לכודים לבתי גידול מתאימים יותר הרחק ממקומות יישוב, לוכדי הנחשים מבטיחים את בטיחותם של התושבים והזוחלים כאחד.

כיצד לוכדים?

בשטחי בית שאן והסביבה, שם נופים היסטוריים עתיקים פוגשים טבע פראי ושופע, פועלים לוכדי נחשים מיומנים. מומחים אלה, המהווים גשר חיוני בין האדם לטבע, עוסקים בלכידת נחשים בבטחה והרחקתם ממקומות יישוב, תוך שמירה על איזון אקולוגי ועל בריאות הציבור.

הבנת הנחש:

הצעד הראשון בלכידת נחשים מוצלחת הוא הבנת התנהגותו ומאפייניו. לוכדי נחשים מנוסים בבית שאן בקיאים בהבחנה בין מיני נחשים שונים, זיהוי מקומות מסתור מועדפים וניתוח דפוסי פעילותם. ידע זה חיוני לבחירת טכניקת הלכידה המתאימה ביותר לכל מצב.

טכניקות לכידה:

מגוון טכניקות לכידה עומדות לרשות לוכדי נחשים בבית שאן, וכל אחת מהן מותאמת למין הנחש, למיקומו ולסביבה. להלן מספר דוגמאות:

 • מלכודות: שימוש במגוון מלכודות, כגון מלכודות קופסה, מלכודות דלי ומלכודות השהייה, מאפשר ללכוד נחשים בבטחה תוך צמצום הסיכון לפגיעה בהם.
 • פיתיונות: שימוש בפיתיונות טבעיים או סינתטיים, כגון ריחות או טרף מדומה, מושך נחשים אל המלכודות.
 • כלי לכידה: שימוש בכלים ייעודיים, כגון מלקחיים ארוכים ומקל נחשים, מאפשר ללוכדי הנחשים לתפוס נחשים בבטחה, תוך שמירה על מרחק.
 • טכניקות ידניות: במקרים מסוימים, לוכדי נחשים מיומנים עשויים להשתמש בטכניקות ידניות ללכידת נחשים, כגון לכידה באמצעות לולאה או תפיסה ישירה.

חשיבות המקצועיות:

לכידת נחשים היא פעולה מורכבת הדורשת מיומנות, ידע וניסיון רב. לוכדי נחשים מוסמכים בבית שאן עוברים הכשרה מקיפה המאפשרת להם לפעול בצורה מקצועית, יעילה ובטוחה, תוך התחשבות הן בבריאות הנחש והן בביטחון הסביבה.

שיתוף פעולה:

חשוב לציין כי שיתוף פעולה מצד התושבים חיוני להצלחת פעילות לכידת נחשים. במקרה של מפגש עם נחש, יש להימנע מניסיונות ללכוד אותו באופן עצמאי ולפנות מיד ללוכד נחשים מוסמך.

חשוב לציין כי לכידת נחשים מחייבת ידע מקצועי נרחב, ניסיון וזהירות רבה. טיפול לא נכון בנחש עלול לסכן הן את בריאותו והן את ביטחון הסביבה. לכן, במקרה של מפגש עם נחש, מומלץ לפנות לצוות מקצועי מוסמך שיבצע את לכידתו והעברתו בצורה נכונה ובהתאם לחוקי הגנת הטבע.

חשוב לציין מחקר הקושר לכידת נחשים ( Snake removal) עם מעמד סוציו אקונומי.

לוכדי נחשים בבית שאן: רישיון עבודה וחשיבותו

בבית שאן, כמו גם בירושלים וערים אחרות ברחבי הארץ, פועלים לוכדי נחשים רבים. חשוב לוודא שלוכד הנחשים שאליו תפנו מחזיק ברישיון עבודה בתוקף, המעיד על עמידתו בתנאים הנדרשים וההכשרה המקצועית שלו. רישיון עבודה זה מבטיח שהלוכד עבר הכשרה יסודית, הן תיאורטית והן מעשית, בלכידת נחשים. הכשרה זו כוללת ידע נרחב על מיני הנחשים השונים בארץ, התנהגותם, שיטות לכידה בטוחות הן לנחש והן לבני אדם, וכן טיפול נכון לאחר הלכידה.

מדוע חשוב לוודא שלוכד הנחשים מחזיק ברישיון עבודה?

 1. מקצועיות וידע: רישיון העבודה מעיד על כך שהלוכד עבר הכשרה מקיפה בלכידת נחשים, הן בתיאוריה והן בפרקטיקה. הכשרה זו כוללת ידע נרחב על מיני נחשים שונים באזור, התנהגותם, שיטות לכידה בטוחות הן לנחש והן للוכד (laloched – the catcher), וכן טיפול נכון לאחר הלכידה.
 2. הקפדה על חוקי שמירת טבע: חוקי שמירת הטבע בישראל קובעים תקנות מפורשות לגבי לכידת נחשים. לוכד נחשים מורשה מודע לחוקים אלו ופועל לפיהם, תוך שמירה על רווחת הנחשים והסביבה.
 3. ביטחון: בחירת לוכד נחשים מוסמך מבטיחה שתקבלו שירות מקצועי ואמין. לוכד מורשה יודע לטפל בכל מצב בצורה בטוחה ויעילה, תוך צמצום סיכונים הן עבורכם והן עבור הנחש.

טיפים לבחירת לוכד נחשים מוסמך:

 • בדקו את רישיון העבודה שלו: ניתן לאמת זאת באתר רשות הטבע והגנים.
 • התעניינו בניסיון שלו: שאלו כמה זמן הוא פעיל בתחום, עם אילו סוגי נחשים הוא נתקל ושיעור ההצלחה שלו בלכידות.
 • שאלו שאלות: אל תהססו לשאול לגבי שיטות העבודה שלו, הציוד וניסיונו במקרים דומים.
 • בקשו המלצות: פנו לחברים, שכנים או בני משפחה שנתקלו בנחשים בעבר וקבלו המלצות על לוכדי נחשים מוסמכים שהם סומכים עליהם.

זכרו: לכידת נחשים היא משימה מורכבת הדורשת ידע מקצועי וניסיון. בחירת לוכד נחשים מוסמך מבטיחה שירות אמין, בטוח ויעיל, תוך שמירה על רווחת הנחשים והסביבה.

 

היבטים כלכליים בהזמנת לוכד נחשים בבית שאן

בבית שאן השקטה, שוכנת בלב בקעת הירדן בישראל, נוכחותם של נחשים היא תופעה טבעית השלובה במגוון הביולוגי העשיר של האזור. בעוד התושבים מנהלים את חיי היומיום שלהם בלב הטבע היפהפה, מפגשים עם זוחלים אלה עלולים להצריך לעיתים את עזרתו של לוכד נחשים מקצועי. עם זאת, מעבר לשקט הנפשי והבטיחות שהם מספקים, חשוב לבחון את ההיבט הכלכלי של הזמנת לוכד נחשים בבית שאן.

הצורך בסיוע מקצועי

מפגשים עם נחשים בבית שאן אינם נדירים, בהתחשב במערכת האקולוגית המגוונת של האזור. מהצפע הארסי הפלסטיני ועד לנחשי הלטאה הלא-ארסיים, נוכחותם של זוחלים אלה עלולה ליצור סיכונים הן לבני אדם והן לחיות מחמד. במצבים כאלה, המומחיות של לוכד נחשים מוסמך הופכת לחיונית, ומבטיחה את ההרחקה וההעברה הבטוחות של הנחש מבלי לפגוע באף צד.

הבנת התעריפים

העלות של הזמנת לוכד נחשים בבית שאן יכולה להשתנות בהתאם למספר גורמים, לרבות סוג הנחש, מורכבות הלכידה והשירותים הספציפיים המסופקים. בדרך כלל, לוכדי נחשים עשויים לגבות דמי קריאה, יחד עם חיובים נוספים עבור לכידת הנחש והעברתו למקום אחר. עלויות אלה עשויות לכלול גם גורמים כגון שימוש בציוד, הובלה וכל פרוצדורת המשך הנדרשת.

שקט נפשי מול שיקולים כלכליים

בעוד המחשבה על פגישה עם נחש בבית או בסביבה שלכם עלולה להיות מטרידה, חשוב לאזן בין השקט הנפשי שמספקים לוכדי נחשים מקצועיים לבין ההשלכות הכלכליות של השירותים שלהם. עבור תושבים רבים, הבטיחות ורווחת הנפש שלהם ושל בני משפחתם עולים על כל שיקול כלכלי, מה שהופך את ההחלטה להזמין לוכד נחשים להשקעה כדאית.

גורמים המשפיעים על העלות

כמה גורמים יכולים להשפיע על העלויות הכרוכות בהזמנת לוכד נחשים בבית שאן:

 1. סוג הנחש: נחשים ארסיים עשויים לדרוש טכניקות טיפול ואימצעי זהירות מיוחדים, מה שעלול להוביל לדמי שירות גבוהים יותר.
 2. זמן ומורכבות: לכידת נחש יכולה להיות תהליך ארוך, במיוחד אם הזוחל מסתתר במקום שקשה להגיע אליו או מפגין התנהגות הגנתית.
 3. מיקום: מיקום המפגש עם הנחש יכול גם להשפיע על העלויות, כאשר אזורים מרוחקים או שקשה לגשת אליהם עשויים לדרוש מאמץ ומשאבים נוספים עבור לכידה והעברה.

סיכום

בעוד שעלות הזמנת לוכד נחשים בבית שאן היא שיקול חשוב, חיוני לתת עדיפות לבטיחות ולשקט הנפשי כאשר מתמודדים עם מפגשים עם נחשים. על ידי שקילת ההשלכות הכלכליות לצד היתרונות של סיוע מקצועי, תושבים יכולים לקבל החלטות מושכלות כדי להבטיח את רווחתם של עצמם, של משפחותיהם ושל חיות הבר המקומיות. בבית שאן, המומחיות של לוכדי נחשים משרתת לא רק לנטרול סיכונים אלא גם כדי לטפח דו-קיום הרמוני בין בני אדם לתושבי הקשקשים של ארץ עתיקה זו.

המחיר ללכידת נחש בבבית שאן משתנה בהתאם למספר גורמים, ביניהם:

מורכבות הלכידה:

 • מיקום הנחש: לכידת נחש במקומות קשים להגעה, כמו גגות, חללים צפופים או חורים בקירות, תהיה יקרה יותר מלכידת נחש בשטח פתוח.
 • סוג הנחש: לכידת נחשים ארסיים או גדולים עשויה להיות יקרה יותר מלכידת נחשים קטנים או לא ארסיים.
 • התנהגות הנחש: נחשים תוקפניים או עוינים עשויים לדרוש זמן ומאמץ רב יותר ללכידה, מה שעלול להשפיע על העלות.

זמן הלכידה:

 • שעות היום: לכידת נחש בשעות הלילה או בסופי שבוע עשויה להיות יקרה יותר בשל זמינות נמוכה יותר של לוכדי נחשים.
 • משך הלכידה: ככל שלוקח יותר זמן ללכוד את הנחש, כך העלות תהיה גבוהה יותר.

שירותים נוספים:

 • הובלת הנחש: במידה והלוכד צריך להוביל את הנחש למרחק רב, ייתכן שיהיה צורך בתשלום נוסף עבור שירות זה.
 • טיפול בנזקים: במידה והנחש גרם נזק לרכוש, ייתכן שיהיה צורך בתשלום נוסף עבור תיקון הנזק.

מחיר ממוצע:

המחיר הממוצע ללכידת נחש בבית שאן נע בין 500 ל-800 ש"ח. עם זאת, כאמור, המחיר הסופי עשוי להיות גבוה יותר או נמוך יותר בהתאם לגורמים שונים.

טיפים לקבלת הצעת מחיר:

 • השוואת מחירים: מומלץ להשוות מחירים בין מספר לוכדי נחשים לפני בחירת אחד מהם.
 • קבלת הצעת מחיר בכתב: חשוב לקבל הצעת מחיר בכתב מהלוכד, הכוללת פירוט של כל השירותים הכלולים במחיר.
 • שאילת שאלות: אל תהססו לשאול את הלוכד שאלות לגבי ניסיונו, שיטות עבודתו והעלויות הצפויות.

חשוב לציין:

 • לכידת נחשים היא פעולה מורכבת הדורשת ידע וניסיון רב.
 • אסור לנסות ללכוד נחשים באופן עצמאי, כיוון שמדובר בפעולה מסוכנת העלולה להוביל לפציעה.
 • במקרה של מפגש עם נחש, מומלץ לפנות ללוכד נחשים מוסמך.

טבלה לסיכום רכיבי העלות של לכידת נחשים בבית שאן

רכיבי העלותתיאור
דמי התמחותמשקפים את ההכשרה של המומחה, התעודות שלו, והניסיון הפרקטי שלו בזיהוי, לכידה, והזזה של נחשים.
השקעות טכנולוגיותכוללות את עלויות הכלים והציוד המתקדם כגון מצלמות לנחשים, מכשירי מעקב, ופחחות, שמשפרים את הדיוק והיעילות של לכידת הנחשים.
דמי חירום ושעות חוץ משירותתשלום נוסף לטיפול בשיחות חירום או הספקת פתרונות מחוץ לשעות העבודה הרגילות, בהבנת הדחיפות של מקרי הפגיעה של נחשים.
 מיקום המחיר מחושב לפי המרחק מהלוכד למקום הלכידה
פרוטוקולי בטיחותכוללים את הטכניקות המחמירות על הבטיחות, כולל ציוד הגנה ושיטות תחבורה מאובטחות, המבטיחות את בטיחותם של המקצוענים והציבור.
חישובים נוספיםנדרשים למצבים מורכבים, פגישות עם מספר נחשים, או מקרים הדורשים טיפול מיוחד, שמשקפים את המורכבות והמאמץ הגבוהים.

 

מחירים לדוגמא של לכידות בבית שאן

(אינו מלמד כלום – אתם רשאים להתמקח על המחיר לפני הזמנת הלוכד ,תמיד דרשו לדעת את המחיר מראש)
 
תאריךשכונה/אזורמחיר (₪)סיבת המחיר
01/03/2023נוף גלעד950כולל עלויות גבוהות של התנגדות בסביבה צפופה וצורך בהשקעה נוספת בלוגיסטיקה והתמחות.
07/04/2023נוף הירדן750נחש בשטח ציבורי בשעות היום טופל ושוחרר בהתאם להנחיות..
15/05/2023האקליפטוס850נחש בשטח פתוח – בטיפול המועצה
22/06/2023נווה נחל650נחש במכונת כביסה ללא צורך בחילוץ ופירוק
10/08/2023צמרת850נחש נמצא בגן ציבורי בטיפול העיריה בשעות הלילה.
05/09/2023קריית רבין650נחש במטבח – לכידה פשוטה
12/10/2023המכבים750זעמן מטבעות בשק אדמה.
18/11/2023נוף קדומים1200לתשלום המועצה – לכידה וחילוץ מורכבים.
24/12/2023קידמת עדן850נחש צפע משמעותי.

יומן לכידות בבית שאן

תאריךמיקוםסוג הנחשתיאור הלכידה
15 באפריל 2024גן ילדים שכונת נוף קדומיםצפע ארצישראליהנחש נמצא חבוי מתחת למתקן משחקים. לוכד הנחשים השתמש במקל נחשים ארוך כדי ללכוד את הנחש בבטחה ולהרחיק אותו מהגן.
20 במרץ 2024בית פרטי רחוב קריית רביןנחש מיםהנחש נמצא בתוך הבית, ליד הכיור. לוכד הנחשים השתמש בידיים חשופות כדי לתפוס את הנחש ולשחרר אותו בחוץ.
10 בפברואר 2024שטח חקלאי נחש חנקהנחש נמצא מתפתל סביב ענף עץ. לוכד הנחשים השתמש בסולם כדי להגיע לנחש וללכוד אותו בעזרת מלכודת קופסה.
5 בינואר 2024בית ספר רחוב שדרות הארבעה 25נחש צפעוןהנחש נמצא בחצר בית הספר, ליד פחי אשפה. לוכד הנחשים השתמש במלקחיים ארוכים כדי לתפוס את הנחש ולשחרר אותו בשטח פתוח הרחק מהאנשים.
20 בדצמבר 2023פארק עירוני (פארק האקליפטוס)זיקיתהזיקית נמצאה תלויה על עץ גבוה. לוכד הנחשים השתמש בסולם כדי להגיע לזיקית וללכוד אותה בעזרת רשת.
 
 

צילום מדהים של צפע ארצישראלי הנפוץ מאוד בבית שאן

הסבר מהחנות חובה - לטיפול בפחד מנחשים בבית שאן

כמה עובדות על לוכד נחשים בבית שאן ושאלות נפוצות

זה תלוי בשעה ביום מורכבות הלכידה ,הסריקה ,והמרחק מהלוכד, בגדול מ 350₪ ועשוי להגיע ל750₪ ומעלה 

המומחים שלנו יוכלו להגיע לכל אזור בבית שאן בתוך כ-15 דקות בממוצע לאחר קריאת השירות. ייתכן גם שהם יגיעו אף מהר יותר, בהתאם למקרה ספציפי.

המחיר עבור לכידת נחש בירושלים יתקבע בהתאם למורכבות הלכידה ולמקום הימצא של הנחש. בדרך כלל, המחירים מתחילים מ-500 ₪ ויכולים להגיע עד 800 ₪, בהתאם לתנאים הספציפיים של כל מקרה.

לפני הגעת לוכד הנחשים, מומלץ לנסות לבדוד את הנחש ולהימנע מהתקרבות אליו. במידה ואפשר, כדאי לצלם את הנחש לצורך תיעוד ומעקב. כמו כן, יש להימנע מניסיון עצמאי לתפס את הנחש, משום שזה עשוי להסתיים בפציעה.

לוכד נחשים מקצועיים מבינים את המסוכנות הטמונה בתחום ונסמכים על הכלים המתאימים ללכידת הנחשים. הם מסודרים ומיומנים בניהם, והם עוברים הכשרה מקצועית שמכילה את כל הידע הנדרש ללכידה בצורה בטוחה ואמינה.

לאחר הלכידה, הנחשים ישוחררו בטבע למקום הטבעי שלהם. השחרור מתבצע תוך תיאום עם הרשויות הרלוונטיות, כך שיהיה בטוח שהם יחזרו לסביבתם הטבעית בצורה בטוחה.

ללוכד נחשים מקצועי יש רישיון עבודה רלוונטי. בהגעתו אליכם, יהיה עליו להציג את הרישיון המתאים (אומנם לא חובה להציג) הרישיון ניתן בסוף קורס לוכדי נחשים

שאלות שעשויות לעלות בנושא לכידות בבית שאן 

מה נכלל בתהליך של לכידת נחשים בבית שאן ?

תהליך לכידת הנחשים כולל מספר שלבים חשובים. המומחה יגיע אליכם במהירות לאחר קריאת השירות. הוא יבדוק את מקום הימצאו של הנחש ויחליט על הפעולה המתאימה. בהתאם לסוג הנחש ולמצבו, המומחה יבצע את הלכידה בצורה המתאימה. לאחר הלכידה, הנחש יועבר לשלב השחרור לטבע, תוך תיאום עם הרשויות הרלוונטיות, כדי ללבן את הסוגיה נדון בנושאים הבאים

ניתן לעיין במחקר הסוקר את השפעת שיחרור הנחשים הנלכדים באוסטרליה על הטבע.

מדוע לבחור בלוכד נחשים בבית שאן מקצועי ?

השירות של לוכד נחשים מקצועי חשוב מאוד עבור בטיחותכם ולטובת הנחשים. הלוכדים המקצועיים מבינים את האתגרים המובנים בתחום ומכירים את הדרכים הטובות ביותר ללכוד ולשחרר נחשים באופן בטוח וללא סיכונים.

מהו תהליך רישוי העבודה של לוכד נחשים?

ללוכד נחשים מקצועי יש רישיון עבודה מרשימה שמאשרת את הכשרתו ויכולתו לבצע את המשימות בצורה מקצועית ובטוחה. רישיון זה הוא תעודת עניין בתחום, והוא מצביע על ידע רחב וניסיון מגוון בלכידת נחשים.

איך ניתן להזמין את שירות של לכידת נחש בבית שאן?

כדאי להזמין את שירות לוכד נחשים מקצועי , יש ליצור קשר טלפוני עם המומחים שלנו. בשיחה הראשונית, תוכלו לשאול שאלות נוספות, לציין את המצב ולקבוע את הזמן המתאים לכם לקרוא לו. ישנם עיריות שמספקות לוכד נחשים ללא תשלום גם באזורים פרטיים לדוגמא עיריית ראשון לציון אך לצעריינו רוב העיריות מספקות את השירות רק בשטחים עירוניים בלבד (עיין באתר עריית נתניה והתעדכן במוקד העיריה בשעת הצורך) כמובן ניתן לפנות אלינו מכל אזור בארץ ואנו נשתדל להנחות הצורה נכונה (מקורות נוספים עיריית חיפה-מזיקים והדברה,עיריית ראש העין , עיריית בית שמש השירות הויטרינרי- נחשים, עיריית בית שאן-הנחיות לקיץ -התייחסות לנושא הנחשים)

האם ללכידת נחשים יש השלכות משפטיות?

כן, ללכידת נחשים יש השלכות משפטיות. נחשים הם חיות מוגנות על פי החוק בישראל, ולכן אין לפגוע בהם או לשחררם במקום שאינו מתאים למגורם השמירה עליהם. מומלץ לפנות ללוכד נחשים מקצועי שיוכל לבצע את הלכידה באופן חוקי ובטוח.

מה המחיר המומלץ ללקוח עבור הזמנת לוכד נחשים בבית שאן ?

בהתאם לנכסים שבהם פועלים לוכדי הנחשים, המחירים עשויים להשתנות. כל פרויקט מקבל הערכה אישית המבוצעת על ידי הלוכדים המקצועיים. אמנם יש לציין שגם המחירים שלו כרוכים בשני גורמים עיקריים: המרחק ממקום הלכידה ובעיקר הזמן הדרוש ללכידה,ומידת הסיכון ללוכד על פי רב לנחשים ללא סיכון (חיות מחמד שברחו) המחיר מתחיל מ-250 ש"ח ולנחשים מהטבע המחיר עשוי להגיע אף ל 800 ש"ח

כיצד ניתן להכין לכידה יעילה לפני הגעת לוכד הנחשים?

צלמו את הנחש במידת האפשר והישארו בקשר עין רציף

על מה עליי להתמקד כשאני בוחר בלוכד נחשים מקצועי ?

כאשר אתם בוחרים בלוכד נחשים מקצועי , חשוב לוודא שהוא בעל היכרות מעמיקה עם המגוון הרחב של סוגי הנחשים הנמצאים באזור. נכון גם לוודא כי הוא רשאי ומורשה לבצע לכידת נחשים על פי החוק המקומי,ניתן לעיין ברשימת לוכדי הנחשים בהיתר באתר רשות הטבע והגנים אך חשוב לציין שלא כל הלוכדים מופיעים הרשימה זו והדבר נתון לשיקול דעתו של הלוכד

מה הגורמים להתרגשות של תושבים בבית שאן מנחשים ?

עם תנופת הבנייה האחרונה בבית שאן, ניתן לראות שינויים רבים בסביבה. עם השינויים הללו מגיעים אורחים לא צפויים כמו נחשים. נחשים שהוזזו מאזורים הטבעיים שלהם נפגשים כעת עם בני אדם ויציבותם מספיקה ליצור הלם גדול. כאשר מתמודדים עם נחשים בביתכם או בסמוך לו, הכי חשוב לפנות ללוכד נחשים מקצועי כדי לבצע את הלכידה בצורה טובה ובטוחה.

כיצד אני יכול להזמין את השירות של לוכד נחשים?

אם אתם זקוקים לשירות של לוכד נחשים מקצועי , אתם יכולים ליצור עימנו קשר טלפוני במספר 0559788842 ונשתדל להנחות בהתאם

מדריך זיהוי סוגי הנחשים בישראל (ובבית שאן)

נחש צפע ארצישראלי בירושלים

צפע מצוי (Daboia palaestinae)

בסביבתנו חי צפע מצוי (Daboia palaestinae) או בלשון העם צפע ארצישראלי, יצור שנחשב לאחד מהנחשים הארסיים ביישובנו. נחש זה, שאורך גופו יכול להגיע לכ-140 ס"מ (ברוב המקרים פחות), מוכר בקו עקלתון על גבו, הוא מאופיין בראש רחב המייצר צורת משולש, כשהקשקשים על ראשו דומים לקשקשים בגופו, ולא קיימים לו קשקשי מגן בראש. האישונים שלו מונחים מעל הראש. לוכד נחשים בבית שאן יזהה באופן מיידי נחש זה. בנושא הביולוגיה וההתנהגות, הצפע מצוי הוא מהמינים הנפוצים ביותר בבתי הגידול באזור הים התיכוני. הוא מאחלס מגוון של בתי גידול, כולל בתי גידול חוליים. הוא נפוץ במיוחד סביב מקומות מגורי האדם. פעילותו בקיץ נמשכת בעיקר בשעות הלילה, אך בעונות המעבר פעיל גם בשעות היום. הוא פעיל גם בקרקע, אך יכול לטפס גם על עצים, שיחים וגדרות, ולעיתים אף חודר לבתי דירה. מאכלו כולל מגוון רחב של מכרסמים, ציפורים, לטאות ונחשים. בחודשי יולי עד אוגוסט, הוא מטיל עד 30 ביצים המודבקות זו לזו. נקודת הבקיעה היא במהלך ספטמבר. הצפע מצוי נפוץ בישראל במקו מבאר-שבע בדרום ועד לגבול הלבנון בצפון, למעט במדבר יהודה. לעיתים נתפס בתחומי יישובים שנמצאים מחוץ למפת התפוצה המתוארת. לצפע מצוי מספר תכונות מסוכנות לאדם. יחד עם אורך גופו, הוא גם נחשב לכבד מבין הנחשים הארסיים. ראשו הרחב, המייצר צורת משולש, וצורת המשולש היא תו חשוב בזיהויו. קשקשי הראש דומים לאלו הנמצאים בגופו, ואין לו קשקשי מגן בראש. האישונים שלו מונחים מעל הראש. בסיכון לאדם, הצפע מוגדר כמסוכן מאוד. במקרים של הקשה, חשוב לפנות למומחים מיידית על מנת לקבל טיפול מהיר ואפקטיבי. הבנה מדויקת של המאפיינים שלו וההתנהגות שלו יכולה להקל על תהליך זיהויו והתמודדות נכונה עם מצבי פגיעה.

צפע חרמון

צפע חרמון (Montivipera bornmuelleri)

באזור הר החרמון בישראל, ישנו מין נוספת של צפע הנקרא צפע חרמון (Montivipera bornmuelleri). הצפע הזה מתאפיין במאפיינים מסוימים שחשוב להכיר. לוכד נחשים בבית שאן יזהה בקלות אף על פי שלא נפוץ באזור. אורך גופו של הצפע חרמון הוא עד כ-80 ס"מ. הוא מייצג נחש בעל גוון גוף חום או סגלגל, ועל אורך הגב ישנה שורה של כתמים כהים, אך הם לרוב אינם יוצרים את המראה העקלתון המכריע את הצפע המצוי. הראש שלו משולש ורחב מהצוואר, והאישונים מאונכים. יש לו קשקשים מעל העיניים שבולטים ויוצרים מעין "גבה" שחופה על העין. הקשקשים שעל הראש דומים לאלו שעל הגוף, ואין לו קשקשי מגן בראש. בנושא הביולוגיה וההתנהגות, הצפע חרמון מתאכלס בבתי גידול סלעיים וחורש בסביבה אלפינית. הוא פעיל בשעות היום ותזונתו כוללת מכרסמים ולטאות. מהלך חייו שונה מהצפע המצוי, שכן הצפע חרמון משריץ ולדות חיים. בחודשי אוגוסט עד ספטמבר, הוא משריץ עד 21 ולדות. הצפע חרמון נפוץ בארץ רק בהר החרמון, ואף על פי זאת חשוב להכיר ולהבין את המאפיינים שלו. מאפייניו המיוחדים והחשובים לזיהויו כוללים את הגוף השונה, הכתמים הכהים הנמצאים על הגב, והקשקשים הבולטים מעל העיניים. יחד עם אורך הגוף, אזור ההיתקלות גם משמש אמצעי זיהוי. אם יתרחש פגיעה מצפע חרמון, חשוב לפנות למומחים מיידית על מנת לקבל טיפול מהיר ואיבוד זמן מינימלי.

שפיפון הנגב שהגיע לירושלים

שפיפון (Pseudocerastes fieldi)

בישראל, ישנו מין נחש הנקרא שפיפון (Pseudocerastes fieldi). הוא מהווה את חלק ממגוון הנחשים בארץ וכדאי להכיר במאפייניו המזהים.
לוכד נחשים בבית שאן צריך לדעת להתנהל בקלות עם נחש זה. אורך גופו של השפיפון הבוגר הוא עד כ-90 ס"מ, ובכלליותו הוא נחש עבה ומגושם. גוון הגוף נע בין חום לאפור, ועל אורך הגוף ניתן למצוא כתמים מלבניים, לא סדורים, הכהים יותר מהגוון הכללי של הגוף. ישנו כתם חום בצדי הראש שנמשך לאחור וכולל בתוכו את העין. מעל העיניים יש זוג קרניים המצופות בקשקשים קטנים. הראש שלו רחב במימדים יחסיים לצוואר, והאישונים מאונכים. בנוגע לביולוגיה והתנהגות, השפיפון הוא נחש איטי ומגושם שמשתמש בזחילה נחשונית, זחילה לוליינית ובפעמים נדירות גם בזחילה קווית. פעילותו ברובה היא לילית, ובימים קרירים הוא גם תוקף את הטרף בשעות היום. כאשר מוטרד או מרגיש מאוים, הוא משמיע קולות נשיפה רמים על ידי נשיפת אוויר. הציד של הטרף כולל זחילה וחיפוש אקטיבי, כמו גם מארב בנקודות אסטרטגיות, כמו פתחי מחילות של מכרסמים. בנעוריו, הוא ניזון בעיקר מלטאות, והבוגרים ניזונים ממכרסמים וציפורים. בחודשים אוגוסט וספטמבר, הוא מטיל עד 20 ביצים, והביצים בוקעות כחודש לאחר ההטלה. השפיפון מאכלס קרקעות מישוריות וערוצי נחל אכזב במרכז ובדרום-מערב הנגב. אם נתקלתם בשפיפון או נפגעתם ממנו, חשוב לפנות למומחים במהירות על מנת לקבל את הטיפול המתאים ולהבין איך להתמודד בצורה הנכונה עם המצב. קרדיט צילום - דוד דוד האדיר

אפעה מגוון שנלכד ע"י לוכד נחשים בירושלים

אפעה מגוון (Echis coloratus)

האפעה הוא נחש מחוספס בעל אורך גוף שעשוי להגיע עד כ-90 ס"מ. גווני הגוף שלה משתנים ומתאימים לסביבת החיים שלה. כתמים לא אחידים משתרעים על אורך הגב, הם בהירים מהצבע הכללי של הגוף. הראש של האפעה הוא רחב במיוחד ביחס לצוואר, והקשקשים הנמצאים מעל העינים דומים לאלה הנמצאים על הגוף. יש לציין שאין לו קשקשי מגן ראש. אישוניו מאונכים והלשון צבעה ורוד. לוכד נחשים שנותן שירות באזור בית שאן יזהה וילכוד בקלות נחש זה עף על פי שלא נפוץ באזור. מבחינה ביולוגית ותנהגותית, האפעה מאכלסת מגוון רחב של בתי גידול באזורים מדבריים. הפעילות שלה ברובה היא לילית. היא יכולה לטפס על צמחיה ולזחול בצורה ניכרת בסוגיו. התזונה שלה כוללת ציפורים, לטאות, מכרסמים, פרוקי רגליים וגם קרפדות. כאשר האפעה מתגוננת במקום מסוים, היא משמיעה קולות ייחודיים הנוצרים מחיכוך הקשקשים. האפעה מטילה ביצים בחודש אוגוסט, ובטטולה יכולה להטיל עד עשר ביצים. הביצים מודבקות למצע ההטלה. אפעה זו נמצאת במגוון אזורים בישראל, כולל הרי אילת, מרכז ודרום הנגב, בקעת ים המלח, מדבר יהודה ובקעת הירדן צפונה עד לגלבוע. חשוב לציין כי מדובר במין ארסי, ולכן יש להימנע ממגע ובמידת הצורך אם היתה הקשה להתפנות למיון באופן מיידי קרדיט צילום - דוד דוד

עכן קטן שנלכד באמצעות לוכד נחשים

עכן קטן (Cerastes vipera)

"עכן קטן (Cerastes vipera)", הידוע גם בשמות "עכן המצוי" או "נחש קרן", הוא נחש משפחת העכנים, הנפוץ בישראל. בגודלו, העכן קטן יכול להגיע לאורך של עד כ-30 ס"מ. הגוף של העכן קטן עבה ומחוספס, וצבעו חום בהיר עם כתמים כהים ובלתי מסדרים על הגב. הראש שלו רחב מהצוואר, ועליו מסודרים קשקשים שהם דומים לאלו שנמצאים על הגוף. בניגוד לחלק מהנחשים, לעכן קטן אין קשקשי מגן על הראש. הזוג הקשקשים הקדמיים שלו מאונכים. מין אהוב על לוכד נחשים בבית שאן אפילו שלא נפוץ באזור,מומלץ להתרחק מסוג זה. העכן קטן מאכלס בצפיפות גבוהה בתי גידול חוליים. הוא פעיל בעיקר בשעות הדמדומים ובלילה, והוא מאתר את הטרף שלו בעזרת זחילה לוליינית על פני החול. העכן מחפש לטאות פעילות גם במחילותיהן בשעות היום, ולעיתים גם באמצעות התחפרות בחול ומארב ללטאות הפעילות על פני השטח. התזונה של העכן קטן כוללת בעיקר לטאות, ולעיתים גם מזון נוסף. כאשר הוא מתפתל במקום, הוא משמיע קולות מיוחדים הנוצרים מחיכוך הקשקשים שלו. בעת ההטלה, העכן קטן מניח ביצים בעלות קליפה רכה , והטלה יכולה להכיל שני ביצים. התפוצה של המינים בישראל נמצאת בבתי גידול חוליים בצפון-מערב הנגב. חשוב לציין כי העכן קטן הוא נחש ארסי, ומגע עלול להיות מסוכן לאדם. קרדיט צילום Kristof Zyskowski & Yulia Bereshpolova

עכן חרטומים לפני לכידה

עכן חרטומים (Cerastes cerastes)

"עכן חרטומים (cerastes Cerastes)", הידוע גם בשם "נחש הקרנים" או "חרטומן", הוא נחש משפחת העכנים המצוי בישראל. בגודלו, העכן חרטומים יכול להגיע לאורך של עד כ-80 ס"מ. הגוף של העכן חרטומים עבה ומאוד, וצבעו יכול להיות אפור או תכול. על גבו נראים כתמים חומים גדולים הנמשכים מהצוואר ועד לזנב. בכל אחד מצדי הראש יש פס חום עדין החוצה את העין. הראש גדול ורחב מאוד ביחס לצוואר. הזוג הקשקשים הקדמיים שבראשו דומים לאלו שנמצאים על הגוף, וכמו בגוף, אין לראש קשקשי מגן. לוכדים בבית שאן מעריצים של הנחש הזה אף על פי שלא נפוץ כל כך באזור. נחש חרטומים מאכלס חוליות ומשטחי לס הסמוכים אליהן. הוא פעיל בעיקר בשעות הלילה, אך בעונות מעבר ניתן למצוא את הנחש חרטומים מחופר בחול בצמוד למחילה או למחסה גם בשעות בין הערביים. חיפוש המזון יכול להיות אקטיבי ומתבצע תוך זחילה לוליינית על החול או באמצעות התחפרות בחול ומארב לטרף. התזונה שלו כוללת בעיקר מכרסמים ומלטאות. לעכן חרטומים ייש מעל כל עין קרן גדולה ומרשימה הנבנית מקשקש מוארך בודד, מה שהופך אותו למין שני בעל קרניים. בהטלה, הוא מטיל עד 20 ביצים, והן בוקעות כחודשיים לאחר ההטלה. חשוב לציין כי עכן חרטומים הוא גם הוא נחש ארסי, והנגיעה עימו עשויה להיות מסוכנת לאדם.

עכן גדול שנלכד בירושלים

עכן גדול (Cerastes gasperettii)

"עכן גדול (Cerastes gasperettii)", הוא נחש שנפוץ בישראל ונצפה במיוחד באזורי החול והערבה. בגודלו, העכן גדול עשוי להגיע לאורך של עד כ-90 ס"מ. גוון גופו של העכן גדול יכול להיות צהבהב, אפור או כתמתם, ומעל גבו מתפרצים כתמים לא אחידים בגוון כהה המשתרעים מאותו צבע של הגוף. על אחד מצדי הראש מעל העין יש כתם תכול שנמשך אחורה, ומתחתיו נמצא כתם חום. הראש של העכן גדול רחב מאוד ביחס לצוואר. הקשקשים שעל הראש דומים לאלו שעל הגוף, ואין לראש קשקשי מגן. הנחש הגדול הוא נחש קרקעי המאכלס בתי גידול חוליים, והוא פעיל בעיקר בשעות הלילה, כשפעילותו מתחילה כבר בשעות הדמדומים. הוא מאתר את הטרף בעזרת זחילה לוליינית על פני החול וחיפוש אקטיבי, או באמצעות התחפרות ומארב. תפרטי התזונה שלו כוללים בעיקר מכרסמים וזוחלים, אך ישנן תצפיות גם של טריפת ציפורים. לוכד נחשים בבית שאן יספק בשמחה מידע על מין זה. הביצים של העכן הגדול מוטלות בחודשים יוני ויולי, והן בוקעות כחודשיים לאחר ההטלה. בכל הטלה, יכול להיות מעלה עד 20 ביצים. הזהירות מפניו מומלצת, משום שגם הוא נחש ארסי, והתקשורת עימו עשויה להיות מסוכנת לאדם.

ציפעון שחור שנלכד בהרי ירושלים

צפעון שחור (Atractaspis engaddensis)

"צפעון שחור (Atractaspis engaddensis)", הידוע גם בשם "שרף עין גדי", הוא נחש מבריק ושחור המצוי באזורים המדבריים ובקרבת מדברים בישראל. בגודלו, הצפעון שחור עשוי להגיע לאורך של עד כ-85 ס"מ. הצפעון שחור צבעו שחור מבריק, ולפני התנשלותו הוא משנה צבעו לאפור דהוי. ראשו דק ואינו רחב מהצוואר. חרטומו קצר וחרוטי, והלסת העליונה מכסה את התחתונה, פיו גחוני, והאישונים עגולים. לוכד נחשים בבית שאן עשוי להזהיר מאוד לא להתקרב לסוג זה. הצפעון שחור הוא נחש קרקעי המצוי בבתי גידול מדבריים ובסביבות המדבר. פעילותו מתחילה לאחר שקיעת השמש ומתמשכת לתוך הלילה. התזונה שלו כוללת בעיקר לטאות. ביציו מוטלות בין חודשי ספטמבר ועד אוקטובר, ובכל הטלה עשויות להיות שתיים או שלוש ביצים. הביצים בוקעות כשלושה חודשים לאחר ההטלה. הצפעון שחור הוא נחש ארסי, והיתקלות עימו עלולה להיות סכנה לאדם. לכן, מומלץ להימנע מהתקרבות אליו.

לוכד נחשים לוכד פתן שחור

פתן שחור (Walterinnesia aegyptia)

"פתן שחור (Walterinnesia aegyptia)", הוא נחש מגושם ועבה הנמצא בנגב, הערבה, בקעת ים המלח ובמורדות הרי ירושלים המזרחיים בישראל. אורכו של הנחש עשוי להגיע לעד כ-125 ס"מ. מין שמפחד מלוכד נחשים בבית שאן,רק יראה אותנו יברח (סתם כותב מרוב שיעמום ספרו לי אם מטריד אתכם). הפתן השחור הוא נחש עבה, מבריק וחלק בצבע שחור, ולפני התנשלותו הוא משנה צבעו לאפור דהוי. הגחון שלו אפור ומבריק. המגנים התחתיים של הזנב מפוצלים בחלקם. הראש כמעט אינו נבדל בעוביו מהצוואר. האישונים עגולים. בקדמת הלסת העליונה נמצאות שיני ארס קצרות המקובעות. הפתן השחור הוא נחש איטי ומגושם שפעילותו העיקרית היא לילית. תפריט התזונה שלו כולל בעיקר קרפדות וזוחלים, והוא אינו בוחל באכילת פגרים. כאשר הוא מתגונן, הוא מתנפח ונושף על ידי הכנסת והוצאת אוויר. הביצים שלו מוטלות בין חודשי יולי לאוגוסט, ובכל הטלה יכול להיות עד 20 ביצים. הביצים בוקעות עד חודשיים לאחר ההטלה. הפתן השחור הוא נחש ארסי ועשוי להוות סכנה לאדם. לכן, מומלץ להימנע מהתקרבות אליו. קרדיט צילום Harold van der Ploeg

עין חתול חברבר ליד לוכד נחשים בירושלים

עין חתול חברבר (Telescopus fallax)

"עין חתול חברבר (Telescopus fallax)", הוא נחש קטן שנמצא במגוון מקומות בישראל, מצפון הנגב ועד לגבול הלבנון. אורכו של הנחש עשוי להגיע לעד כ-80 ס"מ. נחש נפוץ באזורינו, לוכד נחשים בבית שאן בשמחה ילכוד 10 כאלה. גוון הגוף של עין החתול יכול להיות חום או אפור. לאורך הגב, ניתן למצוא שורה של כתמים כהים בצורת מטבעות. נמצאים גם משני צדי הגוף שורות של כתמים כהים מוארכים .הראש רחב מהצוואר ונבדל בצבעו האפור מצבע הגוף, והאישונים מאונכים. עין החתול פועל בעיקר בלילה ולמרות כי יש לו יכולת טיפוס טובה, הוא מזוהה בעיקר בפעילות קרקעית וזחילה איטית. תפריט התזונה שלו כולל בעיקר לטאות, כמו שממיות ונחשים, וככל הנראה גם פרוקי רגליים. הביצים שלו מוטלות בחודשי יוני ויולי, ובכל הטלה ניתן למצוא בין 4-7 ביצים. הביצים בוקעות בחודשי ספטמבר עד אוקטובר. עין החתול אינו מהווה סיכון לאדם, והוא נחש תת-ארסי.

ארבע קו מובהק

ארבע קו מובהק (Psammophis schokari)

"ארבע קו מובהק (Psammophis schokari) אורך בוגר: עד כ-120 ס“מ. תיאור: הנחש המין 'ארבע קו מובהק' הוא נחש דק עם מבנה גוף מוצק. תכונותיו משתנות בהתאם למקום מגוריו, החל מצפון ישראל ועד דרום הארץ. ניתן למצוא ארבעה פסי צבע כהה באורך הגב, על רקע בהיר. באזור צידי הראש יש כתם מוארך שמכיל בתוכו גם את העין. הראש צר ומוארך, והעיניים גדולות ומרשימות, עם האישונים מרובעים.
לוכד נחשים בבית שאן עובר הכשרה מיוחדת למין זה היות והוא מהיר מאוד. ביולוגיה והתנהגות: הנחש 'ארבע קו מובהק' הוא נחש זריז, הפועל במהלך היום ולעיתים גם בלילה. הוא מאכלס מגוון רחב של בתי גידול באזור הים התיכון. בשעות היום ניתן למצוא אותו פעיל במיוחד על הקרקע, והוא עשוי לטפס על עצים, שיחים וגדרות. התזונה שלו מכילה פרטים מגוונים מגוונים כמו דגים, ציפורים, חרקים ונחשים. הנחש 'ארבע קו מובהק' מסוגל לאתר את הטרף בעזרת חוש הראייה המפותח שלו, ולאחר מציאתו הוא משתמש בכישוריו הגופניים כדי לרדוף וללכוד. בתחום ההתרבות שלו,הוא מטיל בכל פעם מספר ביצים, שהן מוטלות בין חודשי יוני ואוגוסט. כמות הביצים בכל הטלה עשויה להגיע עד 10-6 ביצים. תפוצה בישראל: הנחש 'ארבע קו מובהק' מצוי בכל אזורי ישראל, החל מאילת ועד הרמון. סכנה לאדם: הנחש 'ארבע קו מובהק' הוא תת ארסי ואינו מסוכן לאדם

נחש תלום קשקשים מצוי

תלום קשקשים מצוי (Malpolon insignitus)

תלום קשקשים מצוי (Malpolon insignitus) אורך בוגר: עד כ-210 ס“מ. תיאור: המין 'תלום קשקשים מצוי' הוא נחש גדול ומרשים. במבט על פרטים בוגרים, ניתן לראות שהגב צבוע בגוון חום אחיד, ולעיתים מצוי כתום אדמדם באזור העורף והראש. בהתבגרותם של פרטים צעירים, הגב מנוקד בכתמים כהים ובהיר הפזורים לסירוגין. המגנים הממוקמים מעל העין בראש הם בולטים ויוצרים מבנה המזכיר 'גבות'. העיניים גדולות והאישונים עגולים. סימן ההיכר המיוחד של המין הוא 'תלם', המשונה הממוקם במרכז כל אחד מקשקשי הגוף ומשמש לזיהוי נשלים מסוג זה בשדה. ביולוגיה והתנהגות: התלום קשקשים מצוי הוא נחש זריז שמאכלס בתי גידול מגוונים באזור הים התיכון. הפעילות היומית שלו נראית במיוחד, והוא מציג יכולת טיפוס מעולה. לעיתים נראה אותו על גדרות, שיחים ועצים. התזונה שלו כוללת ציפורים, לטאות, נחשים ומכרסמים. הנחש 'תלום קשקשים מצוי' משתמש בחוש הראייה המפותח שלו כדי לאתר את הטרף, ומסתמך על מהירותו וכישוריו הגופניים כדי ללכוד אותו.
לוכד נחשים בבית שאן מאוד מחבב מין זה. בתקופת תחום ההתרבות, הוא מטיל בכל פעם מספר ביצים, אשר מונחות בתוך תלמים באדמה. הביצים נמצאות בין חודשי יולי ואוגוסט. מספר הביצים בכל הטלה עשוי להגיע עד 18-4 ביצים. תפוצה בישראל: התלום קשקשים מצוי פועל בכל האזורים הים-תיכוניים של ישראל, החל ממקו באר-שבע וצפונה ועד האזורים החוליים מיוצבים נצפים. סכנה לאדם: התלום קשקשים מצוי הוא נחש תת-ארסי, ולמרות שנשיכתו יכולה לגרום לתופעות מקומיות משמעותיות, הוא אינו מהווה סיכון משמעותי לאדם.

נחש חנק

חנק (Eryx jaculus)

אורך בוגר: עד כ80- ס“מ. תיאור: נחש עבה ומגושם בעל זנב קצר אשר קצהו דמוי גדם. הראש והצוואר דקים מעוביו של הגוף. הלסת העליונה חופה על התחתונה ומסייעת בהתחפרות בקרקע. הקשקשים שעל הגוף קטנים וחלקים. מגני הבטן צרים. מגני הראש גדולים רק במעט מקשקשי הגוף. העיניים קטנות והאישונים מאונכים. הגוון והדגם על הגוף שונים מאוד בין הפרטים בהתאמה לבית הגידול.
לוכד נחשים בבית שאן מאוהב בנחש זה עד עימקי נשמתו ,הוא משמש תפקיד חשוב בטבע. ביולוגיה והתנהגות: נחש קרקעי המאכלס מגוון רחב של בתי גידול בסביבה הים תיכונית. הפעילות מתחילה בשעות הדמדומים ונמשכת אל תוך הלילה. בבתי גידול שבהם הקרקע מאפשרת זאת, צד את טרפו גם ממארב, בעודו מחופר ורק חרטומו ועיניו בולטים מן החול. התזונה כוללת מכרסמים ולטאות. הוא כורך את עצמו סביב הטרף עד שחונק אותו למוות. בחודשים אוקטובר ונובמבר משריצות הנקבות ולדות חיים. בכל השרצה 8-4 ולדות. תפוצה בישראל: נחש נפוץ המאכלס מגוון בתי גידול מצפון הנגב ועד לחרמון. סכנה לאדם: לא ארסי.

נחש מים

נחש מים (Natrix tessellata)

אורך בוגר: עד כ100- ס“מ. תיאור: נחש בעל גוון גוף ירקרק, חום או שחור. על הגב כתמים שחורים רבים הפזורים לסירוגין בדומה ללוח שחמט. הבטן בצבע צהוב או כתום ומכוסה כתמים שחורים בלתי סדורים. האישונים גדולים ועגולים. ביולוגיה והתנהגות: נחש הפעיל הן ביום והן בלילה. מאכלס סביבת בריכות טבעיות ומלאכותיות אך יכול להימצא גם הרחק מהן. התזונה מתבססת בעיקר על דו-חיים דוגמת צפרדעים וקרפדות (כולל ראשנים), דגים ולעיתים אף זוחלים, מכרסמים וציפורים. הביצים מוטלות במהלך חודש יולי. בכל הטלה 30-10 ביצים הבוקעות בתחילת חודש ספטמבר.
לוכד נחשים בבית שאן לא אוהבים את הסוג הזה .
לוכדים רבים אינם אוהבים נחש זה וטוענים שהוא גורם לסירחון . תפוצה בישראל: מאכלס מגוון רחב של בתי גידול ים תיכונים מצפון הנגב ועד לחרמון, נמצא לעיתים בצפיפות גבוהה מאוד בסמוך למקווי מים. סכנה לאדם: לא ארסי.

זעמן שחור צעיר

זעמן שחור (Dolichophis jugularis)

אורך בוגר: עד כ250- ס“מ. תיאור: זעמן גדול ומבריק המשנה את מראהו במהלך חייו. בעת בקיעתם גופם בגוון חום בהיר ועליו פזורים באופן בלתי סדור כתמים כהים ולבנים. עם ההתבגרות מתכהה הצבע הכללי של הגוף וצבע הנחש, לוכד נחשים בבית שאן יזהה אותו בקלות. הופך שחור אחיד, למעט הלסת התחתונה אשר נשארת בהירה. האישונים עגולים. ביולוגיה והתנהגות: נחש נפוץ מאוד המאכלס בתי גידול מגוונים בסביבה ים תיכונית. נחש זריז הפעיל בשעות היום ורק לעיתים נצפה מחוץ למחסה בלילה. התזונה מורכבת מחולייתנים דוגמת מכרסמים, ציפורים, לטאות ונחשים. הביצים מוטלות בין החודשים יוני לאוגוסט, בכל הטלה עד 14 ביצים והן בוקעות כחודשיים לאחר ההטלה.
נחש מאוד נפוץ ומצוי מאוד בלכידות. תפוצה בישראל: מקו באר שבע בדרום, צפונה עד לגבול הלבנון. נמצא בצפיפות גדולה באזורים חקלאיים המספקים לו מזון רב ומחסות. לעיתים נמצא במקומות יישוב אף מחוץ לאזורי התפוצה המתוארים. סכנה לאדם: לא ארסי.

זעמן זיתני

זעמן זיתני (Platyceps collaris/Platyceps rubriceps)

אורך בוגר: עד כ110- ס“מ. תיאור: נחש דק ועדין. גוון הגוף ירקרק, חום או אפרפר אחיד לאורך מרבית הגוף, למעט הראש שצבעו כתום חלוד או חום. על העורף יש לפחות כתם אחד שחור דמוי קולר התחום בצבע לבן. השליש הקדמי של הגוף מעוטר בכתמים כהים בודדים התחומים בצבע לבן. הלסתות בצבע לבן. פס שחור דק נמשך מכל נחיר עד לבסיס הלסת. האישונים עגולים.
לוכד נחשים בבית שאן יטפל במסירות בנחש. ביולוגיה והתנהגות: נחש נפוץ מאוד המאכלס מגוון בתי גידול בסביבה הים תיכונית. פעיל יום על הקרקע כמו גם על עצים ועל שיחים. התזונה כוללת בעיקר לטאות. פרטים צעירים ניזונים אף מפרוקי רגליים. נחש זריז הצד את טרפו תוך מרדף. בין החודשים יוני לאוגוסט מטילה הנקבה 5-3 ביצים אשר בוקעות כחודשיים לאחר מכן. תפוצה בישראל: נחש נפוץ המאכלס את כל מגוון בתי הגידול בסביבה הים תיכונית, מצפון הנגב ועד למרומי החרמון. סכנה לאדם: לא ארסי

זעמן מטבעות

זעמן מטבעות (Hemorrhois nummifer)

אורך בוגר: עד כ125- ס“מ. תיאור: זעמן בינוני בעל גוון גוף אפור מבריק. לאורך מרכז הגב שורה של כתמים כהים עגולים או בצורת צלב, המתחילים בעורף ומסתיימים בבסיס הזנב. מבסיס הזנב מתאחים הכתמים לכדי פס רציף. בכל צד של הגוף, במרווחים שבין כתמי הגב, מופיעה שורה של כתמים עגולים קטנים. האישונים עגולים. ביולוגיה והתנהגות: נחש בעל יכולת טיפוס מרשימה על צמחייה ועל קירות אבן. חודר לעיתים גם למשכנות אדם בקומות גבוהות. הפעילות מתחילה עם הדמדומים ונמשכת אל תוך הלילה. ניתן למצוא זעמני מטבעות פעילים גם בימות החורף. התזונה כוללת ציפורים, מכרסמים, עטלפים, לטאות ונחשים, כולל נחשים ארסיים דוגמת הצפע. הנקבה מטילה 12-5 ביצים בחודש אוגוסט. פרטים צעירים נראים החל מתחילת חודש אוקטובר.
לוכד נחשים בבית שאן יזהה את ההבדל בינו לצפע שילחו תמונה ונעזור. תפוצה בישראל: נחש נפוץ המאכלס מגוון רחב של בתי גידול למעט חולות נודדים, מצפון הנגב ועד לחרמון. סכנה לאדם: לא ארסי. קרדיט צילום: אלון גרנות

מטבעון

מטבעון (Spalerosophis diadema)

אורך בוגר: עד כ150- ס“מ. תיאור: הנחש המדברי הארוך בישראל. גוון הגוף חום, צהבהב או כתום. לאורך הגב שורה של כתמים חומים דמויי מטבעות או צלבים, ובצדי הגוף שורה של כתמים קטנים יותר. הגחון בהיר. הראש רחב מהצוואר ונבדל ממנו. בין העיניים מופיע לרוב פס רוחבי בצבע חום. העיניים גדולות והאישונים עגולים. ביולוגיה והתנהגות: נחש המאכלס מגוון רחב של בתי גידול מדבריים בישראל. בחודשי הקיץ עיקר הפעילות מתרחשת בשעות אחר הצוהריים המאוחרות והלילה, אך בימים חמימים בעונת החורף ניתן לוכדים בבית שאן אוהבים אותו.
להיתקל בפרטים פעילים גם בשעות היום. למטבעון יכולת טיפוס טובה על עצים ושיחים, אך עיקר פעילותו קרקעית. התזונה כוללת לטאות, מכרסמים וציפורים. ההטלות מתרחשות בין החודשים יולי לאוקטובר, עד 17 ביצים בתטולה. לעיתים נקבה מטילה יותר ממחזור אחד בעונה. הצעירים נצפים החל מחודש אוגוסט. תפוצה בישראל: נגב, ערבה, כיכר ים המלח, דרום הבקעה וחולות דרום מישור החוף צפונה עד חולון. סכנה לאדם: לא ארסי קרדיט צילום :SuperJew מתוך ספרית ויקיפדיה

נחשיל מצוי ונחשיל חד-ראש (Rhinotyphlops simoni/Typhlops vermicularis)

אורך בוגר: עד כ40- ס“מ. תיאור: בסוג מתוארים שני מינים מישראל )נחשיל מצוי ונחשיל חד-ראש(. נחשים דקים ועדינים מאוד. הגוף מבריק וצבעו ורוד, חום או שחור. ההמראה הכללי מזכיר תולעת גשם )”שלשול“(. העיניים קטנות מאוד וניכרות בעיקר במין נחשיל מצוי. לוכד נחשים בבית שאן יסביר שזה לא תולעת אלא נחש.
ביולוגיה והתנהגות: נחש המבלה חלק נכבד מחייו תחת מחסות. בתקופת החורף והאביב נצפה תחת גזעי עצים, אבנים וחפצים נוספים המונחים על פני הקרקע. מאכלס מגוון רחב של בתי גידול, כולל חולות. הפעילות קרקעית ועיקרה בשעות הלילה. נצפה כשהוא חוצה כבישים או חודר לגינות ולבתים. התזונה כוללת בעיקר טרמיטים ונמלים על שלבי גלגולם השונים. ההזדווגות מתרחשת באביב. בישראל נצפו נקבות עם 3 ביצים בבטנן, ובאירופה נרשמו תצפיות בנקבות המטילות עד 8 ביצים בתטולה. תפוצה בישראל: התפוצה של המינים שונה, אך בכל מקום בישראל ניתן למצוא לפחות מין אחד. סכנה לאדם: לא ארסי. קרדיט צילום Lennart Hudel

קמטן

קמטן (Pseudopus apodus)

אורך בוגר: עד כ120- ס“מ. תיאור: לטאה גדולה חסרת רגליים. גוון הבוגרים חום כהה אחיד, הפרטים הצעירים בהירים ועל גופם פזורים כתמים חומים רוחביים בלתי סדורים. קמט עמוק ובולט נמתח בכל אחד מצדי הגוף מפתח האוזן ועד לבסיס הזנב. מבנה העור קשיח ומתוח.
לוכד נחשים בבית שאן ידריך מה ההבדל בינו ללטאה. ביולוגיה והתנהגות: מצוי בכל בתי הגידול בסביבה הים תיכונית. פעיל יום בעיקר על הקרקע. מעת לעת מטפס על שיחים ועצים. לקמטן לסתות חזקות מאוד המאפשרות לו לפצח חלזונות, מרכיב חשוב בתפריטו. נוסף לחסרי חוליות כוללת התזונה גם לטאות, גוזלים, מכרסמים ונחשים. כשנתפס ביד מנסה להשתחרר על ידי סיבוב הגוף כמקדח, חושף את איברי הרבייה ומפריש נוזל מצחין מפתח הביב. בעונת האביב מטילה הנקבה 15-2 ביצים, ולאחר ההטלה היא נכרכת סביבן ושומרת עליהן עד בקיעתן. תפוצה בישראל: מקו להבים בדרום, צפונה עד לחרמון, למעט מדבר יהודה. סכנה לאדם: מין לטאה לא ארסית.

קורס לוכדי נחשים-מחיר,הליך,דרישות וכל מה שחשוב לדעת

הקדמה:

לכידת נחשים בישראל מותרת רק למי שמחזיק בהיתר מיוחד מרשות הטבע והגנים. היתר זה נועד לוודא שלכידת נחשים נעשית בצורה מקצועית, אחראית ובהתאם לחוק הגנת חיית הבר.

הליך קבלת ההיתר:

 1. רישום לקורס: יש למלא טופס הרשמה לקורס לכידת נחשים באתר רשות הטבע והגנים. הקורס מתקיים בהתאם להנחיות רשות הטבע והגנים.
 2. מעבר בחינות: בסיום הקורס, יש לעבור בהצלחה הן בחינה עיונית והן בחינה מעשית בנושא לכידת נחשים.
 3. תשלום אגרות: לאחר הצלחה בבחינות, יש לשלם אגרת הנפקת היתר ואגרת החזקה שנתית.

דרישות לקבלת ההיתר:

 • גיל 18 ומעלה.
 • לא הורשע ולא נענש בהליך פלילי או מנהלי עבירה חמורה במשך חמש השנים האחרונות.
 • מעבר בהצלחה בקורס לכידת נחשים, כולל בחינות עיונית ומעשית.

תוקף ההיתר וחידושו:

 • תוקף ההיתר הוא שנה אחת.
 • ניתן לחדש את ההיתר מדי שנה, בכפוף לתשלום אגרת החזקה השנתית והגשת דיווח על פעילות לכידת נחשים בשנה החולפת.
 • במקרה של אי חידוש ההיתר בזמן, יש לעבור תהליך חידוש מורכב יותר, הכולל ייתכן תשלומים נוספים ובחינות חוזרות.

חשוב לציין:

 • ההיתר לכידת נחשים הוא אישי ואינו ניתן להעברה.
 • אסור ללכוד נחשים ללא היתר מתאים.
 • יש לדווח לרשות הטבע והגנים על כל לכידת נחש, תוך ציון מיקום הלכידה וסוג הנחש.
 • יש לשחרר נחשים בטבע, באזור מתאים הרחק מאזורי מגורים.

מידע נוסף:

מקווה שמידע זה סייע לך להבין את תהליך קבלת היתר לכידת נחשים בישראל.

ציוד חיוני ללוכדי נחשים בבית שאן: עוטפים את האמיצים

בנופי בית שאן הציוריים, שם פוגש ההיסטוריה העתיקה את הטבע הפראי והבלתי מאולף, פועלים לוכדי נחשים מיומנים, המכונים "שומרי הסף" הדוממים, ומגשרים בין האדם לנחש. מצויידים בידע, אומץ לב ומגוון של ציוד ייעודי, שומרי טבע אלה מנווטים את הריקוד העדין שבין בטיחות האדם לשימור חיות הבר. הצטרפו אלינו ונחקור את הציוד החיוני שמאפשר ללוכדי הנחשים האמיצים של בית שאן לבצע את ייעודם האצילי.

מקל נחשים ומלקחיים

בלב ארגז הכלים של לוכד נחשים נמצאים מקל הנחשים והמלקחיים, כלים הכרחיים לטיפול בטוח בריחוק וריסון נחשים. כלים אלה, עשויים מחומרים עמידים כמו פלדת אל-חלד או אלומיניום, מאפשרים ללוכדים לשמור על מרחק בטוח מנחשים מסוכנים פוטנציאלית, תוך מתן שליטה ותמרון מדויקים במהלך הלכידה והשחרור.

ציוד מגן

בשל הסכנות הפוטנציאליות מצד נחשים ארסיים, לוכדי נחשים בבית שאן מקדימים את הבטיחות מעל לכל. ציוד מגן כגון כפפות עמידות, מגפיים עבות ומגיני ברכיים גבוהים מספקים הגנה חיונית מפני הכשות נחש ופציעות אחרות, ומאפשרים שקט נפשי ובטחון בשטח.

כלובי העברה

לצורך הובלה בטוחה של נחשים שנתפסו, לוכדי נחשים מסתמכים על כלובי העברה מיוחדים כגון שקי נחשים או ארגזי הובלה מאובטחים. מיכלים אלה תוכננו לספק סביבה בטוחה ונטולת לחץ עבור הנחש במהלך ההובלה, תוך מזעור הסיכון לבריחה או פציעה הן לנחש והן למטפל.

פנסים ופנסי ראש

היתקלויות רבות עם נחשים בבית שאן מתרחשות בשעות הדמדומים או בסביבות מוארות בצורה עמומה, ולכן תאורה אמינה חיונית ללכידה וזיהוי יעילים. לוכדי נחשים מצטיידים בפנסים או פנסי ראש באיכות גבוהה כדי להאיר את סביבתם ולבדוק מקומות מסתור פוטנציאליים בדיוק.

אמצעי תקשורת

בשטח מרוחק או מאתגר, תקשורת יעילה חיונית לתאום פעולות ולשמירה על בטיחות כל חברי הצוות. לוכדי נחשים בבית שאן משתמשים באמצעי תקשורת כגון מכשירי קשר דו-צדדיים או טלפונים סלולריים כדי להישאר מחוברים ולקרוא לעזרה במידת הצורך, לשיפור היעילות וזמני התגובה בשטח.

ערכת עזרה ראשונה

למרות הזהירות והמוכנות המקסימלית, תאונות עדיין יכולות להתרחש בתחום הלא צפוי של לכידת נחשים. לוכדי נחשים נושאים ערכות עזרה ראשונה מקיפות המצוידות באספקה חיונית כגון תחבושות, חומרים חיטוי ופרוטוקולים לטיפול בהכשות נחש, ומאפשרות תגובה מהירה ויעילה למקרי חירום.

אמצעי לכידה:

 • מלקחי נחש: מאפשרים אחיזה בטוחה בגוף הנחש ללא סיכון לפציעה.
 • ווים נחש: מסייעים בהנחיית הנחש והרמתו בבטחה.
 • שקיות או מיכלים מיוחדים: משמשים להובלה בטוחה של הנחש הלכוד.

אמצעי הגנה:

 • כפפות עבות: מגנות מפני הכשות נחשים.
 • מגפיים: מגנות מפני פציעות בשטח.
 • בגדי מגן: מגנים על כל הגוף מפני סכנות אפשריות.

אמצעים טכנולוגיים:

 • מצלמות נחש: מסייעות באיתור הנחש ובהערכת המצב.
 • מכשירי מעקב: מאפשרים ניטור נחשים משוחררים.

ציוד עזר:

 • ערכות עזרה ראשונה: לטיפול במקרה של הכשות או פציעות.
 • ציוד תחבורה: להובלת הנחש הלכוד בבטחה.
 • חומרי הדרכה: שיפור ידע ומיומנויות לוכד הנחשים.
 • כלים לבדיקת סביבה: הבנת תנאי המחיה של הנחשים.

ציוד נוסף:

 • פנס ראש
 • מקל לכידה טלסקופי
 • דלי
 • חבל
 • מים

חשוב לציין: ציוד זה הוא רק חלק מהציוד הדרוש ללוכד נחשים מקצועי. ייתכן שיהיה צורך בציוד נוסף בהתאם למצבים ספציפיים ולמיני הנחשים הנפוצים באזור.

בנוסף לציוד, לוכדי נחשים מקצועיים צריכים לעבור הכשרה מתאימה ולצבור ניסיון רב. עליהם להיות בעלי ידע נרחב על נחשים, התנהגותם ובתי גידולם. כמו כן, עליהם להיות מיומנים בשיטות לכידה הומניות ובטיפול נכון בנחשים.

בנוף הסבוך של בית שאן, ציוד לוכדי נחשים חורג מכלי עבודה – מדובר בהעצמת פרטים בידע, הבטחת ביטחונם וטיפוח דו-קיום מכבד בין תושבי העיר לתושביה הנחשיים החידתיים.

ציוד לוכד נחשים: חיוני, מתקדם ובטיחותי

ציוד חיוני:

 • פנס ראש עם טעינה USB: תאורה חזקה ונוחה לשימוש בלילה.
 • מקל לכידה: זמין עם או בלי שיניים, בחירה במוצר איכותי.
 • מיכל העברה מאוורר: להובלה בטוחה של הנחש הלכוד.
 • פינצטה ארוכה מנירוסטה: ללכידת נחשים קשים להגעה.
 • פטיש (לא חובה): במקרים נדירים של חילוץ נחש, בהתאם להנחיות לוכד מנוסה.

ציוד מתקדם:

 • סולם: לטיפוס ולכידת נחשים במקומות גבוהים.
 • מצלמת אנדוסקופ: איתור נחשים במחבואים קשים לגישה.
 • מקל לכידה רזרבי: כלי עזר ללוכדים מנוסים במצבים מורכבים.
 • וו לכידה: הרמה ידידותית של נחשים.
 • כפפות חד פעמיות: הגנה מפני זיהום ומזיקים.
 • כפפות לכידה איכותיות: הגנה מוגברת מפני הכשות ונשיכות.

ציוד נוסף:

 • מלקחי נחש: אחיזה בטוחה של הנחש ללא פציעה.
 • שקיות או מיכלים מיוחדים: הובלה בטוחה של הנחש הלכוד.
 • בגדי מגן: הגנה מפני הכשות, פציעות וסביבות מסוכנות.
 • ערכות עזרה ראשונה: טיפול במקרה של הכשות או פציעות.
 • ציוד תחבורה: הובלת הנחש הלכוד בבטחה.
 • חומרי הדרכה: שיפור ידע ומיומנויות לוכד הנחשים.
 • כלים לבדיקת סביבה: הבנת תנאי המחיה של הנחשים.

חשוב לציין: רשימה זו אינה ממצה, ייתכן שיהיה צורך בציוד נוסף בהתאם למצבים ספציפיים ולמיני הנחשים באזור.

כל הציוד הנ"ל הוא חשוב ומשמעותי בתהליך הלכידה והטיפוח של נחשים, והשימוש הנכון בו יכול להבטיח בטיחות והצלחת המשימה. מומלץ לשים לב להשתמש בכלי הלכידה בצורה אחראית ולהשתמש בהם בהתאם לכשרון שלך ולטבע הנחש. תמיד יש לשמור על בריאות הנחש ולהשתדל לפגוע בו במינימום.

הבדלים ודגשים חשובים

מקל הלכידה

המקל לכידה הוא כלי העיקרי המשמש ללכידת הנחש. חשוב להשתמש במקל בצורה נכונה כדי לא לפגוע בנחש או בעצמך. במהלך הלכידה, המקל מבודד בין הלוכד והנחש ומאפשר להכין את הנחש להעברה בצורה בטוחה. יש לבחור במקל איכותי ונבדק, וללמוד את טכניקות השימוש בו לפני שתתנסה ללכוד נחש בפעם הראשונה.

אנדסקופ

הציוד המתקדם כמו המצלמת אנדוסקופ יכול לשמש ככלי עזר לזיהוי ואיתור נחשים במקומות קשים לגישה. כאשר נחש מסתתר בחורבות, מצלמת אנדוסקופ יכולה לחסוך זמן ומאמץ בזיהוי מיקומו.

ההוק

ההוק הוא כלי עזר להרמת הנחש מהקרקע או ממקומות צרים. עליך להשתמש בהוק בצורה זהירה ולבצע את ההרמה באופן אחיד כדי לא לפגוע בנחש או להזיק לו.

כפפות

כשמדובר בכפפות, כפפות חד פעמיות מספקות הגנה מפני הקשה ונשיכה ויכולות לשמש במקרים שבהם יש צורך לגעת בנחש. כפפות לכידה הן כלי חשוב במיוחד כאשר מדובר בלכידת נחשים במקומות מסובכים אם כי אינו ציוד חובה ולוכדים רבים אינם שתמשים בהם אלא מקפידים לשמור מרחק.

לסיכום 

הציוד והאמצעים הנ"ל הם כלים חיוניים ללוכד נחשים מקצועי. יש לשקול את רמת הניסיון והידע שלך בתחום ולהשתמש בכלי הלכידה בצורה אחראית. זה חשוב להימנע מפגיעה בנחשים ולשמור על בריאותם ובטיחותם. בכל מקרה, מומלץ לפנות ללוכד נחשים מקצועי או לגורמי סביבה המוסמכים לקבוע אם ללכוד או להעביר את הנחשים. כמו כן, עדיף לפנות למומחה אם מדובר בנחשים מסוימים שעשויים להיות מסוכנים או במקרים מורכבים. כלי הלכידה כמו מקלות, מצלמות אנדוסקופ, והוקים יכולים לשפר את יכולות האיתור והלכידה שלך, אך הם יכולים להיות יעילים רק אם נעשה בהם שימוש נכון.

לפני ניסיון ללכוד נחש, מומלץ ללמוד על סוגי הנחשים השונים שנמצאים באזורך וללמוד את השגרה שלהם וטיפים לזיהוי. בנוסף, התעוררות להבנת התנהגות הנחשים והיכולת לזהות אותה עשויה לעזור לך לצורך התקרבות בטוחה ומועילה.

בכל זאת, יש לזכור שנחשים משמשים תפקיד חשוב בביולוגיה ובאזורי הטבע, ולכן חשוב לטפח לשמור ולהחזירם לאזורים שבהם הם חיים.

speckled rattlesnake, snake, animal-653642.jpg
snake, trimeresus subannulatus, trimeresus-1698057.jpg
animal, reptile, snake-1299380.jpg
snake, animal, green-4157317.jpg
animals, nature, turkey-2994984.jpg