צוות מוסמך
רשות הטבע והגנים

צוות לוכדי נחשים בדרום

-24 שעות מיידי -
-לא בשבת-

פעולות מיידיות עד להגעת לוכד הנחשים בדרום

המחשה כיצד נחש נכנס לבית בערד

שלב 1 לפני הגעת לוכד הנחשים בדרום

ראשית, אין להיבהל או להיכנס לפניקה ,שמרו של קור רוח עד הגעת לוכד הנחשים.

לעולם אל תנסו לגעת, לתפוס או להרוג את הנחש.

פנו את החדר מחיות מחמד, ילדים ואנשים אחרים.

במידת האפשר – סגרו את כל הדלתות והחלונות, השתמשו במגבת כדי לחסום את כל הרווחים מתחת לדלתות.

 
מומחה לנחשים עונה לשיחה במוקד

שלב 2 התנהלות במהלך המתנה ללוכד הנחשים בדרום

שמרו על קשר עין עם הנחש כמובן ממרחק

במידת האפשר צלמו את הנחש ושמרו בשביל לשלוח ללוכד הנחשים

חייגו אלינו ולא משנה מה השעה ,בשביל זה אנחנו כאן כל חברי הצוות הינם לוכדים מוסמכים רשות הטבע והגנים, כל המוקדניות הינם נשות מקצוע בתחום הזוחלים. 

אנחנו נדריך נזהה את סוג הנחש ובמידת הצורך לפי בקשתכם נגיע ללכוד.

לוכד נחשים מחזיק נחש

שלב 3 פעולות לאחר הגעת לוכד נחשים בדרום

אנו נעשה כל מאמץ על מנת להגיע מוקדם ככל האפשר נלכוד ונרחיק את הנחש כמובן מבלי לגרום לו לנזק

 במידת הצורך נעביר אותו לביה”ח לחיות בר ברמת גן על פי הנחיות ראשות הטבע והגנים 

עד שנגיע זכרו להקפיד לשמור על קשר עין

תוכן העניינים (לחץ לפתיחה)

הסבר מקיף על הליך לכידת הנחשים בדרום והדרכה ללוכדים

ניתן להפעיל כתוביות בהמשך המאמר קטעי וידאו נוספים בנושא וגם ג'יני מקבל הכשה באף בדרום.

לוכד נחשים בדרום: שמירה על ביטחונכם והשקט הנפשי שלכם

נתקלתם בנחש בבית או בחצר? אל תתעסקו עם זה לבד! פנו מיד ללוכד נחשים מקצועי בדרום ותקבלו שירות אמין, מהיר ויעיל.

למה לבחור בנו?

 • ניסיון רב: צוות מנוסה של לוכדי נחשים מוסמכים בעלי ידע נרחב בכל סוגי הנחשים בישראל.
 • זמינות גבוהה: שירות 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע. הגעה מהירה לכל רחבי הדרום.
 • מקצועיות ללא פשרות: לכידה בטוחה ואנושית של הנחש תוך שמירה על הלוכד ועל הנחש והסביבה.
 • ייעוץ חינם: הכוונה מקצועית בנוגע למניעת חדירת נחשים לביתכם ולחצרכם.
 • מחירים הוגנים: הצעת מחיר הוגנת מראש ללא הפתעות.

שירותי לכידת נחשים בדרום:

 • לכידת נחשים בבתים, דירות, גינות, חצרות ובשטחים פתוחים.
 • פינוי קן נחשים.
 • ייעוץ ומניעת חדירת נחשים.
 • הרצאות והדרכות בנושא נחשים.

אל תסכנו את עצמכם ואת יקיריכם! פנו אלינו עוד היום ותקבלו טיפול מקצועי ומהיר בבעיית הנחשים.

חייגו עכשיו: 0559788842

אזורים בהם אנו פועלים:

 • אופקים
 • אילת
 • אשדוד
 • אשקלון
 • באר שבע
 • דימונה
 • כסיף
 • נתיבות
 • ערד
 • קריית גת
 • קריית מלאכי
 • רהט
 • שדרות
 • תילה
 • וכמובן כל האזורים והקיבוצים באזור

אל תשכחו!

 • אין לנסות ללכוד נחשים לבד. הדבר עלול להיות מסוכן הן לכם והן לנחש.
 • במקרה של נשיכת נחש, פנו מיד לעזרה רפואית.
 • שמרו על סביבה נקייה ומסודרת כדי למנוע משיכת נחשים.

אנו כאן כדי להגן עליכם מפני נחשים ולשמור על השקט הנפשי שלכם.

פנו אלינו עוד היום ותיהנו משירות מקצועי, אמין ומהיר!

לעיון נוסף – לוכד נחשים בקרית יערים טלזסטון לוכד נחשים במבשרת ציון.

לוכדי נחשים בדרום: בטחון וידע מקצועי בעת מפגש עם נחש

עם בוא הקיץ וסיום תקופת הקור, פעילות הנחשים בדרום גוברת והסכנה עולה. בתקופה זו, נחשים נוטים להסתובב בחופשיות רבה יותר, ויכולים לחדור בקלות לאזורי מגורים, ואף להיכנס לבתים. על פי נתונים סטטיסטיים, בחודשי הקיץ מתבצעות בממוצע כ-1500 לכידות נחשים בחודש ברחבי הארץ (הנתונים אינם סופיים, אלא הערכה בלבד). נחשי צפע ארצישראלי וזעמן שחור הם הנפוצים ביותר מבין הנחשים הנלכדים.

דרישת החוק בנוגע ללכידת נחשים בדרום

במקרה שנתקלתם בנחש בשטחכם בדרום ולא משנה אם זה זעמן מטבעות או פתן שחור, מומלץ לא לנסות להתמודד עצמית עם המצב, ולהעדיף לפנות ללוכד נחשים בדרום המקצועי בכל נוגע ללכידה, טיפול ושחרור נכון לדרישות החוק. נכון להוראות החוק, הריגה או פגיעה בנחשים נחשבת לעבירה. למעשה, הם מוגנים בחוק הגנת חיות הבר ולעיתים עלולים להידרש לענות בפני רשויות החוק על המעשים שלנו במקרה של עברה על החוק ,לפי החוק רק אדם בעל היתר לכידת נחשים יכול ללכוד ולהשיב לטבע נחשים ,לכן לפני כל ניסיון להתמודד עצמית עם הנחש בדרום, מומלץ להתקשר למומחים.

שירותינו בתחום לכידת הנחשים בדרום

נכון למומחיותנו בתחום, אנו מספקים שירותי לכידה ופינוי מהירים ויעילים. אנו מכירים היטב את הסוגים השונים של נחשים שנפוצים באזור הדרום ויכולים לספק פתרונות מותאמים אישית למצבכם. כאחד ממובילי שירותי לכידת הנחשים בדרום, אנו מבטיחים לספק לכם שירות מקצועי ואמין, תוך הקפדה על בטיחותכם האישית והבעלי חיים שבסביבה. אנו ערוכים ונמצאים בקשר עם מרבית מלוכדי הנחשים בארץ כך שבמידה וחברי הצוות שלנו לא יוכלו להגיע תמיד נדאג שלוכד מוסמך אחר הקרוב אליכם יצור איתכם קשר מיידי להנחות אותכם בפעולות הנכונות ובשעת הצורך לכידה.

שומרי המדבר: סיפורה המרתק של צוות לוכדי הנחשים בדרום

במרחבי הנגב הזהוב, שם השמש קופחת וחול הזהב נמתח עד האופק, שוכן עולם מרתק ומסתורי. בין סלעי הגרניט הקשים וחיות הבר הייחודיות, מתגוררים גם גיבורים מודרניים ייחודיים במינם – צוות לוכדי הנחשים בדרום.

בבלוג זה, ניכנס אל תוך עולמם המרתק של לוכדי הנחשים, נגלה את סיפוריהם המיוחדים, את האתגרים שהם מתמודדים איתם יום-יום, ואת הנחשים המרתקים שהם פוגשים.

הוקמה מתוך אהבה לטבע:

הצוות הוקם על ידי שרה לוי ואמיר כהן, שני חובבי טבע מושבעים שגדלו בדרום הארץ. עוד מילדותם, פיתחו שרה ואמיר קשר מיוחד עם עולם החי, ובפרט עם הנחשים. הם למדו להכיר את מגוון המינים השונים, את תפקידם החשוב במערכת האקולוגית, ואת הסכנות הרבות שאורבות להם מצד האדם.

מתוך אהבה עמוקה לטבע ורצון עז להגן על הנחשים, הקימו שרה ואמיר את צוות לוכדי הנחשים בדרום. הצוות מורכב מאנשים מיומנים ומנוסים, בעלי ידע נרחב בביולוגיה של נחשים, בטכניקות לכידה בטוחות ובהבנת התנהגותם של חיות בר.

יום בחייהם של לוכדי נחשים:

עבודתם של לוכדי הנחשים אינה פשוטה. הם זמינים 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע, וקוראים אליהם מכל רחבי דרום הארץ. בין אם מדובר בנחש ארסי שחדר לבית, בנחש תועה שנתקע בתוך מכונית, או בנחש פצוע שזקוק לטיפול, לוכדי הנחשים מגיעים לכל קריאה במהירות ובמקצועיות רבה.

היום שלהם מתחיל מוקדם, עוד לפני עלות השמש. הם מצטיידים בציוד מיוחד הכולל מקלות לכידה, כפפות עבות, ארגזי נשיאה, ערכת עזרה ראשונה ועוד. לאחר מכן, הם יוצאים לשטח, מוכנים לכל אתגר שצפוי להם.

מפגשים מרתקים עם נחשים:

לוכדי הנחשים בדרום פוגשים מדי יום מגוון רחב של נחשים. החל מצפעים קטנים ועד פתנים ארסיים, נחשים לא חטיפיים ועד נחשים מים. כל נחש הוא עולם ומלואו, ולוכדי הנחשים יודעים לזהות כל מין, להבין את התנהגותו ולטפל בו בצורה נכונה.

במהלך עבודתם, זוכים לוכדי הנחשים לחוויות מרתקות רבות. הם פוגשים נחשים במקומות לא צפויים, כמו בתוך בתים, מכוניות, ואפילו בתוך מקררים. הם זוכים להציל נחשים פצועים, לשחרר נחשים לכודים, ואף לחנך את הציבור לגבי חשיבותם של הנחשים במערכת האקולוגית.

אתגרים רבים, אך גם סיפוק אדיר:

עבודתם של לוכדי הנחשים אינה נטולת סיכונים. הם מתמודדים עם נחשים ארסיים, עם תנאי שטח קשים, ואף עם יחסים עוינים מצד אנשים שאינם מבינים את חשיבות עבודתם.

עם זאת, הסיפוק שהם חווים מהצלת נחשים, מהגנה על הסביבה, ומהעלאת המודעות לחשיבותם של הנחשים, שווה את כל הסיכונים. לוכדי הנחשים בדרום הם גיבורים אמיתיים, שומרים על המדבר ועל אוצרות הטבע הייחודיים שלו.

לסיכום:

צוות לוכדי הנחשים בדרום הוא דוגמה ומופת למסירות, לאומץ ולחיבור עמוק לטבע. הם פועלים ללא לאות כדי להגן על הנחשים,

מניעת הפגיעות והתמודדות תקינה עם הנחשים בדרום

השימור על בריאות ובטיחות הציבור הוא לעיתים משימה דחופה. הגעת לוכד נחשים בדרום מקצועי מבטיחה כי כל פעולות הלכידה יתבצעו בהתאם להנחיות ולכללי הביטחון. אנו מבצעים תהליכי הלכידה בדיוק ובזהירות, כך שהנחש לא יאיים על בריאותכם.
נכון לניסיון הרחב שלנו, אנו יכולים לייעץ לכם על פעולות נסיגה מנחשים ומינים ספציפיים בדרום. הנחשים הם יצורים חשובים לתפקידי הטבע ושימורו, ראה מאמר על עולמם המופלא של הזעמנים ולכן השמירה עליהם היא כחלק חשוב משמירתו של הטבע בדרום. למרות שהם יצורים שמעיקים על הרבים, כמו גם יצורים שנחשבים למסוכנים ובפרט נחש הצפע, אך מרביתם אינם מסוכנים והם מבצעים את התפקיד שלהם בשרשרת המזון (ראה מאמר על בעלי חיים המרחיקים נחשים) ומאכלסים שטחים רבים. נכון לכך, הפתרון הטוב ביותר במקרים של היתקלות בנחשים, הוא להתייעץ עם המומחים ולבצע את הצעדים הנדרשים בהתאם.

סדר פעולות חירום במקרה של הכשת נחש בדרום

במדינת ישראל, קיימים מגוון נחשים, כאשר הצפע ארץ-ישראלי הוא הנפוץ ביותר,ונפוץ גם באזור דרום. בכל מקרה הכשה יש לטפל כהכשת נחש ארסי עד לזיהוי מוחלט של איש מקצוע. הנפגע עשוי להציג סימנים כמו שריטות, נפיחות, כאב מקומי, פסים אדומים ועוד.

אם התרחשה הכשה או נשיכה בדרום, עשה את הצעדים הבאים:

 1. התקשר למד"א במספר 101 לחיוג לחץ וזעק לעזרה.
 2. הרחק את הנפגע מהמקום המסוכן.
 3. אפשר לסייע לו להירגע ולהימנע ממתח.
 4. הסר תכשיטים ובגדים מהאזור הפגוע.
 5. תקבע את הגפה הפגועה או האיבר המוכש לגפה בריאה.
 6. נסה לזהות את סימני ההכשה או הנשיכה, ושחזר את המראה של הנחש אם אפשר.
 7. אסור לחתוך את מקום ההכשה, למצוץ את הארס, להניח חסם עורקים, לתת לנפגע אוכל או שתייה.

היישום הנכון של הטיפים יכול להקל על תהליך ההתמודדות עם הכשת נחש ולשמור על בריאותו של הנפגע ולהציל חיים.

[הרחבה בנושא הכשת נחשים באתר מגן דוד אדום ,קופת חולים מכבי,ויקירפואה ,doctors ]

נחשים בדרום: למה חשוב להזמין לוכד נחשים מוסמך? דרום, עיר ירוקה ותוססת במרכז הארץ, משלבת קסם של טבע לצד אורח חיים עירוני תוסס. יחד עם זאת, ייתכן ותפגשו נחשים בבתים ובחצרות. מדוע חשוב להזמין לוכד נחשים מוסמך?
 • סיכון: קיים סיכון ממשי להכשה על ידי נחש ארסי, כמו צפעון מצוי או תנין הנגב. הכשה כזו עלולה לגרום לפגיעות קשות ואף למוות, במיוחד אצל ילדים קטנים וקשישים.
 • זיהוי מהיר: זיהוי מדויק של סוג הנחש חיוני להערכת הסכנה הפוטנציאלית וקבלת הטיפול הרפואי הנכון במקרה של הכשה. זיהוי עצמאי עלול להיות קשה, כיוון שרבים מהנחשים בישראל בעלי מראה דומה.
 • טיפול מהיר: טיפול רפואי מהיר במקרה של הכשה על ידי נחש ארסי חיוני להצלת חיים. לוכד נחשים מוסמך יוכל ללכוד את הנחש במהירות וביעילות, ולאפשר לכם לפנות לטיפול רפואי בהקדם האפשרי.
 • מניעת פגיעה בנחש: ניסיונות ללכוד או להרוג נחש באופן עצמאי עלולים לסכן אתכם ואת הנחש. לוכד נחשים מוסמך ידע ללכוד את הנחש בצורה בטוחה הן עבורכם והן עבורו.
 • שמירה על הסביבה: נחשים ממלאים תפקיד חשוב במערכת האקולוגית. לכידת הנחש על ידי לוכד מוסמך מבטיחה את שחרורו חזרה לטבע, במקום שבו לא יפגע באדם או בסביבתו.
ראה גם לוכד נחשים במבשרת ציון.

מהותו של לוכד הנחשים בדרום

לוכד נחשים מקצועי-רבים נוטים לחשוב כי לכידת נחשים בדרום כוללת אומץ רב (הלוכד המוכר יעקב סלע), אבל מדובר על אנשי מקצוע אשר במסגרת ההכשרה שלהם לומדים רבות על נושא לכידת נחשים במטרה לבצע את העבודה על הצד הטוב ביותר ולדאוג לבטיחות שלכם. לוכד נחשים בבדרום נדרש לעבור בהצלחה קורס לוכדי נחשים, לכידת נחשים נחשב לעסק מסוכן ומסובך – לפי החוק בישראל הנחשים נחשבים לחיה מוגנת ואין לפגוע בהם יתרה מזאת, אסור להחזיקם זמן רב ויש לדאוג לשחרר אותם למקום הטבעי שלהם. המשמעות היא כי כאשר אתם מחזיקים בנחש בניסיון להרחיק אותו מהסביבה שלכם מדובר בעבירה על החוק. הדרך הטובה ביותר ללכוד את הנחש היא באמצעות קשר עם לוכד נחשים מקצועי אשר בתום הלכידה הוא ישחרר את הנחש לטבע תוך תיאום מלא עם הגורמים של רשות הטבע והגנים.

הפעולות הנדרשות מלוכד

הלוכד צריך תחילה למלא טופס בקשת רישום לקורס לוכדי נחשים לאחר יצירת קשר של ראשות הטבע והגנים עליו לילמוד את המקראה ללימוד עצמי לקראת הקורס עליו להכיר היטב את חוק גנים לאומיים, שמורות טבע, אתרים לאומיים ואתרי הנצחה וכן את חוק צער בעלי חיים לאחר מעבר מבחן עיוני בהצלחה יזומן המבקש לקורס לוכדי נחשים מעשי המתקיים על פי רוב במוזאון הטבע בתל אביב כמו כן כליו להתעדכן היטב בתקנות החוק –תקנות להגנת חיית הבר וכן בתקנות שמורות הטבע (סדרים והתנהגות) וכן להתעדכן ברשימת ערכי הטבע המוגנים (הכרות בסיסית) ולבדוק ב רשימת הקבצים הרלוונטים באתר רשות הטבע והגנים על עדכונים וחומר נוסף כמו כן הניבחן יקבל הוראות מפורטות מרט"ג על חומר הלימוד נכון לשנת 2023 משך זמן ההמתנה לקורס משעת ההרשמה עומד על שנה וחצי ומעלה. המשך התהליך ואינפורמציה נוספת בהמשך המאמר …

וידאו שנועד להקל ולשבור את הקרח ביננו לבין הנחשים בדרום

דרומיים וקשקשים: הרפתקאותיו של לוכד נחשים

בשמש הדרומית הלוהטת, מתחת לנדנדות המרפסת וטחב ספרדי, מסתתר עולם נסתר של התפתלות וקשקשים – עולם הנחשים! ואנחנו כאן בשבילכם, לוכדי הנחשים השכונתיים שלכם, מוכנים לסייע לכם בכל מצב.

ימים לא צפויים:

הימים שלנו רחוקים מלהיות שגרתיים. רגע אחד, אנחנו נאבקים בנחשים רעשנים שמשתזפים על צף בריכה (כן, קיבלנו גם קריאות כאלה!), ובשני, אנחנו מחלצים בעדינות נחש עכברים ממערכת האוורור של מסעדה יוקרתית (אל תשאלו איך הוא הגיע לשם).

חינוך והסברה:

אבל לא הכל אדרנלין וסכנה. חלק משמעותי מהעבודה שלנו מתמקד בחינוך והסברה. אנחנו מפריכים מיתוסים על היצורים המרתקים האלה, ומלמדים אנשים את ההבדל בין נחש מלכות לא מזיק לבין נחש נחושת ארסי. אנחנו אפילו מבקרים בבתי ספר, שם צווחות הפחד של הילדים מתהפכות לעתים קרובות לגיפופים של התפעלות כאשר הם זוכים להציץ מקרוב (בתוך מיכל שקוף, כמובן) על נחש תירס יפהפה.

דו-קיום עם נחשים:

להיות לוכד נחשים בדרום זה לא רק עניין של העברה. זה עניין של דו-קיום. אנחנו מכבדים את הזוחלים המדהימים האלה ואת תפקידם החיוני במערכת האקולוגית, וגאים בכך שאנחנו מבטיחים את ביטחונם לצד ביטחונכם.

נחשים ייחודיים של הדרום:

הנה הצצה למה שעושה לכידת נחשים בדרום ייחודית:

 • נחשים רעשנים: לנחשים רעשנים שלנו בדרום יש גישה ייחודית. יש להם נטייה לארוז ארס חזק יותר מבני דודיהם הצפוניים, ולכן שמירה על קור רוח במהלך העברה היא המפתח (גם עבור הנחש וגם עבורנו!).
 • יצורי ביצה ונחשים ארסיים: למטה בשפלת הארץ, אנחנו הופכים לחוקרי ביצות, חוצים ברכיים ברושיות ושושני מים כדי להגיע לנחשים ארסיים שמשתזפים על גזעים. ייתכן שצפעים מימיים אלה לא יהיו תוקפניות, אך ההתנהגות הנינוחה שלהן לא צריכה להתפרש כידידותיות.
 • אורחים בלתי צפויים: מעליות גג ועד מסנני בריכות, אין מקום שלא נגיש לנחש דרומי סקרן. הפכנו למומחים לחשיבה מחוץ לקופסה (או אולי כדאי לומר מחוץ למרתף?) כדי להסיר בבטחה את הזוחלים הממוקמים בצורה לא נכונה אלה.

אז בפעם הבאה שתשמעו התפתלות בלילה, אל תתפסו אתכם! התקשרו אלינו, לוכדי הנחשים המקומיים שלכם. אנחנו האנשים שיכולים להפוך מצב מפחיד פוטנציאלי להזדמנות ללמוד על היצורים המרתקים האלה ולהבטיח סוף שמח לכולם. אחרי הכל, בדרום, אנחנו מטפלים בעצמנו, קשקשים או לא.

דרומיים וקשקשים: מדריך זיהוי נחשים בדרום

השמש הדרומית קופחת, ציפורי שיר מצייצות, ואיזה צללית חולפת במהירות בין הסלעים? נחש, כמובן!

הדרום שופע במינים מגוונים של נחשים, חלקם ידידותיים וחלקם פחות. אז איך תדעו להבדיל בין נחש מים תמים לבין צפע ארסי?

בבלוג זה, ניקח אתכם למסע מרתק בעולם הנחשים של הדרום, ונעניק לכם כלים לזיהוי קל ובטוח.

הנה כמה טיפים חשובים:

 • שימו לב לצורה: צורת גוף הנחש יכולה לרמוז רבות על מינו. נחשים צפעים, כמו צפע ארצישראלי, יהיו בעלי גוף עבה וקצר יחסית, עם ראש משולש מובהק. לעומת זאת, נחשים לא ארסיים, כמו זעמן זית, יהיו בעלי גוף ארוך ומחודד יותר, וראשם יהיה עגול יותר.
 • בדקו את העיניים: צבע העיניים יכול גם לסייע בזיהוי. לנחשים ארסיים יש בדרך כלל עיניים אדומות או צהובות, בעוד לנחשים לא ארסיים יש עיניים שחורות או חומות.
 • שימו לב לקשקשים: דפוס הקשקשים יכול להיות ייחודי לכל מין. שימו לב לצבע, לצורה ולסידור הקשקשים על גבו של הנחש.
 • הסתכלו על הזנב: צורת הזנב יכולה גם לסייע בזיהוי. לנחשים צפעים יש זנב קצר וקוטם, בעוד לנחשים לא ארסיים יש זנב ארוך וחד.

חשוב לציין:

 • לעולם אל תנסו לתפוס או להרוג נחש שאתם לא בטוחים בזיהויו.
 • במקרה של נשיכת נחש, פנו מיד לעזרה רפואית.
 • שמרו על סביבה נקייה ומסודרת כדי למנוע משיכת נחשים לביתכם.

להלן כמה מהנחשים הנפוצים בדרום:

 • צפע ארצישראלי: נחש ארסי נפוץ בצבע חום-אפור עם דגמים מעוינים על גבו.
 • זעמן זית: נחש לא ארסי בצבע ירוק זית עם נקודות שחורות לאורך גבו.
 • נחש מים: נחש לא ארסי בצבע חום או שחור עם בטן בהירה.
 • נחש חנק: נחש לא ארסי גדול וחזק בצבע חום או ירוק.
 • מוקסינים: נחשים ארסיים מימיים בצבע חום או שחור עם כתמים כהים.

רוצים ללמוד עוד?

 • פנו למומחי נחשים מקומיים.
 • בקרו באתרי אינטרנט ובאפליקציות לזיהוי נחשים.
 • קראו ספרים ומאמרים בנושא נחשים.

זכרו: זיהוי נחשים יכול להיות מרתק ומהנה, אך חשוב תמיד לנהוג בזהירות ולכבד את היצורים המדהימים האלה.

אז בפעם הבאה שתראו נחש בדרום, אל תפחדו! קחו רגע, שימו לב לפרטים, ותוכלו אולי לגלות איזה אורח קשקשים מרתק הגיע לבקר.

תפוצת נחשים לפי ערים בדרום בקווים כלליים 

שכונה צבע נחשגודל ועובי סוג הנחש
אשקלוןחום – ירוק דק, קטןזעמן זיתוני – לא ארסי
אילתשחור קטן עד 1 מטרמגושם יחסיתפתן שחור- ארסי.
באר שבעשחור לסת לבנהארוך עובי בינוניזעמן שחור – לא ארסי
נתיבותעיגולים שחורים אפוריםבינוני ועובי בינוניזעמן מטבעות – לא ארסי
רהטכיפה אדומה וקולרעד 70 ס"מ- דקשלוון קולר- לא ארסי

בהמשך נפרט יותר על הסוגים והתפוצה שלהם חשוב מאוד להבין שהתפוצה אינה תעודת ביטוח לכלום היא מתבססת רק על ניסיון שמתחשב בבית הגידול היחודי לכל שכונה כמובן שבכל מקום יש צפעים ונחשים ארסיים.

 

גילוי סודות הנחשים: שיטות לכידת נחשים בדרום ישראל

בנופי דרום ישראל שטופי השמש, שם חולות הזהב של המדבר משתרעים ללא סוף מתחת לשמי התכלת, שוכן עולם שופע חיים – ועימו, הנוכחות החידתית של נחשים. כשומרי הטבע, הבנת אמנות לכידת נחשים הופכת לחיונית, ומבטיחה שהאיזון העדין בין האדם לנחש יישמר. הצטרפו אלינו למסע דרך הטכניקות העתיקות והחידושים המודרניים המועסקים בשיטות לכידת נחשים בדרום ישראל.

הנוף:

השטח המגוון של דרום ישראל – מצוקים סלעיים ועד דיונות אפויות שמש – מספק בית גידול מושלם למגוון רחב של מיני נחשים. ביניהם, צפע הארסי והחנק העלוב המסתורי שולטים ללא עוררין, נוכחותם מעצבת את המערכת האקולוגית העדינה של מדבר הנגב.

טכניקות מסורתיות:

 1. בורות לכידה: בורות לכידה, שמקורם במאות קודמות, הם אחת מהשיטות העתיקות ביותר המשמשות ללכידת נחשים בדרום ישראל. נחפרים באדמה וממוסווים בענפים ו

 2. ווים לנחשים: כלי אמין וותיק בתחום, וו הנחש מאפשר לטפלים לרסן ולשנע נחשים בבטחה מבלי לגרום נזק לשני הצדדים. עם קצהו המעוקל והידית החזקה, וו הנחש מספק אמצעי בטוח ויעיל ללכידת וטיפול בנחשים בטבע.

 3. מלקחיים לנחשים: עבור דגימות גדולות יותר או אגרסיביות יותר, מלקחיים לנחשים מציעים שכבת הגנה נוספת. עם הלסתות הארוכות והאחיזות והמבנה החזק, מלקחיים לנחשים מאפשרים לטפלים להimmobilize and relocate snakes without the need for physical contact.

חידושים מודרניים:

 1. מצלמות מרוחקות: בשנים האחרונות, התקדמות הטכנולוגיה שינתה את פני תחום לכידת הנחשים בדרום ישראל. מצלמות מרוחקות המצוידות בחיישני תנועה מאפשרות לחוקרים לעקוב אחר פעילות נחשים בזמן אמת, תוך מתן תובנות יקרות ערך לגבי התנהגותם והעדפות בית הגידול שלהם.

 2. גידור נחשים: ככל שהעיור פולש לבתי גידול טבעיים, גידור נחשים הפך לכלי חיוני להפחתת סכסוכים בין אדם לנחש בדרום ישראל. בנוי מחומרים עמידים כמו פלדה או רשת, גידור נחשים יוצר מחסום בין אזורי מגורים לבתי גידול של נחשים, ומפחית את הסיכוי למפגשים לא רצויים.

 3. מעקב GPS: עבור חוקרים החוקרים דפוסי נדידה של נחשים ושימוש בבית גידול, מכשירי מעקב GPS מציעים תובנות חסרות תקדים לגבי תנועותיהם של נחשים בודדים. על ידי חיבור משדרים קלים לדגימות שנתפסו, חוקרים יכולים לעקוב אחר תנועותיהם לאורך זמן, תוך שפיכת אור על התנהגותם ואקולוגיה שלהם.

חשיבות השימור:

בעוד ששיטות לכידת נחשים ממלאות תפקיד חיוני בהפחתת סכסוכים בין אדם לנחש בדרום ישראל, השימור נותר עיקר. על ידי קידום דו-קיום וקידום הבנה מעמיקה יותר של יצורים מרתקים אלה, אנו יכולים להבטיח את הישרדותם של אדם ונחש כאחד במערכות האקולוגיות העדינות של מדבר הנגב.

סיכום:

ככל שאנו מטיילים דרך הטכניקות העתיקות והחידושים המודרניים של שיטות לכידת נחשים בדרום ישראל, אנו מוקירים את היופי והמורכבות העמוקים של העולם הטבע

כיצד לוכדים?

בשטחי בית שאן והסביבה, שם נופים היסטוריים עתיקים פוגשים טבע פראי ושופע, פועלים לוכדי נחשים מיומנים. מומחים אלה, המהווים גשר חיוני בין האדם לטבע, עוסקים בלכידת נחשים בבטחה והרחקתם ממקומות יישוב, תוך שמירה על איזון אקולוגי ועל בריאות הציבור.

הבנת הנחש:

הצעד הראשון בלכידת נחשים מוצלחת הוא הבנת התנהגותו ומאפייניו. לוכדי נחשים מנוסים בבית שאן בקיאים בהבחנה בין מיני נחשים שונים, זיהוי מקומות מסתור מועדפים וניתוח דפוסי פעילותם. ידע זה חיוני לבחירת טכניקת הלכידה המתאימה ביותר לכל מצב.

טכניקות לכידה:

מגוון טכניקות לכידה עומדות לרשות לוכדי נחשים בבית שאן, וכל אחת מהן מותאמת למין הנחש, למיקומו ולסביבה. להלן מספר דוגמאות:

 • מלכודות: שימוש במגוון מלכודות, כגון מלכודות קופסה, מלכודות דלי ומלכודות השהייה, מאפשר ללכוד נחשים בבטחה תוך צמצום הסיכון לפגיעה בהם.
 • פיתיונות: שימוש בפיתיונות טבעיים או סינתטיים, כגון ריחות או טרף מדומה, מושך נחשים אל המלכודות.
 • כלי לכידה: שימוש בכלים ייעודיים, כגון מלקחיים ארוכים ומקל נחשים, מאפשר ללוכדי הנחשים לתפוס נחשים בבטחה, תוך שמירה על מרחק.
 • טכניקות ידניות: במקרים מסוימים, לוכדי נחשים מיומנים עשויים להשתמש בטכניקות ידניות ללכידת נחשים, כגון לכידה באמצעות לולאה או תפיסה ישירה.

חשיבות המקצועיות:

לכידת נחשים היא פעולה מורכבת הדורשת מיומנות, ידע וניסיון רב. לוכדי נחשים מוסמכים בבית שאן עוברים הכשרה מקיפה המאפשרת להם לפעול בצורה מקצועית, יעילה ובטוחה, תוך התחשבות הן בבריאות הנחש והן בביטחון הסביבה.

שיתוף פעולה:

חשוב לציין כי שיתוף פעולה מצד התושבים חיוני להצלחת פעילות לכידת נחשים. במקרה של מפגש עם נחש, יש להימנע מניסיונות ללכוד אותו באופן עצמאי ולפנות מיד ללוכד נחשים מוסמך.

חשוב לציין כי לכידת נחשים מחייבת ידע מקצועי נרחב, ניסיון וזהירות רבה. טיפול לא נכון בנחש עלול לסכן הן את בריאותו והן את ביטחון הסביבה. לכן, במקרה של מפגש עם נחש, מומלץ לפנות לצוות מקצועי מוסמך שיבצע את לכידתו והעברתו בצורה נכונה ובהתאם לחוקי הגנת הטבע.

חשוב לציין מחקר הקושר לכידת נחשים ( Snake removal) עם מעמד סוציו אקונומי.

שמירה על ההרמוניה בטבע: חשיבות רישיונות לוכדי נחשים בדרום ישראל

בנופי דרום ישראל שטופי השמש, שם חולות הזהב של המדבר פוגשים את השטח הפראי, מתקיים איזון עדין בין האדם לטבע. בלב עולם יופי פראי זה פועלת קבוצת גיבורים נעלמים – לוכדי הנחשים. אנשים אמיצים אלה ממלאים תפקיד חיוני בהגנה על יישובים אנושיים ועל המערכות האקולוגיות העדינות של מדבר הנגב. עם זאת, עבודתם אינה פשוטה, והוצאת רישיון עבודה הולם היא חלק מכריע במשימתם.

חשיבות תפקידם של לוכדי נחשים:

לוכדי נחשים בדרום ישראל אמונים על האחריות החשובה של לכידה בטוחה והעברה של נחשים העלולים לסכן את בטיחות הציבור או הרכוש. אנשי מקצוע מיומנים אלה מחזיקים בידע עמוק על התנהגות הנחשים ועל האקולוגיה שלהם, מה שמאפשר להם לנווט בשטח המסוכן של המדבר בביטחון ובמומחיות.

חשיבות רישיונות העבודה:

קבלת רישיון עבודה חיונית לוכדי נחשים בדרום ישראל מכמה סיבות:

 1. ציות לחוק: עבודה ללא רישיון עבודה תקף אינה רק לא חוקית אלא גם מסכנת באופן משמעותי את לוכד הנחשים ואת הקהילה שהוא משרת. רישיון תקין מבטיח שהאדם מורשה לבצע את תפקידיו במסגרת החוק.

 2. מקצועיות ואחריותיות: החזקה ברישיון עבודה מעידה על מחויבות למקצועיות ולאחריותיות. זה משמש כתעודת כבוד, ומעיד על כך שהאדם עבר את ההכשרה הנדרשת ויש לו את הכישורים הדרושים לביצוע תפקידיו בצורה בטוחה ויעילה.

 3. אמון הקהילה: רישיון עבודה תקף מטיל אמון וביטחון בקהילה, ומבטיח לתושבים שלוכד הנחשים הוא אדם בעל מוניטין וראוי לאמון. אמון זה חיוני לטיפוח יחסים חיוביים ולוודא שיתוף פעולה בין לוכד הנחשים לבין הקהילה שהוא משרת.

קבלת רישיון עבודה:

תהליך קבלת רישיון עבודה לוכדי נחשים בדרום ישראל כולל בדרך כלל מספר שלבים:

 1. הכשרה והסמכה: לפני הגשת בקשה לרישיון עבודה, על אנשים לעבור הכשרה מקיפה בטיפול בנחשים, בתקני בטיחות ובשימור חיות בר. ייתכן שיידרשו אישורים מארגונים מוכרים כדי להוכיח מיומנות בתחומים אלה.

 2. תהליך הגשת בקשה: לאחר הכשרה מתאימה, יכולים אנשים להגיש בקשה לרישיון עבודה לרשויות הרלוונטיות. זה עשוי לכלול הגשת תיעוד של הכשרה והסמכה, יחד עם מידע אישי ובדיקות רקע.

 3. אישור וחידוש: לאחר בחינת הבקשה, הרשויות יקבעו אם לאשר את רישיון העבודה. אם יאושר, הרישיון יהיה תקף בדרך כלל לתקופה מסוימת, ולאחר מכן יש לחדשו באמצעות תהליך הגשת בקשה דומה.

סיכום:

במרבד המורכב של הטבע בדרום ישראל, לוכדי נחשים משמשים כשומרי טבע חיוניים, השומרים על האיזון העדין בין האדם לטבע. באמצעות מסירותם, מומחיותם ומחויבותם למקצועיות, הם מבטיחים את בטיחותם של קהילות אנושיות ושל מגוון בעלי החיים המכנים את מדבר הנגב בית. על ידי קבלת ושמירה על רישיונות עבודה מתאימים, לוכדי נחשים מקיימים את הסטנדרטים הגבוהים ביותר של יושרה ואחריותיות, ומאשרים מחדש את תפקידם כשומרי טבע ומגיני שמירת הטבע.

טיפים לבחירת לוכד נחשים מוסמך:

 • בדקו את רישיון העבודה שלו: ניתן לאמת זאת באתר רשות הטבע והגנים.
 • התעניינו בניסיון שלו: שאלו כמה זמן הוא פעיל בתחום, עם אילו סוגי נחשים הוא נתקל ושיעור ההצלחה שלו בלכידות.
 • שאלו שאלות: אל תהססו לשאול לגבי שיטות העבודה שלו, הציוד וניסיונו במקרים דומים.
 • בקשו המלצות: פנו לחברים, שכנים או בני משפחה שנתקלו בנחשים בעבר וקבלו המלצות על לוכדי נחשים מוסמכים שהם סומכים עליהם.

זכרו: לכידת נחשים היא משימה מורכבת הדורשת ידע מקצועי וניסיון. בחירת לוכד נחשים מוסמך מבטיחה שירות אמין, בטוח ויעיל, תוך שמירה על רווחת הנחשים והסביבה.

היבטים כלכליים בהזמנת לוכד נחשים בדרום

בדרום השקטה, שוכנת בלב בקעת הירדן בישראל, נוכחותם של נחשים היא תופעה טבעית השלובה במגוון הביולוגי העשיר של האזור. בעוד התושבים מנהלים את חיי היומיום שלהם בלב הטבע היפהפה, מפגשים עם זוחלים אלה עלולים להצריך לעיתים את עזרתו של לוכד נחשים מקצועי. עם זאת, מעבר לשקט הנפשי והבטיחות שהם מספקים, חשוב לבחון את ההיבט הכלכלי של הזמנת לוכד נחשים בדרום.

הצורך בסיוע מקצועי

מפגשים עם נחשים בדרום אינם נדירים, בהתחשב במערכת האקולוגית המגוונת של האזור. מהצפע הארסי הפלסטיני ועד לנחשי הלטאה הלא-ארסיים, נוכחותם של זוחלים אלה עלולה ליצור סיכונים הן לבני אדם והן לחיות מחמד. במצבים כאלה, המומחיות של לוכד נחשים מוסמך הופכת לחיונית, ומבטיחה את ההרחקה וההעברה הבטוחות של הנחש מבלי לפגוע באף צד.

הבנת התעריפים

העלות של הזמנת לוכד נחשים בדרום יכולה להשתנות בהתאם למספר גורמים, לרבות סוג הנחש, מורכבות הלכידה והשירותים הספציפיים המסופקים. בדרך כלל, לוכדי נחשים עשויים לגבות דמי קריאה, יחד עם חיובים נוספים עבור לכידת הנחש והעברתו למקום אחר. עלויות אלה עשויות לכלול גם גורמים כגון שימוש בציוד, הובלה וכל פרוצדורת המשך הנדרשת.

שקט נפשי מול שיקולים כלכליים

בעוד המחשבה על פגישה עם נחש בבית או בסביבה שלכם עלולה להיות מטרידה, חשוב לאזן בין השקט הנפשי שמספקים לוכדי נחשים מקצועיים לבין ההשלכות הכלכליות של השירותים שלהם. עבור תושבים רבים, הבטיחות ורווחת הנפש שלהם ושל בני משפחתם עולים על כל שיקול כלכלי, מה שהופך את ההחלטה להזמין לוכד נחשים להשקעה כדאית.

מבחן איזון: המציאות הכלכלית של לכידת נחשים בדרום

במרחבי דרום ישראל שטופי השמש, שם חולות הזהב של המדבר פוגשים הרים מחוספסים וערים רחבות ידיים, מתקיים איזון עדין בין ציוויליזציה אנושית לטבע הפראי. בין האתגרים הרבים העומדים בפני תושבי האזור הזה, נוכחותם של נחשים – גם מרתקים וגם מסוכנים פוטנציאלית – מציבה סט ייחודי של דאגות. עם זאת, צלילה אל הכלכלה של לכידת נחשים חושפת נוף מורכב, שבו עלויות שמירת הבטיחות והמגוון הביולוגי צריכות להישקל בזהירות מול היתרונות.

הבנת הצעת הערך:

לכידת נחשים בדרום משרתת מספר מטרות קריטיות, כל אחת תורמת לרווחתם של קהילות ומערכות אקולוגיות כאחד:

 1. בטיחות הציבור: המטרה העיקרית של לכידת נחשים היא לצמצם את הסיכונים שמציבים נחשים ארסיים לאוכלוסייה האנושית. על ידי הוצאת יצורים מסוכנים פוטנציאלית מאזורי מגורים, בתי ספר ומרחבים ציבוריים, לוכדי נחשים מסייעים להבטיח את ביטחון ושקט הנפשי של תושבים ומבקרים כאחד.

 2. הגנה על רכוש: נחשים, במיוחד מינים ארסיים כמו צפעים, עלולים להוות איום על רכוש ותשתיות. על ידי מניעת נזקים הקשורים לנחשים לבתים, גינות ובעלי חיים, מאמצי לכידה תורמים לשימור נכסים יקרי ערך ויציבות כלכלית עבור בעלי בתים ועסקים.

 3. שימור חיות בר: מעבר להגנה על האינטרסים האנושיים, לכידת נחשים גם ממלאת תפקיד בשימור חיות בר. על ידי קידום דו-קיום וצמצום התנגשויות בין בני אדם לנחשים, לכידה מסייעת להגן על אוכלוסיות נחשים ולשמר את בתי הגידול הטבעיים שלהן, תורמת למגוון הביולוגי הכולל ולאיזון האקולוגי של האזור.

גורמים המשפיעים על העלויות:

העלות הכרוכות בלכידת נחשים בדרום יכולות להשתנות באופן משמעותי בהתבסס על מגוון גורמים:

 1. עבודה וציוד: רכיבי העלות העיקריים של לכידת נחשים כוללים עבודה וציוד. לוכדי נחשים מיומנים זקוקים להכשרה, ניסיון וכלים מיוחדים כגון ווים ללכידת נחשים, מלקחיים וציוד מגן. בנוסף, עלויות תחבורה ותפעול תורמות לעלות הכוללת של פעולות הלכידה.

 2. סיכון ואחריות: לכידת נחשים כרוכה בסיכונים טבועים, כולל האפשרות להכשות נחש ופציעות אחרות. לכן, כיסוי ביטוח, שיקולי אחריות ונהלי בטיחות עובדים מוסיפים לעלות הכוללת של ביצוע פעולות לכידה, בעיקר בסביבות پر סיכון (בסיכון גבוה).

 3. עמידה בתקנות: עמידה בדרישות רגולטוריות ובהליכי רישוי גם משפיעה על עלות לכידת נחשים. קבלת אישורים, ציות לתקנות הגנה על חיות בר ועמידה בתקני בטיחות – כל אלה כרוכים בהוצאות מנהליות שמשפיעות על העלות הכוללת של התפעול.

איזון בין עלויות לתועלות:

בעוד שעלויות לכידת נחשים בדרום עשויות להיראות משמעותיות, יש לראות אותן בהקשר של היתרונות הרחבים יותר שמספק שירות חיוני זה. על ידי הגנה על בטיחות הציבור, שימור רכוש וקידום שימור חיות בר, מאמצי לכידה מניבים דיבידנדים כלכליים וסביבתיים לטווח ארוך שעולים בהרבה על העלו

סיכום ביניים

בעוד שעלות הזמנת לוכד נחשים בדרום היא שיקול חשוב, חיוני לתת עדיפות לבטיחות ולשקט הנפשי כאשר מתמודדים עם מפגשים עם נחשים. על ידי שקילת ההשלכות הכלכליות לצד היתרונות של סיוע מקצועי, תושבים יכולים לקבל החלטות מושכלות כדי להבטיח את רווחתם של עצמם, של משפחותיהם ושל חיות הבר המקומיות. בדרום, המומחיות של לוכדי נחשים משרתת לא רק לנטרול סיכונים אלא גם כדי לטפח דו-קיום הרמוני בין בני אדם לתושבי הקשקשים של ארץ עתיקה זו.

המחיר ללכידת נחש בדרום משתנה בהתאם למספר גורמים, ביניהם:

מורכבות הלכידה:

 • מיקום הנחש: לכידת נחש במקומות קשים להגעה, כמו גגות, חללים צפופים או חורים בקירות, תהיה יקרה יותר מלכידת נחש בשטח פתוח.
 • סוג הנחש: לכידת נחשים ארסיים או גדולים עשויה להיות יקרה יותר מלכידת נחשים קטנים או לא ארסיים.
 • התנהגות הנחש: נחשים תוקפניים או עוינים עשויים לדרוש זמן ומאמץ רב יותר ללכידה, מה שעלול להשפיע על העלות.

זמן הלכידה:

 • שעות היום: לכידת נחש בשעות הלילה או בסופי שבוע עשויה להיות יקרה יותר בשל זמינות נמוכה יותר של לוכדי נחשים.
 • משך הלכידה: ככל שלוקח יותר זמן ללכוד את הנחש, כך העלות תהיה גבוהה יותר.

שירותים נוספים:

 • הובלת הנחש: במידה והלוכד צריך להוביל את הנחש למרחק רב, ייתכן שיהיה צורך בתשלום נוסף עבור שירות זה.
 • טיפול בנזקים: במידה והנחש גרם נזק לרכוש, ייתכן שיהיה צורך בתשלום נוסף עבור תיקון הנזק.

מחיר ממוצע:

המחיר הממוצע ללכידת נחש בדרום נע בין 500 ל-800 ש"ח. עם זאת, כאמור, המחיר הסופי עשוי להיות גבוה יותר או נמוך יותר בהתאם לגורמים שונים.

טיפים לקבלת הצעת מחיר:

 • השוואת מחירים: מומלץ להשוות מחירים בין מספר לוכדי נחשים לפני בחירת אחד מהם.
 • קבלת הצעת מחיר בכתב: חשוב לקבל הצעת מחיר בכתב מהלוכד, הכוללת פירוט של כל השירותים הכלולים במחיר.
 • שאילת שאלות: אל תהססו לשאול את הלוכד שאלות לגבי ניסיונו, שיטות עבודתו והעלויות הצפויות.

חשוב לציין:

 • לכידת נחשים היא פעולה מורכבת הדורשת ידע וניסיון רב.
 • אסור לנסות ללכוד נחשים באופן עצמאי, כיוון שמדובר בפעולה מסוכנת העלולה להוביל לפציעה.
 • במקרה של מפגש עם נחש, מומלץ לפנות ללוכד נחשים מוסמך.

טבלה לסיכום רכיבי העלות של לכידת נחשים בדרום

רכיבי העלות תיאור
דמי התמחות משקפים את ההכשרה של המומחה, התעודות שלו, והניסיון הפרקטי שלו בזיהוי, לכידה, והזזה של נחשים.
השקעות טכנולוגיות כוללות את עלויות הכלים והציוד המתקדם כגון מצלמות לנחשים, מכשירי מעקב, ופחחות, שמשפרים את הדיוק והיעילות של לכידת הנחשים.
דמי חירום ושעות חוץ משירות תשלום נוסף לטיפול בשיחות חירום או הספקת פתרונות מחוץ לשעות העבודה הרגילות, בהבנת הדחיפות של מקרי הפגיעה של נחשים.
מיקום המחיר מחושב לפי המרחק מהלוכד למקום הלכידה
פרוטוקולי בטיחות כוללים את הטכניקות המחמירות על הבטיחות, כולל ציוד הגנה ושיטות תחבורה מאובטחות, המבטיחות את בטיחותם של המקצוענים והציבור.
חישובים נוספים נדרשים למצבים מורכבים, פגישות עם מספר נחשים, או מקרים הדורשים טיפול מיוחד, שמשקפים את המורכבות והמאמץ הגבוהים.

מחירים לדוגמא של לכידות בדרום

(אינו מלמד כלום – אתם רשאים להתמקח על המחיר לפני הזמנת הלוכד ,תמיד דרשו לדעת את המחיר מראש)
תאריך עיר בדרום מחיר (₪) סיבת המחיר
01/03/2023 כסיף 1200 כולל עלויות גבוהות של התנגדות בסביבה צפופה וצורך בהשקעה נוספת בלוגיסטיקה והתמחות.
07/04/2023 ערד 650 נחש בשטח ציבורי בשעות היום טופל ושוחרר בהתאם להנחיות..
15/05/2023 אשקלון 750 נחש בשטח פתוח – בטיפול המועצה
22/06/2023 נתיבות 750 נחש במכונת כביסה ללא צורך בחילוץ ופירוק
10/08/2023 שדרות 850 נחש נמצא בגן ציבורי בטיפול העיריה בשעות הלילה.
05/09/2023 רהט 650 נחש במטבח – לכידה פשוטה
12/10/2023 קריית מלאכי 450 זעמן מטבעות בשק אדמה.
18/11/2023 אשדוד 1200 לתשלום המועצה – לכידה וחילוץ מורכבים.
24/12/2023 אילת 750 נחש צפע משמעותי.

יומן לכידות בדרום

טבלת לכידות נחשים בדרום ישראל

תאריך מיקום סוג הנחש תיאור הלכידה
25 באוגוסט 2024 בית ספר יסודי "שחר" באר שבע צפע ארצישראלי צעקותיהם של ילדים משכו את תשומת לבו של צוות בית הספר אל נחש צפע ארצישראלי שהסתתר מתחת למתקן משחקים בחצר. לוכד נחשים מיומן הוזעק למקום, שם הצליח ללכוד את הנחש בעזרת מלקחיים ארוכים ולשחרר אותו בשטח פתוח הרחק מהילדים, תוך הקפדה על בטיחותם המוחלטת.
12 ביולי 2024 גן ציבורי "גן הנחל" אשקלון נחש מים טיול משפחתי בגן ציבורי "גן הנחל" באשקלון הסתיים במפגש בלתי צפוי עם נחש מים קטן שנתפס בבריכת מים קטנה. לוכד נחשים שהוזעק למקום הצליח ללכוד את הנחש בעזרת רשת ולהשיבו בשלום אל בית גידולו הטבעי בנחל סמוך, שם יוכל להמשיך לחיות ולשגשג.
10 ביוני 2024 בית פרטי רחוב ספיר 12 אילת נחש חנק תושבים באילת הופתעו לגלות נחש חנק מתפתל סביב ענף עץ בחצר ביתם. לוכד נחשים מנוסה הגיע למקום ותוך שימוש בסולם הצליח להגיע אל הנחש וללכוד אותו בעזרת מלכודת קופסה מיוחדת. לאחר לכידתו הבטוחה, שוחרר הנחש אל שטח פתוח הרחק מהאזור המאוכלס, שם יוכל להמשיך לחיות בליווי טבעי.
2 במאי 2024 בית ספר תיכון "רבי עקיבא" ירוחם נחש צפעון צוות בית ספר תיכון "רבי עקיבא" בירוחם גילה נחש צפעון קטן מסתובב בחדר המורים. לוכד נחשים מקצועי הוזעק למקום והצליח לתפוס את הנחש בידיים חשופות, תוך הקפדה על אמצעי זהירות מיוחדים. לאחר לכידתו, שוחרר הנחש בחזרה אל הטבע, שם יוכל לחזור אל סביבתו הטבעית.
8 באפריל 2024 פארק עירוני "פארק הירקון" דימונה זיקית מטיילים בפארק "פארק הירקון" בדימונה הבחינו בזיקית יפהפייה תלויה על עץ גבוה. לוכד נחשים מיומן הגיע למקום ותוך שימוש בסולם הצליח להגיע אל הזיקית וללכוד אותה בעזרת רשת עדינה. לאחר לכידתה, שוחררה הזיקית בשלום אל עץ אחר בפארק, שם תוכל להמשיך ליהנות מהנוף ומהטבע.

צילום מדהים של נחש אפעה הנפוץ מאוד בדרום

הסבר מהחנות חובה - לטיפול בפחד מנחשים בדרום

כמה עובדות על לוכד נחשים בדרום ושאלות נפוצות

זה תלוי בשעה ביום מורכבות הלכידה ,הסריקה ,והמרחק מהלוכד, בגדול מ 350₪ ועשוי להגיע ל750₪ ומעלה 

המומחים שלנו יוכלו להגיע לכל אזור בדרום בתוך כ-15 דקות בממוצע לאחר קריאת השירות. ייתכן גם שהם יגיעו אף מהר יותר, בהתאם למקרה ספציפי.

המחיר עבור לכידת נחש בדרום יקבע בהתאם למורכבות הלכידה ולמקום הימצא של הנחש. בדרך כלל, המחירים מתחילים מ-500 ₪ ויכולים להגיע עד 800 ₪, בהתאם לתנאים הספציפיים של כל מקרה.

לפני הגעת לוכד הנחשים, מומלץ לנסות לבדוד את הנחש ולהימנע מהתקרבות אליו. במידה ואפשר, כדאי לצלם את הנחש לצורך תיעוד ומעקב. כמו כן, יש להימנע מניסיון עצמאי לתפס את הנחש, משום שזה עשוי להסתיים בפציעה.

לוכד נחשים מקצועיים מבינים את המסוכנות הטמונה בתחום ונסמכים על הכלים המתאימים ללכידת הנחשים. הם מסודרים ומיומנים בניהם, והם עוברים הכשרה מקצועית שמכילה את כל הידע הנדרש ללכידה בצורה בטוחה ואמינה.

לאחר הלכידה, הנחשים ישוחררו בטבע למקום הטבעי שלהם. השחרור מתבצע תוך תיאום עם הרשויות הרלוונטיות, כך שיהיה בטוח שהם יחזרו לסביבתם הטבעית בצורה בטוחה.

ללוכד נחשים מקצועי יש רישיון עבודה רלוונטי. בהגעתו אליכם, יהיה עליו להציג את הרישיון המתאים (אומנם לא חובה להציג) הרישיון ניתן בסוף קורס לוכדי נחשים

שאלות שעשויות לעלות בנושא לכידות בדרום

מה נכלל בתהליך של לכידת נחשים בדרום ?

תהליך לכידת הנחשים כולל מספר שלבים חשובים. המומחה יגיע אליכם במהירות לאחר קריאת השירות. הוא יבדוק את מקום הימצאו של הנחש ויחליט על הפעולה המתאימה. בהתאם לסוג הנחש ולמצבו, המומחה יבצע את הלכידה בצורה המתאימה. לאחר הלכידה, הנחש יועבר לשלב השחרור לטבע, תוך תיאום עם הרשויות הרלוונטיות, כדי ללבן את הסוגיה נדון בנושאים הבאים

ניתן לעיין במחקר הסוקר את השפעת שיחרור הנחשים הנלכדים באוסטרליה על הטבע.

מדוע לבחור בלוכד נחשים בדרום מקצועי ?

השירות של לוכד נחשים מקצועי חשוב מאוד עבור בטיחותכם ולטובת הנחשים. הלוכדים המקצועיים מבינים את האתגרים המובנים בתחום ומכירים את הדרכים הטובות ביותר ללכוד ולשחרר נחשים באופן בטוח וללא סיכונים.

מהו תהליך רישוי העבודה של לוכד נחשים?

ללוכד נחשים מקצועי יש רישיון עבודה מרשימה שמאשרת את הכשרתו ויכולתו לבצע את המשימות בצורה מקצועית ובטוחה. רישיון זה הוא תעודת עניין בתחום, והוא מצביע על ידע רחב וניסיון מגוון בלכידת נחשים.

איך ניתן להזמין את שירות של לכידת נחש בדרום?

כדאי להזמין את שירות לוכד נחשים מקצועי , יש ליצור קשר טלפוני עם המומחים שלנו. בשיחה הראשונית, תוכלו לשאול שאלות נוספות, לציין את המצב ולקבוע את הזמן המתאים לכם לקרוא לו. ישנם עיריות שמספקות לוכד נחשים ללא תשלום גם באזורים פרטיים לדוגמא עיריית ראשון לציון אך לצעריינו רוב העיריות מספקות את השירות רק בשטחים עירוניים בלבד (עיין באתר עריית נתניה והתעדכן במוקד העיריה בשעת הצורך) כמובן ניתן לפנות אלינו מכל אזור בארץ ואנו נשתדל להנחות הצורה נכונה (מקורות נוספים עיריית חיפה-מזיקים והדברה,עיריית ראש העין , עיריית בית שמש השירות הויטרינרי- נחשים, עיריית דרום-הנחיות לקיץ -התייחסות לנושא הנחשים)

האם ללכידת נחשים יש השלכות משפטיות?

כן, ללכידת נחשים יש השלכות משפטיות. נחשים הם חיות מוגנות על פי החוק בישראל, ולכן אין לפגוע בהם או לשחררם במקום שאינו מתאים למגורם השמירה עליהם. מומלץ לפנות ללוכד נחשים מקצועי שיוכל לבצע את הלכידה באופן חוקי ובטוח.

מה המחיר המומלץ ללקוח עבור הזמנת לוכד נחשים בדרום ?

בהתאם לנכסים שבהם פועלים לוכדי הנחשים, המחירים עשויים להשתנות. כל פרויקט מקבל הערכה אישית המבוצעת על ידי הלוכדים המקצועיים. אמנם יש לציין שגם המחירים שלו כרוכים בשני גורמים עיקריים: המרחק ממקום הלכידה ובעיקר הזמן הדרוש ללכידה,ומידת הסיכון ללוכד על פי רב לנחשים ללא סיכון (חיות מחמד שברחו) המחיר מתחיל מ-250 ש"ח ולנחשים מהטבע המחיר עשוי להגיע אף ל 800 ש"ח

כיצד ניתן להכין לכידה יעילה לפני הגעת לוכד הנחשים?

צלמו את הנחש במידת האפשר והישארו בקשר עין רציף

על מה עליי להתמקד כשאני בוחר בלוכד נחשים מקצועי ?

כאשר אתם בוחרים בלוכד נחשים מקצועי , חשוב לוודא שהוא בעל היכרות מעמיקה עם המגוון הרחב של סוגי הנחשים הנמצאים באזור. נכון גם לוודא כי הוא רשאי ומורשה לבצע לכידת נחשים על פי החוק המקומי,ניתן לעיין ברשימת לוכדי הנחשים בהיתר באתר רשות הטבע והגנים אך חשוב לציין שלא כל הלוכדים מופיעים הרשימה זו והדבר נתון לשיקול דעתו של הלוכד

מה הגורמים להתרגשות של תושבים בדרום מנחשים ?

עם תנופת הבנייה האחרונה בדרום, ניתן לראות שינויים רבים בסביבה. עם השינויים הללו מגיעים אורחים לא צפויים כמו נחשים. נחשים שהוזזו מאזורים הטבעיים שלהם נפגשים כעת עם בני אדם ויציבותם מספיקה ליצור הלם גדול. כאשר מתמודדים עם נחשים בביתכם או בסמוך לו, הכי חשוב לפנות ללוכד נחשים מקצועי כדי לבצע את הלכידה בצורה טובה ובטוחה.

כיצד אני יכול להזמין את השירות של לוכד נחשים?

אם אתם זקוקים לשירות של לוכד נחשים מקצועי , אתם יכולים ליצור עימנו קשר טלפוני במספר 0559788842 ונשתדל להנחות בהתאם

מדריך זיהוי סוגי הנחשים בישראל (ובבית שאן)

נחש צפע ארצישראלי בירושלים

צפע מצוי (Daboia palaestinae)

בסביבתנו חי צפע מצוי (Daboia palaestinae) או בלשון העם צפע ארצישראלי, יצור שנחשב לאחד מהנחשים הארסיים ביישובנו. נחש זה, שאורך גופו יכול להגיע לכ-140 ס"מ (ברוב המקרים פחות), מוכר בקו עקלתון על גבו, הוא מאופיין בראש רחב המייצר צורת משולש, כשהקשקשים על ראשו דומים לקשקשים בגופו, ולא קיימים לו קשקשי מגן בראש. האישונים שלו מונחים מעל הראש. לוכד נחשים בדרום יזהה באופן מיידי נחש זה. בנושא הביולוגיה וההתנהגות, הצפע מצוי הוא מהמינים הנפוצים ביותר בבתי הגידול באזור הים התיכוני. הוא מאכלס מגוון של בתי גידול, כולל בתי גידול חוליים. הוא נפוץ במיוחד סביב מקומות מגורי האדם. פעילותו בקיץ נמשכת בעיקר בשעות הלילה, אך בעונות המעבר פעיל גם בשעות היום. הוא פעיל גם בקרקע, אך יכול לטפס גם על עצים, שיחים וגדרות, ולעיתים אף חודר לבתי דירה. מאכלו כולל מגוון רחב של מכרסמים, ציפורים, לטאות ונחשים. בחודשי יולי עד אוגוסט, הוא מטיל עד 30 ביצים המודבקות זו לזו. נקודת הבקיעה היא במהלך ספטמבר. הצפע מצוי נפוץ בישראל במקו מבאר-שבע בדרום ועד לגבול הלבנון בצפון, למעט במדבר יהודה. לעיתים נתפס בתחומי יישובים שנמצאים מחוץ למפת התפוצה המתוארת. לצפע מצוי מספר תכונות מסוכנות לאדם. יחד עם אורך גופו, הוא גם נחשב לכבד מבין הנחשים הארסיים. ראשו הרחב, המייצר צורת משולש, וצורת המשולש היא תו חשוב בזיהויו. קשקשי הראש דומים לאלו הנמצאים בגופו, ואין לו קשקשי מגן בראש. האישונים שלו מונחים מעל הראש. בסיכון לאדם, הצפע מוגדר כמסוכן מאוד. במקרים של הקשה, חשוב לפנות למומחים מיידית על מנת לקבל טיפול מהיר ואפקטיבי. הבנה מדויקת של המאפיינים שלו וההתנהגות שלו יכולה להקל על תהליך זיהויו והתמודדות נכונה עם מצבי פגיעה.

צפע חרמון

צפע חרמון (Montivipera bornmuelleri)

באזור הר החרמון בישראל, ישנו מין נוספת של צפע הנקרא צפע חרמון (Montivipera bornmuelleri). הצפע הזה מתאפיין במאפיינים מסוימים שחשוב להכיר. לוכד נחשים בדרום יזהה בקלות אף על פי שלא נפוץ באזור. אורך גופו של הצפע חרמון הוא עד כ-80 ס"מ. הוא מייצג נחש בעל גוון גוף חום או סגלגל, ועל אורך הגב ישנה שורה של כתמים כהים, אך הם לרוב אינם יוצרים את המראה העקלתון המכריע את הצפע המצוי. הראש שלו משולש ורחב מהצוואר, והאישונים מאונכים. יש לו קשקשים מעל העיניים שבולטים ויוצרים מעין "גבה" שחופה על העין. הקשקשים שעל הראש דומים לאלו שעל הגוף, ואין לו קשקשי מגן בראש. בנושא הביולוגיה וההתנהגות, הצפע חרמון מתאכלס בבתי גידול סלעיים וחורש בסביבה אלפינית. הוא פעיל בשעות היום ותזונתו כוללת מכרסמים ולטאות. מהלך חייו שונה מהצפע המצוי, שכן הצפע חרמון משריץ ולדות חיים. בחודשי אוגוסט עד ספטמבר, הוא משריץ עד 21 ולדות. הצפע חרמון נפוץ בארץ רק בהר החרמון, ואף על פי זאת חשוב להכיר ולהבין את המאפיינים שלו. מאפייניו המיוחדים והחשובים לזיהויו כוללים את הגוף השונה, הכתמים הכהים הנמצאים על הגב, והקשקשים הבולטים מעל העיניים. יחד עם אורך הגוף, אזור ההיתקלות גם משמש אמצעי זיהוי. אם יתרחש פגיעה מצפע חרמון, חשוב לפנות למומחים מיידית על מנת לקבל טיפול מהיר ואיבוד זמן מינימלי.

שפיפון הנגב שהגיע לירושלים

שפיפון (Pseudocerastes fieldi)

בישראל, ישנו מין נחש הנקרא שפיפון (Pseudocerastes fieldi). הוא מהווה את חלק ממגוון הנחשים בארץ וכדאי להכיר במאפייניו המזהים.
לוכד נחשים בדרום צריך לדעת להתנהל בקלות עם נחש זה. אורך גופו של השפיפון הבוגר הוא עד כ-90 ס"מ, ובכלליותו הוא נחש עבה ומגושם. גוון הגוף נע בין חום לאפור, ועל אורך הגוף ניתן למצוא כתמים מלבניים, לא סדורים, הכהים יותר מהגוון הכללי של הגוף. ישנו כתם חום בצדי הראש שנמשך לאחור וכולל בתוכו את העין. מעל העיניים יש זוג קרניים המצופות בקשקשים קטנים. הראש שלו רחב במימדים יחסיים לצוואר, והאישונים מאונכים. בנוגע לביולוגיה והתנהגות, השפיפון הוא נחש איטי ומגושם שמשתמש בזחילה נחשונית, זחילה לוליינית ובפעמים נדירות גם בזחילה קווית. פעילותו ברובה היא לילית, ובימים קרירים הוא גם תוקף את הטרף בשעות היום. כאשר מוטרד או מרגיש מאוים, הוא משמיע קולות נשיפה רמים על ידי נשיפת אוויר. הציד של הטרף כולל זחילה וחיפוש אקטיבי, כמו גם מארב בנקודות אסטרטגיות, כמו פתחי מחילות של מכרסמים. בנעוריו, הוא ניזון בעיקר מלטאות, והבוגרים ניזונים ממכרסמים וציפורים. בחודשים אוגוסט וספטמבר, הוא מטיל עד 20 ביצים, והביצים בוקעות כחודש לאחר ההטלה. השפיפון מאכלס קרקעות מישוריות וערוצי נחל אכזב במרכז ובדרום-מערב הנגב. אם נתקלתם בשפיפון או נפגעתם ממנו, חשוב לפנות למומחים במהירות על מנת לקבל את הטיפול המתאים ולהבין איך להתמודד בצורה הנכונה עם המצב. קרדיט צילום - דוד דוד האדיר

אפעה מגוון שנלכד ע"י לוכד נחשים בירושלים

אפעה מגוון (Echis coloratus)

האפעה הוא נחש מחוספס בעל אורך גוף שעשוי להגיע עד כ-90 ס"מ. גווני הגוף שלה משתנים ומתאימים לסביבת החיים שלה. כתמים לא אחידים משתרעים על אורך הגב, הם בהירים מהצבע הכללי של הגוף. הראש של האפעה הוא רחב במיוחד ביחס לצוואר, והקשקשים הנמצאים מעל העינים דומים לאלה הנמצאים על הגוף. יש לציין שאין לו קשקשי מגן ראש. אישוניו מאונכים והלשון צבעה ורוד. לוכד נחשים שנותן שירות באזור הדרום יזהה וילכוד בקלות נחש זה עף על פי שלא נפוץ באזור. מבחינה ביולוגית ותנהגותית, האפעה מאכלסת מגוון רחב של בתי גידול באזורים מדבריים. הפעילות שלה ברובה היא לילית. היא יכולה לטפס על צמחיה ולזחול בצורה ניכרת בסוגיו. התזונה שלה כוללת ציפורים, לטאות, מכרסמים, פרוקי רגליים וגם קרפדות. כאשר האפעה מתגוננת במקום מסוים, היא משמיעה קולות ייחודיים הנוצרים מחיכוך הקשקשים. האפעה מטילה ביצים בחודש אוגוסט, ובטטולה יכולה להטיל עד עשר ביצים. הביצים מודבקות למצע ההטלה. אפעה זו נמצאת במגוון אזורים בישראל, כולל הרי אילת, מרכז ודרום הנגב, בקעת ים המלח, מדבר יהודה ובקעת הירדן צפונה עד לגלבוע. חשוב לציין כי מדובר במין ארסי, ולכן יש להימנע ממגע ובמידת הצורך אם היתה הקשה להתפנות למיון באופן מיידי קרדיט צילום - דוד דוד

עכן קטן שנלכד באמצעות לוכד נחשים

עכן קטן (Cerastes vipera)

"עכן קטן (Cerastes vipera)", הידוע גם בשמות "עכן המצוי" או "נחש קרן", הוא נחש משפחת העכנים, הנפוץ בישראל. בגודלו, העכן קטן יכול להגיע לאורך של עד כ-30 ס"מ. הגוף של העכן קטן עבה ומחוספס, וצבעו חום בהיר עם כתמים כהים ובלתי מסדרים על הגב. הראש שלו רחב מהצוואר, ועליו מסודרים קשקשים שהם דומים לאלו שנמצאים על הגוף. בניגוד לחלק מהנחשים, לעכן קטן אין קשקשי מגן על הראש. הזוג הקשקשים הקדמיים שלו מאונכים. מין אהוב על לוכד נחשים בדרום ,מומלץ להתרחק מסוג זה. העכן קטן מאכלס בצפיפות גבוהה בתי גידול חוליים. הוא פעיל בעיקר בשעות הדמדומים ובלילה, והוא מאתר את הטרף שלו בעזרת זחילה לוליינית על פני החול. העכן מחפש לטאות פעילות גם במחילותיהן בשעות היום, ולעיתים גם באמצעות התחפרות בחול ומארב ללטאות הפעילות על פני השטח. התזונה של העכן קטן כוללת בעיקר לטאות, ולעיתים גם מזון נוסף. כאשר הוא מתפתל במקום, הוא משמיע קולות מיוחדים הנוצרים מחיכוך הקשקשים שלו. בעת ההטלה, העכן קטן מניח ביצים בעלות קליפה רכה , והטלה יכולה להכיל שני ביצים. התפוצה של המינים בישראל נמצאת בבתי גידול חוליים בצפון-מערב הנגב. חשוב לציין כי העכן קטן הוא נחש ארסי, ומגע עלול להיות מסוכן לאדם. קרדיט צילום Kristof Zyskowski & Yulia Bereshpolova

עכן חרטומים לפני לכידה

עכן חרטומים (Cerastes cerastes)

"עכן חרטומים (cerastes Cerastes)", הידוע גם בשם "נחש הקרנים" או "חרטומן", הוא נחש משפחת העכנים המצוי בישראל. בגודלו, העכן חרטומים יכול להגיע לאורך של עד כ-80 ס"מ. הגוף של העכן חרטומים עבה ומאוד, וצבעו יכול להיות אפור או תכול. על גבו נראים כתמים חומים גדולים הנמשכים מהצוואר ועד לזנב. בכל אחד מצדי הראש יש פס חום עדין החוצה את העין. הראש גדול ורחב מאוד ביחס לצוואר. הזוג הקשקשים הקדמיים שבראשו דומים לאלו שנמצאים על הגוף, וכמו בגוף, אין לראש קשקשי מגן. לוכדים בדרום מעריצים של הנחש הזה . נחש חרטומים מאכלס חוליות ומשטחי לס הסמוכים אליהן. הוא פעיל בעיקר בשעות הלילה, אך בעונות מעבר ניתן למצוא את הנחש חרטומים מחופר בחול בצמוד למחילה או למחסה גם בשעות בין הערביים. חיפוש המזון יכול להיות אקטיבי ומתבצע תוך זחילה לוליינית על החול או באמצעות התחפרות בחול ומארב לטרף. התזונה שלו כוללת בעיקר מכרסמים ומלטאות. לעכן חרטומים ייש מעל כל עין קרן גדולה ומרשימה הנבנית מקשקש מוארך בודד, מה שהופך אותו למין שני בעל קרניים. בהטלה, הוא מטיל עד 20 ביצים, והן בוקעות כחודשיים לאחר ההטלה. חשוב לציין כי עכן חרטומים הוא גם הוא נחש ארסי, והנגיעה עימו עשויה להיות מסוכנת לאדם.

עכן גדול שנלכד בירושלים

עכן גדול (Cerastes gasperettii)

"עכן גדול (Cerastes gasperettii)", הוא נחש שנפוץ בישראל ונצפה במיוחד באזורי החול והערבה. בגודלו, העכן גדול עשוי להגיע לאורך של עד כ-90 ס"מ. גוון גופו של העכן גדול יכול להיות צהבהב, אפור או כתמתם, ומעל גבו מתפרצים כתמים לא אחידים בגוון כהה המשתרעים מאותו צבע של הגוף. על אחד מצדי הראש מעל העין יש כתם תכול שנמשך אחורה, ומתחתיו נמצא כתם חום. הראש של העכן גדול רחב מאוד ביחס לצוואר. הקשקשים שעל הראש דומים לאלו שעל הגוף, ואין לראש קשקשי מגן. הנחש הגדול הוא נחש קרקעי המאכלס בתי גידול חוליים, והוא פעיל בעיקר בשעות הלילה, כשפעילותו מתחילה כבר בשעות הדמדומים. הוא מאתר את הטרף בעזרת זחילה לוליינית על פני החול וחיפוש אקטיבי, או באמצעות התחפרות ומארב. תפרטי התזונה שלו כוללים בעיקר מכרסמים וזוחלים, אך ישנן תצפיות גם של טריפת ציפורים. לוכד נחשים בדרום יספק בשמחה מידע על מין זה. הביצים של העכן הגדול מוטלות בחודשים יוני ויולי, והן בוקעות כחודשיים לאחר ההטלה. בכל הטלה, יכול להיות מעלה עד 20 ביצים. הזהירות מפניו מומלצת, משום שגם הוא נחש ארסי, והתקשורת עימו עשויה להיות מסוכנת לאדם.

ציפעון שחור שנלכד בהרי ירושלים

צפעון שחור (Atractaspis engaddensis)

"צפעון שחור (Atractaspis engaddensis)", הידוע גם בשם "שרף עין גדי", הוא נחש מבריק ושחור המצוי באזורים המדבריים ובקרבת מדברים בישראל. בגודלו, הצפעון שחור עשוי להגיע לאורך של עד כ-85 ס"מ. הצפעון שחור צבעו שחור מבריק, ולפני התנשלותו הוא משנה צבעו לאפור דהוי. ראשו דק ואינו רחב מהצוואר. חרטומו קצר וחרוטי, והלסת העליונה מכסה את התחתונה, פיו גחוני, והאישונים עגולים. לוכד נחשים בדרום עשוי להזהיר מאוד לא להתקרב לסוג זה. הצפעון שחור הוא נחש קרקעי המצוי בבתי גידול מדבריים ובסביבות המדבר. פעילותו מתחילה לאחר שקיעת השמש ומתמשכת לתוך הלילה. התזונה שלו כוללת בעיקר לטאות. ביציו מוטלות בין חודשי ספטמבר ועד אוקטובר, ובכל הטלה עשויות להיות שתיים או שלוש ביצים. הביצים בוקעות כשלושה חודשים לאחר ההטלה. הצפעון שחור הוא נחש ארסי, והיתקלות עימו עלולה להיות סכנה לאדם. לכן, מומלץ להימנע מהתקרבות אליו.

לוכד נחשים לוכד פתן שחור

פתן שחור (Walterinnesia aegyptia)

"פתן שחור (Walterinnesia aegyptia)", הוא נחש מגושם ועבה הנמצא בנגב, הערבה, בקעת ים המלח ובמורדות הרי ירושלים המזרחיים בישראל. אורכו של הנחש עשוי להגיע לעד כ-125 ס"מ. מין שמפחד מלוכד נחשים בדרום,רק יראה אותנו יברח (סתם כותב מרוב שעמום ספרו לי אם מטריד אתכם). הפתן השחור הוא נחש עבה, מבריק וחלק בצבע שחור, ולפני התנשלותו הוא משנה צבעו לאפור דהוי. הגחון שלו אפור ומבריק. המגנים התחתיים של הזנב מפוצלים בחלקם. הראש כמעט אינו נבדל בעוביו מהצוואר. האישונים עגולים. בקדמת הלסת העליונה נמצאות שיני ארס קצרות המקובעות. הפתן השחור הוא נחש איטי ומגושם שפעילותו העיקרית היא לילית. תפריט התזונה שלו כולל בעיקר קרפדות וזוחלים, והוא אינו בוחל באכילת פגרים. כאשר הוא מתגונן, הוא מתנפח ונושף על ידי הכנסת והוצאת אוויר. הביצים שלו מוטלות בין חודשי יולי לאוגוסט, ובכל הטלה יכול להיות עד 20 ביצים. הביצים בוקעות עד חודשיים לאחר ההטלה. הפתן השחור הוא נחש ארסי ועשוי להוות סכנה לאדם. לכן, מומלץ להימנע מהתקרבות אליו. קרדיט צילום Harold van der Ploeg

עין חתול חברבר ליד לוכד נחשים בירושלים

עין חתול חברבר (Telescopus fallax)

"עין חתול חברבר (Telescopus fallax)", הוא נחש קטן שנמצא במגוון מקומות בישראל, מצפון הנגב ועד לגבול הלבנון. אורכו של הנחש עשוי להגיע לעד כ-80 ס"מ. נחש נפוץ באזורינו, לוכד נחשים בדרום בשמחה ילכוד 10 כאלה. גוון הגוף של עין החתול יכול להיות חום או אפור. לאורך הגב, ניתן למצוא שורה של כתמים כהים בצורת מטבעות. נמצאים גם משני צדי הגוף שורות של כתמים כהים מוארכים .הראש רחב מהצוואר ונבדל בצבעו האפור מצבע הגוף, והאישונים מאונכים. עין החתול פועל בעיקר בלילה ולמרות כי יש לו יכולת טיפוס טובה, הוא מזוהה בעיקר בפעילות קרקעית וזחילה איטית. תפריט התזונה שלו כולל בעיקר לטאות, כמו שממיות ונחשים, וככל הנראה גם פרוקי רגליים. הביצים שלו מוטלות בחודשי יוני ויולי, ובכל הטלה ניתן למצוא בין 4-7 ביצים. הביצים בוקעות בחודשי ספטמבר עד אוקטובר. עין החתול אינו מהווה סיכון לאדם, והוא נחש תת-ארסי.

ארבע קו מובהק

ארבע קו מובהק (Psammophis schokari)

"ארבע קו מובהק (Psammophis schokari) אורך בוגר: עד כ-120 ס“מ. תיאור: הנחש המין 'ארבע קו מובהק' הוא נחש דק עם מבנה גוף מוצק. תכונותיו משתנות בהתאם למקום מגוריו, החל מצפון ישראל ועד דרום הארץ. ניתן למצוא ארבעה פסי צבע כהה באורך הגב, על רקע בהיר. באזור צידי הראש יש כתם מוארך שמכיל בתוכו גם את העין. הראש צר ומוארך, והעיניים גדולות ומרשימות, עם האישונים מרובעים.
לוכד נחשים בדרום עובר הכשרה מיוחדת למין זה היות והוא מהיר מאוד. ביולוגיה והתנהגות: הנחש 'ארבע קו מובהק' הוא נחש זריז, הפועל במהלך היום ולעיתים גם בלילה. הוא מאכלס מגוון רחב של בתי גידול באזור הים התיכון. בשעות היום ניתן למצוא אותו פעיל במיוחד על הקרקע, והוא עשוי לטפס על עצים, שיחים וגדרות. התזונה שלו מכילה פרטים מגוונים מגוונים כמו דגים, ציפורים, חרקים ונחשים. הנחש 'ארבע קו מובהק' מסוגל לאתר את הטרף בעזרת חוש הראייה המפותח שלו, ולאחר מציאתו הוא משתמש בכישוריו הגופניים כדי לרדוף וללכוד. בתחום ההתרבות שלו,הוא מטיל בכל פעם מספר ביצים, שהן מוטלות בין חודשי יוני ואוגוסט. כמות הביצים בכל הטלה עשויה להגיע עד 10-6 ביצים. תפוצה בישראל: הנחש 'ארבע קו מובהק' מצוי בכל אזורי ישראל, החל מאילת ועד הרמון. סכנה לאדם: הנחש 'ארבע קו מובהק' הוא תת ארסי ואינו מסוכן לאדם

נחש תלום קשקשים מצוי

תלום קשקשים מצוי (Malpolon insignitus)

תלום קשקשים מצוי (Malpolon insignitus) אורך בוגר: עד כ-210 ס“מ. תיאור: המין 'תלום קשקשים מצוי' הוא נחש גדול ומרשים. במבט על פרטים בוגרים, ניתן לראות שהגב צבוע בגוון חום אחיד, ולעיתים מצוי כתום אדמדם באזור העורף והראש. בהתבגרותם של פרטים צעירים, הגב מנוקד בכתמים כהים ובהיר הפזורים לסירוגין. המגנים הממוקמים מעל העין בראש הם בולטים ויוצרים מבנה המזכיר 'גבות'. העיניים גדולות והאישונים עגולים. סימן ההיכר המיוחד של המין הוא 'תלם', המשונה הממוקם במרכז כל אחד מקשקשי הגוף ומשמש לזיהוי נשלים מסוג זה בשדה. ביולוגיה והתנהגות: התלום קשקשים מצוי הוא נחש זריז שמאכלס בתי גידול מגוונים באזור הים התיכון. הפעילות היומית שלו נראית במיוחד, והוא מציג יכולת טיפוס מעולה. לעיתים נראה אותו על גדרות, שיחים ועצים. התזונה שלו כוללת ציפורים, לטאות, נחשים ומכרסמים. הנחש 'תלום קשקשים מצוי' משתמש בחוש הראייה המפותח שלו כדי לאתר את הטרף, ומסתמך על מהירותו וכישוריו הגופניים כדי ללכוד אותו.
לוכד נחשים בדרום מאוד מחבב מין זה. בתקופת תחום ההתרבות, הוא מטיל בכל פעם מספר ביצים, אשר מונחות בתוך תלמים באדמה. הביצים נמצאות בין חודשי יולי ואוגוסט. מספר הביצים בכל הטלה עשוי להגיע עד 18-4 ביצים. תפוצה בישראל: התלום קשקשים מצוי פועל בכל האזורים הים-תיכוניים של ישראל, החל ממקו באר-שבע וצפונה ועד האזורים החוליים מיוצבים נצפים. סכנה לאדם: התלום קשקשים מצוי הוא נחש תת-ארסי, ולמרות שנשיכתו יכולה לגרום לתופעות מקומיות משמעותיות, הוא אינו מהווה סיכון משמעותי לאדם.

נחש חנק

חנק (Eryx jaculus)

אורך בוגר: עד כ80- ס“מ. תיאור: נחש עבה ומגושם בעל זנב קצר אשר קצהו דמוי גדם. הראש והצוואר דקים מעוביו של הגוף. הלסת העליונה חופה על התחתונה ומסייעת בהתחפרות בקרקע. הקשקשים שעל הגוף קטנים וחלקים. מגני הבטן צרים. מגני הראש גדולים רק במעט מקשקשי הגוף. העיניים קטנות והאישונים מאונכים. הגוון והדגם על הגוף שונים מאוד בין הפרטים בהתאמה לבית הגידול.
לוכד נחשים בדרום מאוהב בנחש זה עד עמקי נשמתו ,הוא משמש תפקיד חשוב בטבע. ביולוגיה והתנהגות: נחש קרקעי המאכלס מגוון רחב של בתי גידול בסביבה הים תיכונית. הפעילות מתחילה בשעות הדמדומים ונמשכת אל תוך הלילה. בבתי גידול שבהם הקרקע מאפשרת זאת, צד את טרפו גם ממארב, בעודו מחופר ורק חרטומו ועיניו בולטים מן החול. התזונה כוללת מכרסמים ולטאות. הוא כורך את עצמו סביב הטרף עד שחונק אותו למוות. בחודשים אוקטובר ונובמבר משריצות הנקבות ולדות חיים. בכל השרצה 8-4 ולדות. תפוצה בישראל: נחש נפוץ המאכלס מגוון בתי גידול מצפון הנגב ועד לחרמון. סכנה לאדם: לא ארסי.

נחש מים

נחש מים (Natrix tessellata)

אורך בוגר: עד כ100- ס“מ. תיאור: נחש בעל גוון גוף ירקרק, חום או שחור. על הגב כתמים שחורים רבים הפזורים לסירוגין בדומה ללוח שחמט. הבטן בצבע צהוב או כתום ומכוסה כתמים שחורים בלתי סדורים. האישונים גדולים ועגולים. ביולוגיה והתנהגות: נחש הפעיל הן ביום והן בלילה. מאכלס סביבת בריכות טבעיות ומלאכותיות אך יכול להימצא גם הרחק מהן. התזונה מתבססת בעיקר על דו-חיים דוגמת צפרדעים וקרפדות (כולל ראשנים), דגים ולעיתים אף זוחלים, מכרסמים וציפורים. הביצים מוטלות במהלך חודש יולי. בכל הטלה 30-10 ביצים הבוקעות בתחילת חודש ספטמבר.
לוכד נחשים בדרום לא אוהבים את הסוג הזה .
לוכדים רבים אינם אוהבים נחש זה וטוענים שהוא גורם לסירחון . תפוצה בישראל: מאכלס מגוון רחב של בתי גידול ים תיכונים מצפון הנגב ועד לחרמון, נמצא לעיתים בצפיפות גבוהה מאוד בסמוך למקווי מים. סכנה לאדם: לא ארסי.

זעמן שחור צעיר

זעמן שחור (Dolichophis jugularis)

אורך בוגר: עד כ250- ס“מ. תיאור: זעמן גדול ומבריק המשנה את מראהו במהלך חייו. בעת בקיעתם גופם בגוון חום בהיר ועליו פזורים באופן בלתי סדור כתמים כהים ולבנים. עם ההתבגרות מתכהה הצבע הכללי של הגוף וצבע הנחש, לוכד נחשים בבית שאן יזהה אותו בקלות. הופך שחור אחיד, למעט הלסת התחתונה אשר נשארת בהירה. האישונים עגולים. ביולוגיה והתנהגות: נחש נפוץ מאוד המאכלס בתי גידול מגוונים בסביבה ים תיכונית. נחש זריז הפעיל בשעות היום ורק לעיתים נצפה מחוץ למחסה בלילה. התזונה מורכבת מחולייתנים דוגמת מכרסמים, ציפורים, לטאות ונחשים. הביצים מוטלות בין החודשים יוני לאוגוסט, בכל הטלה עד 14 ביצים והן בוקעות כחודשיים לאחר ההטלה.
נחש מאוד נפוץ ומצוי מאוד בלכידות. תפוצה בישראל: מקו באר שבע בדרום, צפונה עד לגבול הלבנון. נמצא בצפיפות גדולה באזורים חקלאיים המספקים לו מזון רב ומחסות. לעיתים נמצא במקומות יישוב אף מחוץ לאזורי התפוצה המתוארים. סכנה לאדם: לא ארסי.

זעמן זיתני

זעמן זיתני (Platyceps collaris/Platyceps rubriceps)

אורך בוגר: עד כ110- ס“מ. תיאור: נחש דק ועדין. גוון הגוף ירקרק, חום או אפרפר אחיד לאורך מרבית הגוף, למעט הראש שצבעו כתום חלוד או חום. על העורף יש לפחות כתם אחד שחור דמוי קולר התחום בצבע לבן. השליש הקדמי של הגוף מעוטר בכתמים כהים בודדים התחומים בצבע לבן. הלסתות בצבע לבן. פס שחור דק נמשך מכל נחיר עד לבסיס הלסת. האישונים עגולים.
לוכד נחשים בדרום יטפל במסירות בנחש. ביולוגיה והתנהגות: נחש נפוץ מאוד המאכלס מגוון בתי גידול בסביבה הים תיכונית. פעיל יום על הקרקע כמו גם על עצים ועל שיחים. התזונה כוללת בעיקר לטאות. פרטים צעירים ניזונים אף מפרוקי רגליים. נחש זריז הצד את טרפו תוך מרדף. בין החודשים יוני לאוגוסט מטילה הנקבה 5-3 ביצים אשר בוקעות כחודשיים לאחר מכן. תפוצה בישראל: נחש נפוץ המאכלס את כל מגוון בתי הגידול בסביבה הים תיכונית, מצפון הנגב ועד למרומי החרמון. סכנה לאדם: לא ארסי

זעמן מטבעות

זעמן מטבעות (Hemorrhois nummifer)

אורך בוגר: עד כ125- ס“מ. תיאור: זעמן בינוני בעל גוון גוף אפור מבריק. לאורך מרכז הגב שורה של כתמים כהים עגולים או בצורת צלב, המתחילים בעורף ומסתיימים בבסיס הזנב. מבסיס הזנב מתאחים הכתמים לכדי פס רציף. בכל צד של הגוף, במרווחים שבין כתמי הגב, מופיעה שורה של כתמים עגולים קטנים. האישונים עגולים. ביולוגיה והתנהגות: נחש בעל יכולת טיפוס מרשימה על צמחייה ועל קירות אבן. חודר לעיתים גם למשכנות אדם בקומות גבוהות. הפעילות מתחילה עם הדמדומים ונמשכת אל תוך הלילה. ניתן למצוא זעמני מטבעות פעילים גם בימות החורף. התזונה כוללת ציפורים, מכרסמים, עטלפים, לטאות ונחשים, כולל נחשים ארסיים דוגמת הצפע. הנקבה מטילה 12-5 ביצים בחודש אוגוסט. פרטים צעירים נראים החל מתחילת חודש אוקטובר.
לוכד נחשים בדרום יזהה את ההבדל בינו לצפע שילחו תמונה ונעזור. תפוצה בישראל: נחש נפוץ המאכלס מגוון רחב של בתי גידול למעט חולות נודדים, מצפון הנגב ועד לחרמון. סכנה לאדם: לא ארסי. קרדיט צילום: אלון גרנות

מטבעון

מטבעון (Spalerosophis diadema)

אורך בוגר: עד כ150- ס“מ. תיאור: הנחש המדברי הארוך בישראל. גוון הגוף חום, צהבהב או כתום. לאורך הגב שורה של כתמים חומים דמויי מטבעות או צלבים, ובצדי הגוף שורה של כתמים קטנים יותר. הגחון בהיר. הראש רחב מהצוואר ונבדל ממנו. בין העיניים מופיע לרוב פס רוחבי בצבע חום. העיניים גדולות והאישונים עגולים. ביולוגיה והתנהגות: נחש המאכלס מגוון רחב של בתי גידול מדבריים בישראל. בחודשי הקיץ עיקר הפעילות מתרחשת בשעות אחר הצוהריים המאוחרות והלילה, אך בימים חמימים בעונת החורף ניתן לוכדים בדרום אוהבים אותו.
להיתקל בפרטים פעילים גם בשעות היום. למטבעון יכולת טיפוס טובה על עצים ושיחים, אך עיקר פעילותו קרקעית. התזונה כוללת לטאות, מכרסמים וציפורים. ההטלות מתרחשות בין החודשים יולי לאוקטובר, עד 17 ביצים בתטולה. לעיתים נקבה מטילה יותר ממחזור אחד בעונה. הצעירים נצפים החל מחודש אוגוסט. תפוצה בישראל: נגב, ערבה, כיכר ים המלח, דרום הבקעה וחולות דרום מישור החוף צפונה עד חולון. סכנה לאדם: לא ארסי קרדיט צילום :SuperJew מתוך ספרית ויקיפדיה

נחשיל מצוי ונחשיל חד-ראש (Rhinotyphlops simoni/Typhlops vermicularis)

אורך בוגר: עד כ40- ס“מ. תיאור: בסוג מתוארים שני מינים מישראל )נחשיל מצוי ונחשיל חד-ראש(. נחשים דקים ועדינים מאוד. הגוף מבריק וצבעו ורוד, חום או שחור. ההמראה הכללי מזכיר תולעת גשם )”שלשול“(. העיניים קטנות מאוד וניכרות בעיקר במין נחשיל מצוי. לוכד נחשים בדרום יסביר שזה לא תולעת אלא נחש.
ביולוגיה והתנהגות: נחש המבלה חלק נכבד מחייו תחת מחסות. בתקופת החורף והאביב נצפה תחת גזעי עצים, אבנים וחפצים נוספים המונחים על פני הקרקע. מאכלס מגוון רחב של בתי גידול, כולל חולות. הפעילות קרקעית ועיקרה בשעות הלילה. נצפה כשהוא חוצה כבישים או חודר לגינות ולבתים. התזונה כוללת בעיקר טרמיטים ונמלים על שלבי גלגולם השונים. ההזדווגות מתרחשת באביב. בישראל נצפו נקבות עם 3 ביצים בבטנן, ובאירופה נרשמו תצפיות בנקבות המטילות עד 8 ביצים בתטולה. תפוצה בישראל: התפוצה של המינים שונה, אך בכל מקום בישראל ניתן למצוא לפחות מין אחד. סכנה לאדם: לא ארסי. קרדיט צילום Lennart Hudel

קמטן

קמטן (Pseudopus apodus)

אורך בוגר: עד כ120- ס“מ. תיאור: לטאה גדולה חסרת רגליים. גוון הבוגרים חום כהה אחיד, הפרטים הצעירים בהירים ועל גופם פזורים כתמים חומים רוחביים בלתי סדורים. קמט עמוק ובולט נמתח בכל אחד מצדי הגוף מפתח האוזן ועד לבסיס הזנב. מבנה העור קשיח ומתוח.
לוכד נחשים בדרום ידריך מה ההבדל בינו ללטאה. ביולוגיה והתנהגות: מצוי בכל בתי הגידול בסביבה הים תיכונית. פעיל יום בעיקר על הקרקע. מעת לעת מטפס על שיחים ועצים. לקמטן לסתות חזקות מאוד המאפשרות לו לפצח חלזונות, מרכיב חשוב בתפריטו. נוסף לחסרי חוליות כוללת התזונה גם לטאות, גוזלים, מכרסמים ונחשים. כשנתפס ביד מנסה להשתחרר על ידי סיבוב הגוף כמקדח, חושף את איברי הרבייה ומפריש נוזל מצחין מפתח הביב. בעונת האביב מטילה הנקבה 15-2 ביצים, ולאחר ההטלה היא נכרכת סביבן ושומרת עליהן עד בקיעתן. תפוצה בישראל: מקו להבים בדרום, צפונה עד לחרמון, למעט מדבר יהודה. סכנה לאדם: מין לטאה לא ארסית.

קורס לוכדי נחשים בדרום-מחיר,הליך,דרישות וכל מה שחשוב לדעת

ה

קורס לוכדי נחשים בדרום: מדריך מקיף להשגת רישיון

הקדמה:

לכידת נחשים בישראל דורשת ידע מקצועי, אחריות רבה וכמובן, רישיון מיוחד מרשות הטבע והגנים. קורס לוכדי נחשים בדרום נועד להכין אתכם בצורה הטובה ביותר למשימה זו החשובה, תוך הקניית ידע תיאורטי ומעשי נרחב.

הליך קבלת רישיון לכידת נחשים:

 1. רישום לקורס: הצעד הראשון הוא רישום לקורס לוכדי נחשים בדרום. ניתן למלא טופס הרשמה מקוון באתר רשות הטבע והגנים, שם יתואמו מועדי הקורס על פי הנחיותיה.

 2. מעבר בחינות: בסיום הקורס, תצטרכו לעבור בהצלחה הן בחינה עיונית והן בחינה מעשית בנושא לכידת נחשים. הבחינות יבחנו את הידע שרכשתם במהלך הקורס ואת יכולתכם ליישם אותו בפועל.

 3. תשלום אגרות: לאחר הצלחה בבחינות, תתבקשו לשלם אגרת הנפקת רישיון ואגרת החזקה שנתית.

דרישות לקבלת רישיון:

 • גיל 18 ומעלה.
 • היעדר רישום פלילי או עונשים מנהליים על עבירות חמורות בחמש השנים האחרונות.
 • מעבר בהצלחה בקורס לוכדי נחשים, כולל בחינות עיונית ומעשית.

תוקף הרישיון וחידושו:

 • רישיון לכידת נחשים תקף למשך שנה אחת.
 • ניתן לחדש את הרישיון מדי שנה, בכפוף לתשלום אגרת החזקה השנתית והגשת דיווח על פעילות לכידת נחשים בשנה החולפת.
 • אי חידוש הרישיון בזמן עלול להוביל לתהליך חידוש מורכב יותר, הכולל תשלומים נוספים ובחינות חוזרות.

חשוב לציין:

 • רישיון לכידת נחשים הוא אישי ואינו ניתן להעברה.
 • אסור ללכוד נחשים ללא רישיון מתאים.
 • יש לדווח לרשות הטבע והגנים על כל לכידת נחש, תוך ציון מיקום הלכידה וסוג הנחש.
 • יש לשחרר נחשים בטבע, באזור מתאים הרחק מאזורי מגורים.

מידע נוסף:

קורס לוכדי נחשים בדרום פותח צוהר לעולם מרתק ומאתגר של עולם החי, תוך הקניית ידע ומיומנויות חיוניים להגנה על הסביבה ועל בריאות הציבור.

הצטרפו אלינו עוד היום ותתחילו את המסע שלכם להפוך ללוכדי נחשים מקצועיים בדרום!

מצויידים עבור הבר: ציוד חיוני ללוכדי נחשים בדרום

בנופי הדרום הצחיחים, שם יופיו הפראי של המדבר מסתיר הן פלאים והן סכנות, לוכדי נחשים משמשים כשומרי הבטיחות האנושית והשימור של חיות הבר. חמושים בציוד מיוחד ובאומץ בלתי מעורער, יחידים אמיצים אלה חוצים את השטח הבוגדני בחיפוש אחר תושבי הקשקשים, ומבטיחים הרמוניה בין האדם לטבע. הצטרפו אלינו בעוד אנו חושפים את הציוד החיוני שמצייד את לוכדי הנחשים בתפקידם החיוני במדבר הדרומי.

1. מקלות לכידת נחשים:

כלי עיקרי בארסנל של כל לוכד נחשים, מקל לכידת נחשים הוא כלי רב-תכליתי המשמש לאחיזה בטוחה ותמרון נחשים. עם מוט ארוך ודק בעל קצה מעוקל, מקל לכידת הנחשים מאפשר ללוכדים לשמור על מרחק בטוח מהנחש תוך הנחייתו אל מיכל איסום או העברתו לבית גידול מתאים יותר. עם עיצובו הארגונומי והמשקל הקל שלו, מקל לכידת הנחשים הוא כלי הכרחי להתמודדות עם אתגרי הטיפול בנחשים בטבע.

2. מלקחיים ללכידת נחשים:

עבור פרטים גדולים יותר או תוקפניים יותר, מלקחיים ללכידת נחשים מספקים שכבת ביטחון ושליטה נוספת. כלים מיוחדים אלה כוללים לסתות אחיזה ארוכות המאפשרות ללוכדים להImmobilize (לשתק) ולשלוט בנחשים ממרחק בטוח. עם המבנה החזק והתכנון המדויק שלהם, מלקחיים ללכידת נחשים מציעות אמצעי יעיל ללכידה ושינוע של נחשים ללא צורך במגע פיזי ישיר, וממזערות את הסיכון לפציעה הן ללוכד והן לנחש.

3. אמצעי מיגון:

בשטח הפראי הבלתי צפוי של דרום ישראל, לוכדי נחשים חייבים להיות מוכנים לכל תרחיש. זה כולל לבישת אמצעי מיגון מתאימים כגון כפפות עבות, מכנסיים ארוכים ומגפיים יציבות להגנה מפני הכשות נחש פוטנציאליות וסכנות אחרות. בנוסף, לוכדים עשויים לבחור ללבוש גטרי מגן או מכנסי רכיבה עמידים בפני נחשים להגנה נוספת מפני ניבים ארסיים ומשטח משונן. על ידי עדיפות על בטיחות ומוכנות, לוכדי נחשים מבטיחים את יכולתם לבצע את תפקידיהם ביעילות גם בסביבות הקשות ביותר.

4. מיכלי איסום:

לאחר לכידה, יש להכיל ולשנע נחשים בבטחה כדי למנוע בריחה ולמזער לחץ. מיכלי איסום ניידים כגון שקיות נחש או ארגזים מאובטחים מספקים פתרון אידיאלי למטרה זו, ומאפשרים ללוכדים להוביל נחשים עם סיכון מינימלי לפציעה או בריחה. כלים אלה צריכים להיות מאווררים היטב, מאובטחים וניתנים לניקוי בקלות, תוך הבטחת הבטיחות והנוחות של שני הנחש והלוכד במהלך ההובלה.

5. ערכת עזרה ראשונה:

במקרה חירום, עזרה ראשונה מהירה ויעילה יכולה להיות ההבדל בין חיים למוות. לוכדי נחשים צריכים לשאת ערכת עזרה ראשונה מקיפה המצוידת בציוד חיוני כגון תחבושות, חומרים חיטוי וציוד לטיפול בהכשות נחש. בנוסף, על לוכדים להיות מוכשרים בטכניקות עזרה ראשונה ספציפיות לטיפול בהכשות נחש, כולל קיבוע לחץ ונהלי פינוי, כדי להבטיח תגובה מהירה ומתאימה במקרה של אירוע.

6. פנס ראש:

בשטח הפתוח והחשוך של המדבר, פנס ראש הוא כלי חיוני המספק תאורה חיונית תוך שמירה על ידיים חופשיות לטיפול בנחשים. פנס ראש קל משקל ועמיד יכול להאיר את השטח שמסביב, לאפשר ללוכדים לאתר נחשים ולנווט בבטחה גם בלילה.

7. מפת שטח וטלפון סלולרי:

הכרת השטח חשובה ביותר עבור לוכדי נחשים, הן למציאת נחשים והן להבטיח את בטיחותם. מפת שטח מפורטת וטלפון סלולרי עם אפשרות ניווט GPS מאפשרים ללוכדים לנווט בשטח, למצוא נקודות עניין ולדווח על לכידות נחשים לרשות הטבע והגנים.

8. מים ומזון:

עבודת לוכדי נחשים יכולה להיות פיזית ותובענית, וחשוב להישאר hydrated ו nourished במהלך היום. לכן, לוכדים צריכים לשאת איתם מספיק מים ומזון כדי להחזיק מעמד לאורך שעות העבודה הארוכות.

9. רישיון לכידת נחשים:

לכידת נחשים בישראל מותרת רק למי שמחזיק ברישיון מיוחד מרשות הטבע והגנים. רישיון זה מבטיח שלוכדי נחשים פועלים בצורה מקצועית, אחראית ובהתאם לחוק הגנת חיית הבר.

10. כבוד לטבע:

לוכדי נחשים הם לא רק אנשי מקצוע מיומנים, אלא גם שומרי הסביבה. חשוב לזכור שלוכדי נחשים פועלים מתוך כבוד לטבע ולבעלי החיים, ופועלים תמיד לשחרר נחשים בחזרה לבית גידולם הטבעי לאחר לכידתם.

סיכום:

לוכדי נחשים בדרום ממלאים תפקיד חיוני בהגנה על הציבור מפני סכנות אפשריות של נחשים ארסיים, תוך שמירה על האיזון העדין של המערכת האקולוגית. מצוידים בציוד מיוחד, בידע מקצועי ובאומץ לב, לוכדי נחשים פועלים יום ולילה כדי להבטיח את ביטחונם של תושבי הדרום ואת שלמות הטבע.

הצטרפו אלינו בהערכה רבה לעבודתם החשובה של לוכדי נחשים בדרום!

ציוד לוכד נחשים: חיוני, מתקדם ובטיחותי

ציוד חיוני:

 • פנס ראש עם טעינה USB: תאורה חזקה ונוחה לשימוש בלילה.
 • מקל לכידה: זמין עם או בלי שיניים, בחירה במוצר איכותי.
 • מיכל העברה מאוורר: להובלה בטוחה של הנחש הלכוד.
 • פינצטה ארוכה מנירוסטה: ללכידת נחשים קשים להגעה.
 • פטיש (לא חובה): במקרים נדירים של חילוץ נחש, בהתאם להנחיות לוכד מנוסה.

ציוד מתקדם:

 • סולם: לטיפוס ולכידת נחשים במקומות גבוהים.
 • מצלמת אנדוסקופ: איתור נחשים במחבואים קשים לגישה.
 • מקל לכידה רזרבי: כלי עזר ללוכדים מנוסים במצבים מורכבים.
 • וו לכידה: הרמה ידידותית של נחשים.
 • כפפות חד פעמיות: הגנה מפני זיהום ומזיקים.
 • כפפות לכידה איכותיות: הגנה מוגברת מפני הכשות ונשיכות.

ציוד נוסף:

 • מלקחי נחש: אחיזה בטוחה של הנחש ללא פציעה.
 • שקיות או מיכלים מיוחדים: הובלה בטוחה של הנחש הלכוד.
 • בגדי מגן: הגנה מפני הכשות, פציעות וסביבות מסוכנות.
 • ערכות עזרה ראשונה: טיפול במקרה של הכשות או פציעות.
 • ציוד תחבורה: הובלת הנחש הלכוד בבטחה.
 • חומרי הדרכה: שיפור ידע ומיומנויות לוכד הנחשים.
 • כלים לבדיקת סביבה: הבנת תנאי המחיה של הנחשים.

חשוב לציין: רשימה זו אינה ממצה, ייתכן שיהיה צורך בציוד נוסף בהתאם למצבים ספציפיים ולמיני הנחשים באזור.

כל הציוד הנ"ל הוא חשוב ומשמעותי בתהליך הלכידה והטיפוח של נחשים, והשימוש הנכון בו יכול להבטיח בטיחות והצלחת המשימה. מומלץ לשים לב להשתמש בכלי הלכידה בצורה אחראית ולהשתמש בהם בהתאם לכשרון שלך ולטבע הנחש. תמיד יש לשמור על בריאות הנחש ולהשתדל לפגוע בו במינימום.

הבדלים ודגשים חשובים

עבודתם של לוכדי נחשים בדרום היא תפקיד מאתגר ומסוכן, הדורש ציוד מיוחד וידע מקצועי נרחב. מעבר לציוד הבסיסי שציינו בפוסט הקודם, חשוב שכל לוכד נחשים ידגיש את הדגשים הבאים:

1. איכות ועמידות:

עבודת לוכדי נחשים מתבצעת בתנאים קשים, תחת שמש קופחת, טמפרטורות קיצוניות ושטח פראי. לכן, כל פריט ציוד חייב להיות איכותי ועמיד, מסוגל לעמוד בתנאים קשים לאורך זמן.

2. נוחות ופונקציונליות:

לוכדי נחשים מבצעים פעולות רבות ומגוונות, החל מחיפוש נחשים ועד ללכידתם, העברתם ושחרורם בטבע. הציוד חייב להיות נוח לשימוש, קל משקל ופונקציונלי, תוך אפשרות תנועה חופשית וביצוע פעולות בצורה יעילה.

3. התאמה אישית:

כל לוכד נחשים הוא שונה, הן בגודלו והן בסגנון עבודתו. חשוב להתאים את הציוד לכל לוכד באופן אישי, תוך התחשבות בגובהו, במשקלו ובהעדפותיו.

4. בטיחות:

הדגש החשוב ביותר בעבודת לוכדי נחשים הוא הבטיחות. הציוד חייב לעמוד בתקני בטיחות מחמירים ולהגן על הלוכד מפני פגיעות אפשריות, כגון הכשות נחש, שריטות וחתכים.

5. כבוד לטבע:

לוכדי נחשים הם לא רק אנשי מקצוע, אלא גם שומרי הסביבה. חשוב לבחור בציוד ידידותי לסביבה, שאינו פוגע בבעלי חיים או בצמחייה.

דוגמאות לציוד מומלץ:

 • מגפיים: מגפיים גבוהים ועמידים העשויים מחומרים עמידים בפני נחשים יגנו על רגלי הלוכד מפני הכשות.
 • כפפות: כפפות עבות ומגן ידיים יגנו על ידיו של הלוכד מפני הכשות ושריטות.
 • מסכת פנים: מסכת פנים תגן על הלוכד מאבק, חול ואבקנים שעלולים להיכנס לעיניו ולפיו.
 • כובע: כובע רחב שוליים יגן על ראשו של הלוכד מפני השמש.
 • מכשירי קשר: מכשירי קשר יאפשרו ללוכדים לתקשר בינם לבין עצמם ובמקרה חירום.
 • ערכות עזרה ראשונה: ערכות עזרה ראשונה מצוידות בציוד חיוני לטיפול במקרים של הכשות נחש, פציעות קלות וחתכים.
 • כלי ניווט: מפת שטח מפורטת ומכשיר GPS יסייעו ללוכדים לנווט בשטח ולהגיע לנקודות עניין.
 • כלי לכידת נחשים: מקלות לכידת נחשים, מלקחיים מיוחדים, שקיות נחש וארגזים מאובטחים.

לסיכום:

בחירת הציוד המתאים היא גורם קריטי להצלחתם של לוכדי נחשים בדרום. ציוד איכותי, עמיד, נוח לשימוש ופונקציונלי יבטיח את בטיחותם של הלוכדים, יעילות עבודתם ויחס כבוד לטבע.