מוסמך רשות הטבע והגנים

לוכד נחשים בהר אדר

-24 שעות מיידי -

פעולות מיידיות עד להגעת לוכד נחשים

המחשה כיצד נחש נכנס לבית בהר אדר

שלב 1 לפני הגעת לוכד הנחשים בהר אדר

ראשית, אין להיבהל או להיכנס לפניקה ,שימרו של קור רוח עד הגעת לוכד הנחשים.

לעולם אל תנסו לגעת, לתפוס או להרוג את הנחש.

פנו את החדר מחיות מחמד, ילדים ואנשים אחרים.

במידת האפשר, סגרו את כל הדלתות והחלונות. השתמשו במגבת כדי לחסום את כל הרווחים מתחת לדלתות.

 
מומחה לנחשים עונה לשיחה במוקד

שלב 2 במהלך המתנה ללוכד הנחשים בהר אדר

שמרו על קשר עין עם הנחש כמובן ממרחק

במידת האפשר צלמו את הנחש ושמרו בשביל לשלוח ללוכד הנחשים

צרו קשר על מנת שנזהה את הנחש ונדריך ואם תהיו מעוניינים נגיע ללכוד

כמובן אל תתחשבו בשעה אנו רגילים לקבל שיחות מידי לילה

לוכד נחשים מחזיק נחש

שלב 3 במהלך הגעת לוכד הנחשים בהר אדר

אנו נעשה כל מאמץ על מנת להגיע מוקדם ככל האפשר נלכוד ונרחיק את הנחש כמובן מבלי לגרום לו לנזק

 במידת הצורך נעביר אותו לביה”ח לחיות בר ברמת גן על פי הנחיות ראשות הטבע והגנים 

עד שנגיע זכרו להקפיד לשמור על קשר עין

Table of Contents

סדר פעולות חירום במקרה של הכשת נחש בהר אדר

במדינת ישראל, קיימים מגוון נחשים, כאשר הצפע ארץ-ישראלי הוא הנפוץ ביותר. בכל מקרה הכשה יש לטפל כהכשת נחש ארסי עד לזיהוי מוחלט של איש מקצוע, בקריית יערים מצויים סוגים שונים של נחשים וחשוב לאבחן כל פגיעה בפני עצמה. הנפגע עשוי להציג סימנים כמו שריטות, נפיחות, כאב מקומי, פסים אדומים ועוד.

אם התרחשה הכשה או נשיכה, עשה את הצעדים הבאים:

 1. התקשר למד"א במספר 101 לחיוג לחץ וזעק לעזרה.
 2. הרחק את הנפגע מהמקום המסוכן.
 3. אפשר לסייע לו להירגע ולהימנע ממתח.
 4. הסר תכשיטים ובגדים מהאזור הפגוע.
 5. תקבע את הגפה הפגועה או האיבר המוכש לגפה בריאה.
 6. נסה לזהות את סימני ההכשה או הנשיכה, ושחזר את המראה של הנחש אם אפשר.
 7. אסור לחתוך את מקום ההכשה, למצוץ את הארס, להניח חסם עורקים, לתת לנפגע אוכל או שתייה.

היישום הנכון של הטיפים יכול להקל על תהליך ההתמודדות עם הכשת נחש ולשמור על בריאותו של הנפגע ולהציל חיים. 

[הרחבה בנושא הכשת נחשים באתר מגן דוד אדום ,קופת חולים מכבי,ויקירפואה ,doctors ]

לוכדי נחשים בהר אדר

בלב השממה שוכנת הר אדר, מקום של נופים עוצרי נשימה ומגוון ביולוגי אניגמטי. אזור זה, השוכן בתוך שטח טרשי, מתגאה במגוון של חי וצומח, מושך אליו חובבי טבע ומדענים כאחד. עם זאת, בתוך גן העדן הבלתי נגוע לכאורה הזה, קיים איזון עדין המסתמך על מומחיותם של אנשים הידועים בתור לוכדי נחשים. לוכדי הנחשים של הר אדר ממלאים תפקיד מרכזי בשמירה על שיווי המשקל של המערכת האקולוגית הזו. כשומרים הן של הקהילות האנושיות והן של חיות הבר המשגשגות, הם מנווטים את האתגרים שמציבים נחשים ארסיים במיומנות ובמסירות. בחקירה מקיפה זו, אנו מתעמקים בחייו של לוכד נחשים בהר אדר, ופותרים את תעלומות עבודתם, את עושר הנוף ואת מערכת היחסים הסבוכה בין אדם לנחש בסביבה בלתי מאולפת זו. הצטרפו אלינו למסע הזה דרך השממה המהפנטת, שבה כל צעד מלווה ברשרוש של עלים, בהחלקה מדי פעם בסבך, ובמחויבות הבלתי מעורערת של אלה שמקדישים את חייהם להיות מבשרי ההרמוניה בין בני האדם לבין היצורים החמקמקים. שמתקשרים להר אדר הביתה.

פרוצדורות ראשוניות – איך לוכדים בהר אדר

עם התקרבות החורף ומעבר לתקופת החום, גם פעילות הנחשים גוברת והסכנה עולה. בזמן זה, הנחשים חופשיים לחלוטין לסובב ולהיכנס לאזור מגורי האדם. על פי הסטטיסטיקות, בחודשי הקיץ מתבצעות קרוב ל 1500 לכידות בחודש ברחבי הארץ (הנתונים לא מוחלטים אלא על פי הערכות). אם ארע לכם מקרה של היתקלות בנחש, כדאי להזמין לוכד נחשים לביצוע הלכידה בצורה מקצועית, או אף רק להתייעץ טלפונית בנוגע לסוג הנחש ואדרכה מהי אדרך הנכונה להתנהג במקרה הנוכחי.

II. נוף הר אדר האניגמטי

א. מאפיינים גיאוגרפיים

הר אדר, על גבעות גליות, הרים סלעיים ונחלים מתפתלים, מהווה שטיח של יופי טבעי שובה את החושים. הנוף הוא פסיפס של מערכות אקולוגיות מגוונות, מיערות עבותים ועד כרי דשא פתוחים, היוצרים מקלט למגוון מרשים של חיות בר. כל תכונה גיאוגרפית תורמת לקסם ולאתגרים הייחודיים המגדירים את חיי היומיום של לוכד נחשים.

ב. החי והצומח

הצמחייה התוססת של הר אדר מציירת תמונה חיה של המגוון הביולוגי. עצי ארז נישאים עומדים כזקיפים דוממים, ענפיהם ביתם למיני ציפורים שונים, בעוד שפרחי בר תוססים מרבדים את הקרקע מתחת. בתוך הגלריה הטבעית הזו, מגוון של חיות משגשג, כולל יונקים חמקמקים, פלאים מכונפים, וכמובן, תושבי הנחש שמעניקים אווירה של מסתורין לנוף.

ג. משמעות המגוון הביולוגי

המגוון הביולוגי של הר אדר אינו רק מחזה; זה נשמת אפו של האזור. הרשת הסבוכה של אינטראקציות בין מינים מבטיחה איזון אקולוגי ומקיימת את ההרמוניה העדינה שלוכדי נחשים שואפים לשמר. הבנת הקשר ההדדית של המערכת האקולוגית חיונית כדי להעריך את האתגרים העומדים בפני מי שמתחייבים להגן על השטיח המורכב הזה מפני הפרעות פוטנציאליות. ככל שאנו נכנסים עמוק יותר ללב הר אדר, תפקידם של לוכדי הנחשים הולך וגובר. המחויבות שלהם משתרעת מעבר להרחקת נחשים מסוכנים; היא מקיפה את שימור המהות שהופכת את הר אדר למקלט הן לטבע והן למי שקורא לו בית.

דרישת החוק בנוגע ללכידת נחשים בהר אדר

במקרה שנתקלתם בנחש בהר אדר, מומלץ לא לנסות להתמודד עצמית עם המצב, ולהעדיף לפנות ללוכד נחשים מקצועי בכל נוגע ללכידה, טיפול ושחרור נכון לדרישות החוק. נכון להוראות החוק, הריגה או פגיעה בנחשים נחשבת לעבירה. למעשה, הם מוגנים בחוק הגנת חיות הבר ולעיתים עלולים להידרש לענות בפני רשויות החוק על המעשים שלנו במקרה של עברה על החוק ,לפי החוק רק אדם בעל היתר לכידת נחשים יכול ללכוד ולהשיב לטבע נחשים ,לכן לפני כל ניסיון להתמודד עצמית עם הנחש, מומלץ להתקשר למומחים.

תפקידם של לוכדי הנחשים

א. הקשר היסטורי

ההיסטוריה של לכידת נחשים בהר אדר עשירה ומרובדת כמו הנוף עצמו. במשך דורות, קהילות באזור זה הכירו בצורך באנשים עם כישורים לטפל בנחשים בבטחה. זקנים מעבירים את הידע המסורתי, ומבטיחים שאמנות תפיסת הנחשים תחזיק מעמד כחלק בלתי נפרד מהמורשת התרבותית של הר אדר. הבנת ההקשר ההיסטורי הזה היא בסיסית להערכת המשמעות של לוכדי נחשים בעידן המודרני.

ב. חשיבות במערכת האקולוגית של הר אדר

האיזון העדין בתוך המערכת האקולוגית של הר אדר תלוי בדו-קיום של תושביה. לוכדי נחשים פועלים כשומרים, ומונעים סכסוכים אפשריים בין בני אדם לנחשים. מעבר לדאגות הבטיחות המיידיות, עבודתם תורמת לשמירה על שיווי המשקל של יחסי טרף וטורפים, שמירה על המגוון הביולוגי וטיפוח סביבה בת קיימא. כל נחש שהועבר בבטחה הוא עדות למסירותם של אנשים אלה בשמירה על הריקוד העדין של הטבע.

ג. אתגרים איתם מתמודדים לוכדי נחשים

עם זאת, חייו של לוכד נחשים אינם חפים מניסיונם. האופי הבלתי צפוי של התמודדות עם זוחלים ארסיים דורש מערך מיומנויות ייחודי ומחויבות בלתי מעורערת לבטיחות. האתגרים חורגים מעבר לתחום הפיזי, ומתעמקים בהיבטים הפסיכולוגיים והרגשיים של מקצוע שבו הסכנה היא לוויה קבועה. כאשר אנו חוקרים את חיי היומיום של הגיבורים המודרניים הללו, אנו מקבלים תובנה לגבי הקורבנות והניצחונות המגדירים את קיומם בשטח הפראי והבלתי מאולף הזה. בחלק הבא נציג בפניכם אדם אחד כזה, ונציע הצצה אל הרקע, האדרכה והאחריות היומיומית של לוכד נחשים בהר אדר.

שירותינו בתחום לכידת הנחשים בקריית יערים בהר אדר

נכון למומחיותנו בתחום, אנו מספקים שירותי לכידה ופינוי מהירים ויעילים. אנו מכירים היטב את הסוגים השונים של נחשים שנפוצים באזור ואנו יכולים לספק פתרונות מותאמים אישית למצבכם. כאחד ממובילי שירותי לכידת הנחשים בישראל, אנו מבטיחים לספק לכם שירות מקצועי ואמין, תוך הקפדה על בטיחותכם האישית והבעלי חיים שבסביבה. אנו ערוכים ונמצאים בקשר עם מרבית מלוכדי הנחשים בארץ כך שבמידה וחברי הצוות שלנו לא יוכלו להגיע תמיד נדאג שלוכד מוסמך אחר הקרוב אליכם יצור איתכם קשר מיידי להנחות אותכם בפעולות הנכונות ובשעת הצורך לכידה.

תפקידו ומהותו של לוכד הנחשים בהר אדר

לוכד נחשים בהר אדר: טוני לוי

מי אתה טוני לוי?

אני לוכד נחשים בהר אדר. נולדתי וגדלתי כאן, ומהילדות הקסם של הנחשים משך אותי. למדתי את רזי המקצוע מהדור הקודם, תוך שילוב ידע חדש בהרפטולוגיה והתנהגות נחשים. אני רואה שליחות בשמירה על שלום התושבים והנחשים כאחד.

מה עושה לוכד נחשים ביום-יום?

היום שלי מתחיל עם קריאות מקהילות מקומיות. אני יוצא לזהות נחשים ולהעביר אותם בבטחה. אני גם משתף ידע ותובנות על נחשים עם התושבים, ומעודד דו-קיום.

מהם האתגרים של המקצוע?

האתגרים רבים: ניווט בשטחים קשים, התמודדות עם תנאי מזג אוויר קיצוניים וטיפול בנחשים ארסיים. אבל תחושת המטרה והחיבור לטבע נותנות לי כוח להתמודד עם כל קושי.

למה חשוב שיהיה לוכד נחשים בהר אדר?

הנחשים הם חלק חשוב מהמערכת האקולוגית של הר אדר. לוכד נחשים מקצועי מבטיח שהם לא יהוו סכנה לתושבים, תוך שמירה על בריאותם והגנה עליהם.

לסיום, מה המסר שלך לתושבי הר אדר?

אל תפחדו מנחשים! הם יצורים מרתקים וחשובים. אם אתם נתקלים בנחש, אל תנסו לתפוס אותו בעצמכם. צרו קשר איתי ואני אדאג לטפל בו בבטחה.

מניעת הפגיעות והתמודדות תקינה עם הנחשים בקריית יערים בהר אדר

השימור על בריאות ובטיחות הציבור הוא לעיתים משימה דחופה. הגעת לוכד נחשים מקצועי מבטיחה כי כל פעולות הלכידה יתבצעו בהתאם להנחיות ולכללי הביטחון. אנו מבצעים תהליכי הלכידה בדיוק ובזהירות, כך שהנחש לא יאיים על בריאותכם.
נכון לניסיון הרחב שלנו, אנו יכולים לייעץ לכם על פעולות נסיגה מנחשים ומינים ספציפיים. הנחשים הם יצורים חשובים לתפקידי הטבע ושימורו, ראה מאמר על עולמם המופלא של הזעמנים ולכן השמירה עליהם היא כחלק חשוב משמירתו של הטבע. למרות שהם יצורים שמעיקים על הרבים, כמו גם יצורים שנחשבים למסוכנים, אך מרביתם אינם מסוכנים והם מבצעים את התפקיד שלהם בשרשרת המזון (ראה מאמר על בעלי חיים המרחיקים נחשים) ומאכלסים שטחים רבים. נכון לכך, הפתרון הטוב ביותר במקרים של היתקלות בנחשים, הוא להתייעץ עם המומחים ולבצע את הצעדים הנדרשים בהתאם.

חשיבות הזמנת לוכד נחשים בהר אדר

בגלל הסיכון, זיהוי וטיפול מהירים יכולים להציל חיים. זיהוי הנחש עשוי לעזור לכם להתמודד בצורה הטובה ביותר עם פוטנציאליות הסכנה. לכן, חשוב לשמור על ידע ומודעות בנושא כדי לפעול באופן נכון ומהיר כאשר יש לפנות למומחים.

מהותו של לוכד הנחשים

לוכד נחשים מקצועי-רבים נוטים לחשוב כי לכידת נחשים כוללת אומץ רב , אבל מדובר על אנשי מקצוע אשר במסגרת ההכשרה שלהם לומדים רבות על נושא לכידת נחשים במטרה לבצע את העבודה על הצד הטוב ביותר ולדאוג לבטיחות שלכם. לוכד נחשים נדרש לעבור בהצלחה קורס לוכדי נחשים,לכידת נחשים נחשב לעסק מסוכן ומסובך – לפי החוק בישראל הנחשים נחשבים לחיה מוגנת ואין לפגוע בהם יתרה מזאת, אסור להחזיקם זמן רב ויש לדאוג לשחרר אותם למקום הטבעי שלהם. המשמעות היא כי כאשר אתם מחזיקים בנחש בניסיון להרחיק אותו מהסביבה שלכם מדובר בעבירה על החוק. אדרך הטובה ביותר ללכוד את הנחש היא באמצעות קשר עם לוכד נחשים מקצועי אשר בתום הלכידה הוא ישחרר את הנחש לטבע תוך תיאום מלא עם הגורמים של רשות הטבע והגנים. הלוכד צריך תחילה למלא טופס בקשת רישום לקורס לוכדי נחשים לאחר יצירת קשר של ראשות הטבע והגנים עליו לילמוד את המקראה ללימוד עצמי לקראת הקורס עליו להכיר היטב את חוק גנים לאומיים, שמורות טבע, אתרים לאומיים ואתרי הנצחה וכן את חוק צער בעלי חיים לאחר מעבר מבחן עיוני בהצלחה יזומן המבקש לקורס לוכדי נחשים מעשי המתקיים על פי רוב במוזאון הטבע בתל אביב כמו כן כליו להתעדכן היטב בתקנות החוק –תקנות להגנת חיית הבר וכן בתקנות שמורות הטבע (סדרים והתנהגות) וכן להתעדכן ברשימת ערכי הטבע המוגנים (הכרות בסיסית) ולבדוק ב רשימת הקבצים הרלוונטים באתר רשות הטבע והגנים על עדכונים וחומר נוסף כמו כן הניבחן יקבל הוראות מפורטות מרט"ג על חומר הלימוד המשך התהליך ואינפורמציה נוספת בהמשך המאמר

מדריך זיהוי נחשים לפי אזורים בהר אדר

מדובר בהערכה לפי מצע הגידול ואינו מבוסס מדעית כלל לפרטים נוספים פנו אלינו בטלפון או שילחו הודעה

דרום הר אדר

**זעמן מטבעות*: נמצא בשטחים סלעיים, במטעי זיתים ובנופים פתוחים, נחש זה ידוע באורכו המרשים ובתנועותיו הזריזות. יש לו גוף דק,לעיתים קרובות מזוהה בטעות כצפע בשל ראשו המשולש, אך הוא אינו ארסי. עין חתול אדמדם: נצפה לעתים קרובות בקרבת אזורים חקלאיים ומטעי זיתים, לנחשים הדקים ובעלי הדוגמה היפה יש שורה ייחודית של כתמים כהים על רקע בהיר, המזכירים סימני נמר. הם לא מזיקים וניזונים בעיקר ממכרסמים.

צפון הר אדר

* *נחש מונפלייה מזרחי (Malpolon insignitus)*: מין זה מעדיף בתי גידול יבשים ופתוחים, המצויים לרוב באזורים סלעיים ובשדות. הוא חולק קווי דמיון עם נחש מונפלייה אך יש לו תבנית פסים מוגדרת יותר לאורך גופו. * *נחש זעמן זיתני*: משגשג בנופים חקלאיים ובפרדסים, לנחשים אלה יש גוף מוארך ויכולים לנוע במהירות. הם לא ארסיים וממלאים תפקיד מכריע בשליטה על אוכלוסיות מכרסמים. * *צפע ישראלי (Daboia palaestinae)*: באזורים מיוערים ובאזורים מיוערים, ניתן להיתקל בזן צפע זה. יש לו ראש בצורת משולש ייחודי וסדרה של פסי זיגזג כהים לאורך גופו. מומלץ להיזהר מכיוון שהוא ארסי.

מרכז הר אדר

* *נחש חתול (Telescopus fallax)*: נמצא לעתים קרובות בשטחי עשב וכרי דשא, לנחשים הדקים הללו יש מראה שטוח ייחודי ואישונים אנכיים. הם לא ארסיים וניזונים בעיקר מלטאות. * *נחש מים משובץ (Natrix tessellata)*: לאורך גדות הנהר וליד מקווי מים, ניתן להבחין בנחש הקוביות. זהו מין מימי לא מזיק עם סימנים כהים מובהקים הדומים לתבנית דמקה.
אזור סוג הנחש תיאור
צפון נחש מונפלייה (Malpolon monspessulanus) לא-קוסמי, גוף דק, שמתבלבל לעיתים עם נחשי פחזניים
דרום נחש נמר (Zamenis situla) גוף דק, עם דוגמאות שמדמות את סימני הנמר
מרכז נחש מונפלייה מזרחי (Malpolon insignitus) דומה לנחש מונפלייה אך עם דפוס פס יותר מובהק

תמחור הסרת הנחשים בקרית יערים בהר אדר

פירוק העלות של לכידת נחשים: תמחור לכידת נחשים בהר אדר

הקדמה

הר אדר, מקלט של מגוון ביולוגי ויופי טבעי, הוא גם ביתם של מגוון תושבי נחש. ככל שהקהילות שואפות להתקיים בהרמוניה עם הטבע, השירותים של לוכדי נחשים הפכו חיוניים. במאמר זה נתעמק בעולם הסבוך של לכידת נחשים בהר אדר, ונבדוק את הגורמים המשפיעים על התמחור ואת חשיבותו של שירות זה בהבטחת בטיחות התושבים וחיות הבר כאחד.

II. התפקיד החיוני של לוכדי נחשים

המערכת האקולוגית הייחודית של הר אדר דורשת מיומנויות מיוחדות כדי לנווט בבטחה. לוכדי נחשים ממלאים תפקיד מרכזי בשימור האיזון העדין הזה. המומחיות שלהם טמונה לא רק בלכידת והעברת נחשים אלא גם בחינוך קהילות לגבי חשיבות הדו-קיום. ככל שהביקוש לשירותי לכידת נחשים גדל, הבנת הגורמים המשפיעים על התמחור הופכת חיונית.

III. גורמים המשפיעים על התמחור

א. מינים ומורכבות של נחש

מגוון מיני הנחשים בהר אדר תורם למורכבות מאמצי הלכידה. נחשים ארסיים ואלו המפגינים דפוסי התנהגות חמקמקים עשויים לדרוש טכניקות מתוחכמות יותר, שישפיעו על מבנה התמחור. הלוכדים חייבים לשקול את האתגרים הספציפיים שמציבים כל מפגש עם נחש.

ב. נגישות ושטח

הטופוגרפיה של הר אדר משתנה ומציבה אתגרים בנגישות. הלוכדים עשויים להזדקק לנווט בשטחים טרשיים, מה שישפיע על הזמן והמאמץ הנדרשים ללכידה מוצלחת. נגישות המיקום והשיקולים הלוגיסטיים הנלווים הם גורמי מפתח המשפיעים על התמחור.

ג. וריאציות עונתיות

התנהגותם של נחשים מושפעת משינויים עונתיים. בתקופות מסוימות בשנה, נחשים עשויים להיות פעילים יותר, ודורשים ערנות מוגברת של לוכדים. שינויים עונתיים יכולים להשפיע על הביקוש לשירותי לכידה ועשויים להשפיע על התמחור בהתאם.

IV. חשיבות המקצועיות

א. הכשרה ומומחיות

לוכדי נחשים עוברים הכשרה קפדנית כדי לפתח את הכישורים אדרושים ללכידה בטוחה ויעילה. ההשקעה ברכישה ותחזוקה של מומחיות זו תורמת לעלות הכוללת של השירות. לקוחות יכולים לסמוך על המקצועיות והידע שמביאים לוכדים מאומנים למשימה.

ב. אמצעי בטיחות

הבטחת בטיחותם של הלוכדים והקהילה כאחד היא חשיבות עליונה. השימוש בציוד מיוחד, ציוד בטיחות והקפדה על נהלי לכידה אתיים תורמים לעלות הכוללת. לוכדי נחשים מקצועיים נותנים עדיפות לרווחת בני האדם וחיות הבר כאחד בגישתם.

V. מודעות קהילה וחינוך

מעבר לשירות המיידי של מלכודת, אנשי מקצוע בהר אדר מרבים לעסוק בתכניות מודעות וחינוך לקהילה. יוזמות אלו מטרתן לטפח הבנה מעמיקה יותר של נחשים, תפקידם האקולוגי וחשיבות הדו-קיום. העלויות הכרוכות במאמצים חינוכיים אלו הינן חלק בלתי נפרד מהשירות הכולל שניתן על ידי לוכדי נחשים.

VI. סיכום

בהר אדר, התמחור של שירותי לכידת נחשים משקף איזון בין האתגרים המובנים של מפגשי נחשים לבין מחויבותם של אנשי מקצוע להבטיח את שלומם של הקהילה והסביבה. מכיוון שהקהילות ממשיכות להעריך את השירות רב הערך שמספקים לוכדי נחשים, הבנת הגורמים המשפיעים על התמחור תורמת לגישה מושכלת ומשתפת יותר להגנת נחשים באזור ייחודי ומגוון ביולוגי זה.

מסקנה: איזון בין מומחיות וערך

לסיכום ישנם מספר גורמים המשפיעים על התמחור ועלות השירותים הללו בהר אדר:
 1. **סוג הנחש:** למין שנתקל בהן יש תפקיד משמעותי בקביעת התמחור. נחשים ארסיים דורשים לעתים קרובות טיפול מיוחד ואמצעי זהירות, אשר יכולים להגדיל את העלות הכוללת.
 2. **גודל ונגישות:** גודל הנחש ומיקומו משפיעים על מורכבות תהליך ההרחקה. הנגישות למיקומו של הנחש, בין אם זה בחלל מצומצם או באזור נגיש בקלות, משפיעה על המאמץ הנדרש לחילוץ.
 3. **סיכונים הכרוכים:** הסיכונים הפוטנציאליים הקשורים להרחקה, במיוחד כאשר מתמודדים עם נחשים ארסיים או סביבות מאתגרות, משפיעים על התמחור. סיכונים גבוהים יותר עשויים לחייב אמצעי בטיחות נוספים וציוד מיוחד, המשפיעים על העלות.
 4. **מורכבות המצב:** כל תרחיש של הרחקת נחשים הוא ייחודי. גורמים כמו התנהגות הנחש, בין אם הוא נסער או רגוע, והסביבה שבה הוא נמצא תורמים למורכבות המצב ומשפיעים לאחר מכן על התמחור.
 5. **מומחיות מומחים:** אנשי מקצוע מיומנים המצוידים בידע מיוחד בהתנהגות נחשים, זיהוי מינים וטכניקות טיפול בטוח גובה מחיר מסוים המשקף את המומחיות והכישורים שלהם.
 6. **כלים וטכניקות:** השיטות והכלים המשמשים למיצוי, בין אם מבוססי טכנולוגיה מסורתית או מודרנית, משפיעים על העלות הכוללת. ציוד מיוחד וטכניקות חדשניות עשויים להשפיע על התמחור.
 7. **שירותים נוספים:** חלק משירותי הרחקת נחשים מתרחבים מעבר לחילוץ, ומציעים חינוך קהילתי, שינויים בבתי גידול ואמצעי מניעה. שירותים נוספים הניתנים יכולים להוסיף למבנה העלויות הכולל.
 8. **אמצעי בטיחות:** הבטחת בטיחות התושבים והנחשים כרוכה בהקפדה על פרוטוקולי בטיחות מחמירים. השקעות באמצעי בטיחות וציוד מגן עשויות להשפיע על התמחור.
 9. **מעורבות קהילתית:** שירותים הכוללים מעורבות קהילתית, כגון סדנאות חינוכיות בנושא התנהגות נחשים ואסטרטגיות מניעה, עשויים להילקח בחשבון בתמחור.
 10. **שקיפות והגינות:** שירותי הרחקת נחשים בעלי מוניטין שומרים על מבני תמחור שקופים. בהירות לגבי עמלות עבור הערכה, הסרה וכל שירותים נוספים הניתנים בונה אמון ומשפיעה על תפיסת הערך של הלקוח.
גורמים אלו תורמים ביחד לתמחור הניואנסי של שירותי הרחקת נחשים בקריית יערים בהר אדר, המשקפים את המורכבויות הכרוכות בטיפול במפגשים עם נחשים תוך הבטחת בטיחות ורווחתם של בני האדם והסביבה כאחד.
גורמים שמשפיעים תיאור
סוג הנחש המין של הנחש משפיע על דמי הסרתו. נחשים קוסמיים עשויים לדרוש טיפול מיוחד שיכול להוביל לעלויות גבוהות יותר.
גודל וגישה הגודל של הנחש והאם נמצא במקום נגיש או מסובך יכול לשפוט את מיומנות ומאמץ הסרתו ולהשפיע על עלויות הסרה.
סיכונים הסיכונים הקשורים לסריקת הנחש, במיוחד כאשר מדובר בנחשים קוסמיים או סביבה מאתגרת, עלולים להשפיע על העלויות.
רמת המורכבות כל סיטואציה של הסרת נחשים היא ייחודית. התנהגות הנחש, סביבתו ורמת המורכבות של הסיטואציה יכולה להשפיע על עלות הסרה.
הידע והמיומנות של המקצוען הידע והמיומנות של מקצוען הסרת הנחשים, ברמת המידע על הנחשים המקומיים, יכולים לשפוט את דמי השירות הנדרשים.
כלים ושיטות הכלים והשיטות המשמשות להסרת הנחשים, בין אם זה בשיטות מסורתיות או באמצעות טכנולוגיה מודרנית, יכולים להשפיע על עלות השירות.
שירותים נוספים שירותים נוספים שהמקצוענים מציעים, כגון חינוך לקהל הרחב על התנהגות הנחשים וכלים מניעה, עשויים לשפוט את דמי השירות הכוללים.
היגיון והוגנות היגיון והוגנות בדמי השירות נמצאים במרכז התשלום. בהבנה ברורה של דמי המדידה, הסרה וכל שירות נוסף, יכולים לבנות אמון בין ספקי השירות והתושבים.

תמחור אמיתי

מיקום מחיר (במטבע מקומי) הסבר
משפחת לוי בהר אדר (צפון) 630 נחשי זעמן, שנמצאים באזור בדרך כלל, מחייבים טיפול זהיר עקב גופם הארוך. המחיר כולל שימוש בציוד מתאים להסרה בטוחה.
הר אדר דרום 750 נחשי צפע, שפולפלים בנוף העמק, דורשים זהירות נוספת משום שלעיתים רבות הם מסתתרים בסביבות סלעיות. המחיר מתחשב ברמת המורכבות שבהסרתם.
הר אדר מרכז 850 נחשי זעמן זיתני, הידועים בזריזותם, מוצאים כינוי רב באזור זה. המחיר משקף את הניסיון אדרוש לטיפול בתנועותיהם המהירות בצורה בטוחה.

צילום אומנותי מדהים של נחשים בהר אדר

כמה עובדות על לוכדי נחשים בהר אדר

זה תלוי בשעה ביום מורכבות הלכידה ,הסריקה ,והמרחק מהלוכד, בגדול מ 350₪ ועשוי להגיע ל750₪ ומעלה 

המומחים שלנו יוכלו להגיע לכל אזור בהר אדר כ-20 דקות בממוצע לאחר קריאת השירות. ייתכן גם שהם יגיעו אף מהר יותר, בהתאם למקרה ספציפי.

המחיר עבור לכידת נחש בהר אדר יתקבע בהתאם למורכבות הלכידה ולמקום הימצא של הנחש. בדרך כלל, המחירים מתחילים מ-500 ₪ ויכולים להגיע עד 800 ₪, בהתאם לתנאים הספציפיים של כל מקרה.

לפני הגעת לוכד הנחשים בהר אדר, מומלץ לנסות לבודד את הנחש ולהימנע מהתקרבות אליו. במידה ואפשר, כדאי לצלם את הנחש לצורך תיעוד ומעקב. כמו כן, יש להימנע מניסיון עצמאי לתפס את הנחש, משום שזה עשוי להסתיים בפציעה.

לוכד נחשים מקצועיים מבינים את המסוכנות הטמונה בתחום ונסמכים על הכלים המתאימים ללכידת הנחשים. הם מסודרים ומיומנים בניהם, והם עוברים הכשרה מקצועית שמכילה את כל הידע הנדרש ללכידה בצורה בטוחה ואמינה.

לאחר הלכידה, הנחשים ישוחררו בטבע למקום הטבעי שלהם. השחרור מתבצע תוך תיאום עם הרשויות הרלוונטיות, כך שיהיה בטוח שהם יחזרו לסביבתם הטבעית בצורה בטוחה.

ללוכד נחשים מקצועי יש רישיון עבודה רלוונטי. בהגעתו אליכם, יהיה עליו להציג את הרישיון המתאים (אומנם לא חובה להציג) הרישיון ניתן בסוף קורס לוכדי נחשים

מה נכלל בתהליך של לכידת נחשים בהר אדר?

תהליך לכידת הנחשים כולל מספר שלבים חשובים. המומחה יגיע אליכם במהירות לאחר קריאת השירות. הוא יבדוק את מקום הימצאו של הנחש ויחליט על הפעולה המתאימה. בהתאם לסוג הנחש ולמצבו, המומחה יבצע את הלכידה בצורה המתאימה. לאחר הלכידה, הנחש יועבר לשלב השחרור לטבע, תוך תיאום עם הרשויות הרלוונטיות.

מדוע לבחור בלוכד נחשים מקצועי ?

השירות של לוכד נחשים מקצועי חשוב מאוד עבור בטיחותכם ולטובת הנחשים. הלוכדים המקצועיים מבינים את האתגרים המובנים בתחום ומכירים את אדרכים הטובות ביותר ללכוד ולשחרר נחשים באופן בטוח וללא סיכונים.

מהו תהליך רישוי העבודה של לוכד נחשים בהר אדר?

ללוכד נחשים מקצועי יש רישיון עבודה מרשימה שמאשרת את הכשרתו ויכולתו לבצע את המשימות בצורה מקצועית ובטוחה. רישיון זה הוא תעודת עניין בתחום, והוא מצביע על ידע רחב וניסיון מגוון בלכידת נחשים.

איך ניתן להזמין את השירות?

כדי להזמין את שירות לוכד נחשים מקצועי , יש ליצור קשר טלפוני עם המומחים שלנו. בשיחה הראשונית, תוכלו לשאול שאלות נוספות, לציין את המצב ולקבוע את הזמן המתאים לכם לקרוא לו. ישנם עיריות שמספקות לוכד נחשים ללא תשלום גם באזורים פרטיים לדוגמא עיריית ראשון לציון אך לצעריינו רוב העיריות מספקות את השירות רק בשטחים עירוניים בלבד (עיין באתר עריית נתניה והתעדכן במוקד העיריה בשעת הצורך) כמובן ניתן לפנות אלינו מכל אזור בארץ ואנו נשתדל להנחות הצורה נכונה (מקורות נוספים עיריית חיפה-מזיקים והדברה,עיריית ראש העין , עיריית בית שמש השירות הויטרינרי- נחשים, עיריית ירושלים-הנחיות לקיץ -התייחסות לנושא הנחשים)

האם ללכידת נחשים יש השלכות משפטיות?

כן, ללכידת נחשים יש השלכות משפטיות. נחשים הם חיות מוגנות על פי החוק בישראל, ולכן אין לפגוע בהם או לשחררם במקום שאינו מתאים למגורם השמירה עליהם. מומלץ לפנות ללוכד נחשים מקצועי שיוכל לבצע את הלכידה באופן חוקי ובטוח.

מה המחיר המומלץ ללקוח עבור הזמנת לוכד נחשים בהר אדר?

בהתאם לנכסים שבהם פועלים לוכדי הנחשים, המחירים עשויים להשתנות. כל פרויקט מקבל הערכה אישית המבוצעת על ידי הלוכדים המקצועיים. אמנם יש לציין שגם המחירים שלו כרוכים בשני גורמים עיקריים: המרחק ממקום הלכידה ובעיקר הזמן אדרוש ללכידה,ומידת הסיכון ללוכד על פי רב לנחשים ללא סיכון (חיות מחמד שברחו) המחיר מתחיל מ-250 ש"ח ולנחשים מהטבע המחיר עשוי להגיע אף ל 800 ש"ח

כיצד ניתן להכין לכידה יעילה לפני הגעת לוכד הנחשים?

צלמו את הנחש במידת האפשר והישארו בקשר עין רציף

על מה עליי להתמקד כשאני בוחר בלוכד נחשים מקצועי בהר אדר ?

כאשר אתם בוחרים בלוכד נחשים מקצועי , חשוב לוודא שהוא בעל היכרות מעמיקה עם המגוון הרחב של סוגי הנחשים הנמצאים באזור. נכון גם לוודא כי הוא רשאי ומורשה לבצע לכידת נחשים על פי החוק המקומי,ניתן לעיין ברשימת לוכדי הנחשים בהיתר באתר רשות הטבע והגנים אך חשוב לציין שלא כל הלוכדים מופיעים הרשימה זו והדבר נתון לשיקול דעתו של הלוכד

מה הגורמים להתרגשות של תושבים מנחשים ?

עם תנופת הבנייה האחרונה , ניתן לראות שינויים רבים בסביבה. עם השינויים הללו מגיעים אורחים לא צפויים כמו נחשים. נחשים שהוזזו מאזורים הטבעיים שלהם נפגשים כעת עם בני אדם ויציבותם מספיקה ליצור הלם גדול. כאשר מתמודדים עם נחשים בביתכם או בסמוך לו, הכי חשוב לפנות ללוכד נחשים מקצועי כדי לבצע את הלכידה בצורה טובה ובטוחה.

כיצד אני יכול להזמין את השירות של לוכד נחשים?

אם אתם זקוקים לשירות של לוכד נחשים מקצועי , אתם יכולים ליצור עימנו קשר טלפוני במספר 0559788842 ונשתדל להנחות בהתאם

מדריך זיהוי סוגי הנחשים בהר אדר

נחש צפע ארצישראלי בירושלים

צפע מצוי (Daboia palaestinae)

בסביבתנו חי צפע מצוי (Daboia palaestinae) או בלשון העם צפע ארצישראלי, יצור שנחשב לאחד מהנחשים הארסיים ביישובנו. נחש זה, שאורך גופו יכול להגיע לכ-140 ס"מ (ברוב המקרים פחות), מוכר בקו עקלתון על גבו, הוא מאופיין בראש רחב המייצר צורת משולש, כשהקשקשים על ראשו דומים לקשקשים בגופו, ולא קיימים לו קשקשי מגן בראש. האישונים שלו מונחים מעל הראש. לוכד נחשים בהר אדר צריך להיות בקי במין זה. בנושא הביולוגיה וההתנהגות, הצפע מצוי הוא מהמינים הנפוצים ביותר בבתי הגידול באזור הים התיכוני. הוא מאחלס מגוון של בתי גידול, כולל בתי גידול חוליים. הוא נפוץ במיוחד סביב מקומות מגורי האדם. פעילותו בקיץ נמשכת בעיקר בשעות הלילה, אך בעונות המעבר פעיל גם בשעות היום. הוא פעיל גם בקרקע, אך יכול לטפס גם על עצים, שיחים וגדרות, ולעיתים אף חודר לבתי דירה. מאכלו כולל מגוון רחב של מכרסמים, ציפורים, לטאות ונחשים. בחודשי יולי עד אוגוסט, הוא מטיל עד 30 ביצים המודבקות זו לזו. נקודת הבקיעה היא במהלך ספטמבר. הצפע מצוי נפוץ בישראל במקו מבאר-שבע בדרום ועד לגבול הלבנון בצפון, למעט במדבר יהודה. לעיתים נתפס בתחומי יישובים שנמצאים מחוץ למפת התפוצה המתוארת. לצפע מצוי מספר תכונות מסוכנות לאדם. יחד עם אורך גופו, הוא גם נחשב לכבד מבין הנחשים הארסיים. ראשו הרחב, המייצר צורת משולש, וצורת המשולש היא תו חשוב בזיהויו. קשקשי הראש דומים לאלו הנמצאים בגופו, ואין לו קשקשי מגן בראש. האישונים שלו מונחים מעל הראש. בסיכון לאדם, הצפע מוגדר כמסוכן מאוד. במקרים של הקשה, חשוב לפנות למומחים מיידית על מנת לקבל טיפול מהיר ואפקטיבי. הבנה מדויקת של המאפיינים שלו וההתנהגות שלו יכולה להקל על תהליך זיהויו והתמודדות נכונה עם מצבי פגיעה.

צפע חרמון

צפע חרמון (Montivipera bornmuelleri)

באזור הר החרמון בישראל, ישנו מין נוספת של צפע הנקרא צפע חרמון (Montivipera bornmuelleri). הצפע הזה מתאפיין במאפיינים מסוימים שחשוב להכיר. אורך גופו של הצפע חרמון הוא עד כ-80 ס"מ. הוא מייצג נחש בעל גוון גוף חום או סגלגל, ועל אורך הגב ישנה שורה של כתמים כהים, אך הם לרוב אינם יוצרים את המראה העקלתון המכריע את הצפע המצוי. הראש שלו משולש ורחב מהצוואר, והאישונים מאונכים. יש לו קשקשים מעל העיניים שבולטים ויוצרים מעין "גבה" שחופה על העין. הקשקשים שעל הראש דומים לאלו שעל הגוף, ואין לו קשקשי מגן בראש.
לוכדי נחשים בהר אדר פחות מכירים את הנחש הזה. בנושא הביולוגיה וההתנהגות, הצפע חרמון מתאכלס בבתי גידול סלעיים וחורש בסביבה אלפינית. הוא פעיל בשעות היום ותזונתו כוללת מכרסמים ולטאות. מהלך חייו שונה מהצפע המצוי, שכן הצפע חרמון משריץ ולדות חיים. בחודשי אוגוסט עד ספטמבר, הוא משריץ עד 21 ולדות. הצפע חרמון נפוץ בארץ רק בהר החרמון, ואף על פי זאת חשוב להכיר ולהבין את המאפיינים שלו. מאפייניו המיוחדים והחשובים לזיהויו כוללים את הגוף השונה, הכתמים הכהים הנמצאים על הגב, והקשקשים הבולטים מעל העיניים. יחד עם אורך הגוף, אזור ההיתקלות גם משמש אמצעי זיהוי. אם יתרחש פגיעה מצפע חרמון, חשוב לפנות למומחים מיידית על מנת לקבל טיפול מהיר ואיבוד זמן מינימלי.

שפיפון הנגב שהגיע לירושלים

שפיפון (Pseudocerastes fieldi)

בישראל, ישנו מין נחש הנקרא שפיפון (Pseudocerastes fieldi). הוא מהווה את חלק ממגוון הנחשים בארץ וכדאי להכיר במאפייניו המזהים. אורך גופו של השפיפון הבוגר הוא עד כ-90 ס"מ, ובכלליותו הוא נחש עבה ומגושם. גוון הגוף נע בין חום לאפור, ועל אורך הגוף ניתן למצוא כתמים מלבניים, לא סדורים, הכהים יותר מהגוון הכללי של הגוף. ישנו כתם חום בצדי הראש שנמשך לאחור וכולל בתוכו את העין. מעל העיניים יש זוג קרניים המצופות בקשקשים קטנים. הראש שלו רחב במימדים יחסיים לצוואר, והאישונים מאונכים. לוכד בהר אדר מיומן בלכידת הסוג הזה. בנוגע לביולוגיה והתנהגות, השפיפון הוא נחש איטי ומגושם שמשתמש בזחילה נחשונית, זחילה לוליינית ובפעמים נדירות גם בזחילה קווית. פעילותו ברובה היא לילית, ובימים קרירים הוא גם תוקף את הטרף בשעות היום. כאשר מוטרד או מרגיש מאוים, הוא משמיע קולות נשיפה רמים על ידי נשיפת אוויר. הציד של הטרף כולל זחילה וחיפוש אקטיבי, כמו גם מארב בנקודות אסטרטגיות, כמו פתחי מחילות של מכרסמים. בנעוריו, הוא ניזון בעיקר מלטאות, והבוגרים ניזונים ממכרסמים וציפורים. בחודשים אוגוסט וספטמבר, הוא מטיל עד 20 ביצים, והביצים בוקעות כחודש לאחר ההטלה. השפיפון מאכלס קרקעות מישוריות וערוצי נחל אכזב במרכז ובדרום-מערב הנגב. אם נתקלתם בשפיפון או נפגעתם ממנו, חשוב לפנות למומחים במהירות על מנת לקבל את הטיפול המתאים ולהבין איך להתמודד בצורה הנכונה עם המצב. קרדיט צילום - דוד דוד האדיר

אפעה מגוון שנלכד ע"י לוכד נחשים בירושלים

אפעה מגוון (Echis coloratus)

האפעה הוא נחש מחוספס בעל אורך גוף שעשוי להגיע עד כ-90 ס"מ. גווני הגוף שלה משתנים ומתאימים לסביבת החיים שלה. כתמים לא אחידים משתרעים על אורך הגב, הם בהירים מהצבע הכללי של הגוף. הראש של האפעה הוא רחב במיוחד ביחס לצוואר, והקשקשים הנמצאים מעל העינים דומים לאלה הנמצאים על הגוף. יש לציין שאין לו קשקשי מגן ראש. אישוניו מאונכים והלשון צבעה ורוד.

.נדיר שלוכד נחשים בהר אדר פוגש בסוג זה
מבחינה ביולוגית ותנהגותית, האפעה מאכלסת מגוון רחב של בתי גידול באזורים מדבריים. הפעילות שלה ברובה היא לילית. היא יכולה לטפס על צמחיה ולזחול בצורה ניכרת בסוגיו. התזונה שלה כוללת ציפורים, לטאות, מכרסמים, פרוקי רגליים וגם קרפדות. כאשר האפעה מתגוננת במקום מסוים, היא משמיעה קולות ייחודיים הנוצרים מחיכוך הקשקשים. האפעה מטילה ביצים בחודש אוגוסט, ובטטולה יכולה להטיל עד עשר ביצים. הביצים מודבקות למצע ההטלה. אפעה זו נמצאת במגוון אזורים בישראל, כולל הרי אילת, מרכז ודרום הנגב, בקעת ים המלח, מדבר יהודה ובקעת הירדן צפונה עד לגלבוע. חשוב לציין כי מדובר במין ארסי, ולכן יש להימנע ממגע ובמידת הצורך אם היתה הקשה להתפנות למיון באופן מיידי קרדיט צילום - דוד דוד

עכן קטן שנלכד באמצעות לוכד נחשים

עכן קטן (Cerastes vipera)

"עכן קטן (Cerastes vipera)", הידוע גם בשמות "עכן המצוי" או "נחש קרן", הוא נחש משפחת העכנים, הנפוץ בישראל. בגודלו, העכן קטן יכול להגיע לאורך של עד כ-30 ס"מ. לוכד נחשים בהר אדר בקי בחליבה של עכן. הגוף של העכן קטן עבה ומחוספס, וצבעו חום בהיר עם כתמים כהים ובלתי מסדרים על הגב. הראש שלו רחב מהצוואר, ועליו מסודרים קשקשים שהם דומים לאלו שנמצאים על הגוף. בניגוד לחלק מהנחשים, לעכן קטן אין קשקשי מגן על הראש. הזוג הקשקשים הקדמיים שלו מאונכים. העכן קטן מאכלס בצפיפות גבוהה בתי גידול חוליים. הוא פעיל בעיקר בשעות הדמדומים ובלילה, והוא מאתר את הטרף שלו בעזרת זחילה לוליינית על פני החול. העכן מחפש לטאות פעילות גם במחילותיהן בשעות היום, ולעיתים גם באמצעות התחפרות בחול ומארב ללטאות הפעילות על פני השטח. התזונה של העכן קטן כוללת בעיקר לטאות, ולעיתים גם מזון נוסף. כאשר הוא מתפתל במקום, הוא משמיע קולות מיוחדים הנוצרים מחיכוך הקשקשים שלו. בעת ההטלה, העכן קטן מניח ביצים בעלות קליפה רכה , והטלה יכולה להכיל שני ביצים. התפוצה של המינים בישראל נמצאת בבתי גידול חוליים בצפון-מערב הנגב. חשוב לציין כי העכן קטן הוא נחש ארסי, ומגע עלול להיות מסוכן לאדם. קרדיט צילום Kristof Zyskowski & Yulia Bereshpolova

עכן חרטומים לפני לכידה

עכן חרטומים (Cerastes cerastes)

"עכן חרטומים (cerastes Cerastes)", הידוע גם בשם "נחש הקרנים" או "חרטומן", הוא נחש משפחת העכנים המצוי בישראל. בגודלו, העכן חרטומים יכול להגיע לאורך של עד כ-80 ס"מ. הגוף של העכן חרטומים עבה ומאוד, וצבעו יכול להיות אפור או תכול. על גבו נראים כתמים חומים גדולים הנמשכים מהצוואר ועד לזנב. בכל אחד מצדי הראש יש פס חום עדין החוצה את העין. הראש גדול ורחב מאוד ביחס לצוואר. הזוג הקשקשים הקדמיים שבראשו דומים לאלו שנמצאים על הגוף, וכמו בגוף, אין לראש קשקשי מגן. לוכד נחשים בהר אדר מטורף על הסוג הזה. נחש חרטומים מאכלס חוליות ומשטחי לס הסמוכים אליהן. הוא פעיל בעיקר בשעות הלילה, אך בעונות מעבר ניתן למצוא את הנחש חרטומים מחופר בחול בצמוד למחילה או למחסה גם בשעות בין הערביים. חיפוש המזון יכול להיות אקטיבי ומתבצע תוך זחילה לוליינית על החול או באמצעות התחפרות בחול ומארב לטרף. התזונה שלו כוללת בעיקר מכרסמים ומלטאות. לעכן חרטומים ייש מעל כל עין קרן גדולה ומרשימה הנבנית מקשקש מוארך בודד, מה שהופך אותו למין שני בעל קרניים. בהטלה, הוא מטיל עד 20 ביצים, והן בוקעות כחודשיים לאחר ההטלה. חשוב לציין כי עכן חרטומים הוא גם הוא נחש ארסי, והנגיעה עימו עשויה להיות מסוכנת לאדם.

עכן גדול שנלכד בירושלים

עכן גדול (Cerastes gasperettii)

"עכן גדול (Cerastes gasperettii)", הוא נחש שנפוץ בישראל ונצפה במיוחד באזורי החול והערבה. בגודלו, העכן גדול עשוי להגיע לאורך של עד כ-90 ס"מ. גוון גופו של העכן גדול יכול להיות צהבהב, אפור או כתמתם, ומעל גבו מתפרצים כתמים לא אחידים בגוון כהה המשתרעים מאותו צבע של הגוף. על אחד מצדי הראש מעל העין יש כתם תכול שנמשך אחורה, ומתחתיו נמצא כתם חום. הראש של העכן גדול רחב מאוד ביחס לצוואר. הקשקשים שעל הראש דומים לאלו שעל הגוף, ואין לראש קשקשי מגן. לוכד נחשים בהר אדר צריך להיות בקי בלכידת המין הזה. הנחש הגדול הוא נחש קרקעי המאכלס בתי גידול חוליים, והוא פעיל בעיקר בשעות הלילה, כשפעילותו מתחילה כבר בשעות הדמדומים. הוא מאתר את הטרף בעזרת זחילה לוליינית על פני החול וחיפוש אקטיבי, או באמצעות התחפרות ומארב. תפרטי התזונה שלו כוללים בעיקר מכרסמים וזוחלים, אך ישנן תצפיות גם של טריפת ציפורים. הביצים של העכן הגדול מוטלות בחודשים יוני ויולי, והן בוקעות כחודשיים לאחר ההטלה. בכל הטלה, יכול להיות מעלה עד 20 ביצים. הזהירות מפניו מומלצת, משום שגם הוא נחש ארסי, והתקשורת עימו עשויה להיות מסוכנת לאדם.

ציפעון שחור שנלכד בהרי ירושלים

צפעון שחור (Atractaspis engaddensis)

"צפעון שחור (Atractaspis engaddensis)", הידוע גם בשם "שרף עין גדי", הוא נחש מבריק ושחור המצוי באזורים המדבריים ובקרבת מדברים בישראל. בגודלו, הצפעון שחור עשוי להגיע לאורך של עד כ-85 ס"מ. הצפעון שחור צבעו שחור מבריק, ולפני התנשלותו הוא משנה צבעו לאפור דהוי. ראשו דק ואינו רחב מהצוואר. חרטומו קצר וחרוטי, והלסת העליונה מכסה את התחתונה, פיו גחוני, והאישונים עגולים. לוכד בהר אדר מיומן בזה, הצפעון שחור הוא נחש קרקעי המצוי בבתי גידול מדבריים ובסביבות המדבר. פעילותו מתחילה לאחר שקיעת השמש ומתמשכת לתוך הלילה. התזונה שלו כוללת בעיקר לטאות. ביציו מוטלות בין חודשי ספטמבר ועד אוקטובר, ובכל הטלה עשויות להיות שתיים או שלוש ביצים. הביצים בוקעות כשלושה חודשים לאחר ההטלה. הצפעון שחור הוא נחש ארסי, והיתקלות עימו עלולה להיות סכנה לאדם. לכן, מומלץ להימנע מהתקרבות אליו.

לוכד נחשים לוכד פתן שחור

פתן שחור (Walterinnesia aegyptia)

"פתן שחור (Walterinnesia aegyptia)", הוא נחש מגושם ועבה הנמצא בנגב, הערבה, בקעת ים המלח ובמורדות הרי ירושלים המזרחיים בישראל. אורכו של הנחש עשוי להגיע לעד כ-125 ס"מ. הפתן השחור הוא נחש עבה, מבריק וחלק בצבע שחור, ולפני התנשלותו הוא משנה צבעו לאפור דהוי. הגחון שלו אפור ומבריק. המגנים התחתיים של הזנב מפוצלים בחלקם. הראש כמעט אינו נבדל בעוביו מהצוואר. האישונים עגולים. בקדמת הלסת העליונה נמצאות שיני ארס קצרות המקובעות. הלוכדים מהר אדר מיומנים בחליבה שלו
הפתן השחור הוא נחש איטי ומגושם שפעילותו העיקרית היא לילית. תפריט התזונה שלו כולל בעיקר קרפדות וזוחלים, והוא אינו בוחל באכילת פגרים. כאשר הוא מתגונן, הוא מתנפח ונושף על ידי הכנסת והוצאת אוויר. הביצים שלו מוטלות בין חודשי יולי לאוגוסט, ובכל הטלה יכול להיות עד 20 ביצים. הביצים בוקעות עד חודשיים לאחר ההטלה. הפתן השחור הוא נחש ארסי ועשוי להוות סכנה לאדם. לכן, מומלץ להימנע מהתקרבות אליו. קרדיט צילום Harold van der Ploeg

עין חתול חברבר ליד לוכד נחשים בירושלים

עין חתול חברבר (Telescopus fallax)

"עין חתול חברבר (Telescopus fallax)", הוא נחש קטן שנמצא במגוון מקומות בישראל, מצפון הנגב ועד לגבול הלבנון. אורכו של הנחש עשוי להגיע לעד כ-80 ס"מ. לוכד נחשים בהר אדר ניתקל בו על בסיס שבועי. גוון הגוף של עין החתול יכול להיות חום או אפור. לאורך הגב, ניתן למצוא שורה של כתמים כהים בצורת מטבעות. נמצאים גם משני צדי הגוף שורות של כתמים כהים מוארכים .הראש רחב מהצוואר ונבדל בצבעו האפור מצבע הגוף, והאישונים מאונכים. עין החתול פועל בעיקר בלילה ולמרות כי יש לו יכולת טיפוס טובה, הוא מזוהה בעיקר בפעילות קרקעית וזחילה איטית. תפריט התזונה שלו כולל בעיקר לטאות, כמו שממיות ונחשים, וככל הנראה גם פרוקי רגליים. הביצים שלו מוטלות בחודשי יוני ויולי, ובכל הטלה ניתן למצוא בין 4-7 ביצים. הביצים בוקעות בחודשי ספטמבר עד אוקטובר. עין החתול אינו מהווה סיכון לאדם, והוא נחש תת-ארסי.

ארבע קו מובהק

ארבע קו מובהק (Psammophis schokari)

"ארבע קו מובהק (Psammophis schokari) אורך בוגר: עד כ-120 ס“מ. תיאור: הנחש המין 'ארבע קו מובהק' הוא נחש דק עם מבנה גוף מוצק. תכונותיו משתנות בהתאם למקום מגוריו, החל מצפון ישראל ועד דרום הארץ. ניתן למצוא ארבעה פסי צבע כהה באורך הגב, על רקע בהיר. באזור צידי הראש יש כתם מוארך שמכיל בתוכו גם את העין. הראש צר ומוארך, והעיניים גדולות ומרשימות, עם האישונים מרובעים. ביולוגיה והתנהגות: הנחש 'ארבע קו מובהק' הוא נחש זריז, הפועל במהלך היום ולעיתים גם בלילה. הוא מאכלס מגוון רחב של בתי גידול באזור הים התיכון. בשעות היום ניתן למצוא אותו פעיל במיוחד על הקרקע, והוא עשוי לטפס על עצים, שיחים וגדרות. התזונה שלו מכילה פרטים מגוונים מגוונים כמו דגים, ציפורים, חרקים ונחשים. הנחש 'ארבע קו מובהק' מסוגל לאתר את הטרף בעזרת חוש הראייה המפותח שלו, ולאחר מציאתו הוא משתמש בכישוריו הגופניים כדי לרדוף וללכוד.
מצוי מאוד בהר אדר והלוכדים מחפשים אותם. בתחום ההתרבות שלו,הוא מטיל בכל פעם מספר ביצים, שהן מוטלות בין חודשי יוני ואוגוסט. כמות הביצים בכל הטלה עשויה להגיע עד 10-6 ביצים. תפוצה בישראל: הנחש 'ארבע קו מובהק' מצוי בכל אזורי ישראל, החל מאילת ועד הרמון. סכנה לאדם: הנחש 'ארבע קו מובהק' הוא תת ארסי ואינו מסוכן לאדם

נחש תלום קשקשים מצוי

תלום קשקשים מצוי (Malpolon insignitus)

תלום קשקשים מצוי (Malpolon insignitus) אורך בוגר: עד כ-210 ס“מ. תיאור: המין 'תלום קשקשים מצוי' הוא נחש גדול ומרשים. במבט על פרטים בוגרים, ניתן לראות שהגב צבוע בגוון חום אחיד, ולעיתים מצוי כתום אדמדם באזור העורף והראש. בהתבגרותם של פרטים צעירים, הגב מנוקד בכתמים כהים ובהיר הפזורים לסירוגין. המגנים הממוקמים מעל העין בראש הם בולטים ויוצרים מבנה המזכיר 'גבות'. העיניים גדולות והאישונים עגולים. סימן ההיכר המיוחד של המין הוא 'תלם', המשונה הממוקם במרכז כל אחד מקשקשי הגוף ומשמש לזיהוי נשלים מסוג זה בשדה.
הלוכד מהר אדר מיומן בזה. ביולוגיה והתנהגות: התלום קשקשים מצוי הוא נחש זריז שמאכלס בתי גידול מגוונים באזור הים התיכון. הפעילות היומית שלו נראית במיוחד, והוא מציג יכולת טיפוס מעולה. לעיתים נראה אותו על גדרות, שיחים ועצים. התזונה שלו כוללת ציפורים, לטאות, נחשים ומכרסמים. הנחש 'תלום קשקשים מצוי' משתמש בחוש הראייה המפותח שלו כדי לאתר את הטרף, ומסתמך על מהירותו וכישוריו הגופניים כדי ללכוד אותו. בתקופת תחום ההתרבות, הוא מטיל בכל פעם מספר ביצים, אשר מונחות בתוך תלמים באדמה. הביצים נמצאות בין חודשי יולי ואוגוסט. מספר הביצים בכל הטלה עשוי להגיע עד 18-4 ביצים. תפוצה בישראל: התלום קשקשים מצוי פועל בכל האזורים הים-תיכוניים של ישראל, החל ממקו באר-שבע וצפונה ועד האזורים החוליים מיוצבים נצפים. סכנה לאדם: התלום קשקשים מצוי הוא נחש תת-ארסי, ולמרות שנשיכתו יכולה לגרום לתופעות מקומיות משמעותיות, הוא אינו מהווה סיכון משמעותי לאדם.

נחש חנק

חנק (Eryx jaculus)

אורך בוגר: עד כ80- ס“מ. תיאור: נחש עבה ומגושם בעל זנב קצר אשר קצהו דמוי גדם. הראש והצוואר דקים מעוביו של הגוף. הלסת העליונה חופה על התחתונה ומסייעת בהתחפרות בקרקע. הקשקשים שעל הגוף קטנים וחלקים. מגני הבטן צרים. מגני הראש גדולים רק במעט מקשקשי הגוף. העיניים קטנות והאישונים מאונכים. הגוון והדגם על הגוף שונים מאוד בין הפרטים בהתאמה לבית הגידול.
נחש זה נמצא באופן קבוע אצל לוכד נחשים בהר אדר. ביולוגיה והתנהגות: נחש קרקעי המאכלס מגוון רחב של בתי גידול בסביבה הים תיכונית. הפעילות מתחילה בשעות הדמדומים ונמשכת אל תוך הלילה. בבתי גידול שבהם הקרקע מאפשרת זאת, צד את טרפו גם ממארב, בעודו מחופר ורק חרטומו ועיניו בולטים מן החול. התזונה כוללת מכרסמים ולטאות. הוא כורך את עצמו סביב הטרף עד שחונק אותו למוות. בחודשים אוקטובר ונובמבר משריצות הנקבות ולדות חיים. בכל השרצה 8-4 ולדות. תפוצה בישראל: נחש נפוץ המאכלס מגוון בתי גידול מצפון הנגב ועד לחרמון. סכנה לאדם: לא ארסי.

נחש מים

נחש מים (Natrix tessellata)

אורך בוגר: עד כ100- ס“מ. תיאור: נחש בעל גוון גוף ירקרק, חום או שחור. על הגב כתמים שחורים רבים הפזורים לסירוגין בדומה ללוח שחמט. הבטן בצבע צהוב או כתום ומכוסה כתמים שחורים בלתי סדורים. האישונים גדולים ועגולים. ביולוגיה והתנהגות: נחש הפעיל הן ביום והן בלילה. מאכלס סביבת בריכות טבעיות ומלאכותיות אך יכול להימצא גם הרחק מהן. התזונה מתבססת בעיקר על דו-חיים דוגמת צפרדעים וקרפדות (כולל ראשנים), דגים ולעיתים אף זוחלים, מכרסמים וציפורים. הביצים מוטלות במהלך חודש יולי. בכל הטלה 30-10 ביצים הבוקעות בתחילת חודש ספטמבר.
נחש זה נמצא באופן קבוע אצל לוכד נחשים בהר אדר. לוכדים רבים אינם אוהבים נחש זה וטוענים שהוא גורם לסירחון תפוצה בישראל: מאכלס מגוון רחב של בתי גידול ים תיכונים מצפון הנגב ועד לחרמון, נמצא לעיתים בצפיפות גבוהה מאוד בסמוך למקווי מים. סכנה לאדם: לא ארסי.

זעמן זיתני

זעמן זיתני (Platyceps collaris/Platyceps rubriceps)

אורך בוגר: עד כ110- ס“מ. תיאור: נחש דק ועדין. גוון הגוף ירקרק, חום או אפרפר אחיד לאורך מרבית הגוף, למעט הראש שצבעו כתום חלוד או חום. על העורף יש לפחות כתם אחד שחור דמוי קולר התחום בצבע לבן. השליש הקדמי של הגוף מעוטר בכתמים כהים בודדים התחומים בצבע לבן. הלסתות בצבע לבן. פס שחור דק נמשך מכל נחיר עד לבסיס הלסת. האישונים עגולים.
נחש זה נמצא באופן קבוע אצל לוכד נחשים בהר אדר. ביולוגיה והתנהגות: נחש נפוץ מאוד המאכלס מגוון בתי גידול בסביבה הים תיכונית. פעיל יום על הקרקע כמו גם על עצים ועל שיחים. התזונה כוללת בעיקר לטאות. פרטים צעירים ניזונים אף מפרוקי רגליים. נחש זריז הצד את טרפו תוך מרדף. בין החודשים יוני לאוגוסט מטילה הנקבה 5-3 ביצים אשר בוקעות כחודשיים לאחר מכן. תפוצה בישראל: נחש נפוץ המאכלס את כל מגוון בתי הגידול בסביבה הים תיכונית, מצפון הנגב ועד למרומי החרמון. סכנה לאדם: לא ארסי

זעמן שחור צעיר

זעמן שחור (Dolichophis jugularis)

אורך בוגר: עד כ250- ס“מ. תיאור: זעמן גדול ומבריק המשנה את מראהו במהלך חייו. בעת בקיעתם גופם בגוון חום בהיר ועליו פזורים באופן בלתי סדור כתמים כהים ולבנים. עם ההתבגרות מתכהה הצבע הכללי של הגוף וצבע הנחש הופך שחור אחיד, למעט הלסת התחתונה אשר נשארת בהירה. האישונים עגולים.
נחש זה נמצא באופן קבוע אצל לוכד נחשים בהר אדר. ביולוגיה והתנהגות: נחש נפוץ מאוד המאכלס בתי גידול מגוונים בסביבה ים תיכונית. נחש זריז הפעיל בשעות היום ורק לעיתים נצפה מחוץ למחסה בלילה. התזונה מורכבת מחולייתנים דוגמת מכרסמים, ציפורים, לטאות ונחשים. הביצים מוטלות בין החודשים יוני לאוגוסט, בכל הטלה עד 14 ביצים והן בוקעות כחודשיים לאחר ההטלה.
נחש מאוד נפוץ ומצוי מאוד בלכידות. תפוצה בישראל: מקו באר שבע בדרום, צפונה עד לגבול הלבנון. נמצא בצפיפות גדולה באזורים חקלאיים המספקים לו מזון רב ומחסות. לעיתים נמצא במקומות יישוב אף מחוץ לאזורי התפוצה המתוארים. סכנה לאדם: לא ארסי.

זעמן מטבעות

זעמן מטבעות (Hemorrhois nummifer)

אורך בוגר: עד כ125- ס“מ. תיאור: זעמן בינוני בעל גוון גוף אפור מבריק. לאורך מרכז הגב שורה של כתמים כהים עגולים או בצורת צלב, המתחילים בעורף ומסתיימים בבסיס הזנב. מבסיס הזנב מתאחים הכתמים לכדי פס רציף. בכל צד של הגוף, במרווחים שבין כתמי הגב, מופיעה שורה של כתמים עגולים קטנים. האישונים עגולים. ביולוגיה והתנהגות: נחש בעל יכולת טיפוס מרשימה על צמחייה ועל קירות אבן. חודר לעיתים גם למשכנות אדם בקומות גבוהות. הפעילות מתחילה עם הדמדומים ונמשכת אל תוך הלילה. ניתן למצוא זעמני מטבעות פעילים גם בימות החורף. התזונה כוללת ציפורים, מכרסמים, עטלפים, לטאות ונחשים, כולל נחשים ארסיים דוגמת הצפע. הנקבה מטילה 12-5 ביצים בחודש אוגוסט. פרטים צעירים נראים החל מתחילת חודש אוקטובר.
נחש זה נמצא באופן קבוע אצל לוכד נחשים בהר אדר. תפוצה בישראל: נחש נפוץ המאכלס מגוון רחב של בתי גידול למעט חולות נודדים, מצפון הנגב ועד לחרמון. סכנה לאדם: לא ארסי. קרדיט צילום: אלון גרנות

קמטן

קמטן (Pseudopus apodus)

אורך בוגר: עד כ120- ס“מ. תיאור: לטאה גדולה חסרת רגליים. גוון הבוגרים חום כהה אחיד, הפרטים הצעירים בהירים ועל גופם פזורים כתמים חומים רוחביים בלתי סדורים. קמט עמוק ובולט נמתח בכל אחד מצדי הגוף מפתח האוזן ועד לבסיס הזנב. מבנה העור קשיח ומתוח.
נחש זה נמצא באופן קבוע אצל לוכד נחשים בהר אדר. ביולוגיה והתנהגות: מצוי בכל בתי הגידול בסביבה הים תיכונית. פעיל יום בעיקר על הקרקע. מעת לעת מטפס על שיחים ועצים. לקמטן לסתות חזקות מאוד המאפשרות לו לפצח חלזונות, מרכיב חשוב בתפריטו. נוסף לחסרי חוליות כוללת התזונה גם לטאות, גוזלים, מכרסמים ונחשים. כשנתפס ביד מנסה להשתחרר על ידי סיבוב הגוף כמקדח, חושף את איברי הרבייה ומפריש נוזל מצחין מפתח הביב. בעונת האביב מטילה הנקבה 15-2 ביצים, ולאחר ההטלה היא נכרכת סביבן ושומרת עליהן עד בקיעתן. תפוצה בישראל: מקו להבים בדרום, צפונה עד לחרמון, למעט מדבר יהודה. סכנה לאדם: מין לטאה לא ארסית.

מטבעון

מטבעון (Spalerosophis diadema)

אורך בוגר: עד כ150- ס“מ. תיאור: הנחש המדברי הארוך בישראל. גוון הגוף חום, צהבהב או כתום. לאורך הגב שורה של כתמים חומים דמויי מטבעות או צלבים, ובצדי הגוף שורה של כתמים קטנים יותר. הגחון בהיר. הראש רחב מהצוואר ונבדל ממנו. בין העיניים מופיע לרוב פס רוחבי בצבע חום. העיניים גדולות והאישונים עגולים. ביולוגיה והתנהגות: נחש המאכלס מגוון רחב של בתי גידול מדבריים בישראל. בחודשי הקיץ עיקר הפעילות מתרחשת בשעות אחר הצוהריים המאוחרות והלילה, אך בימים חמימים בעונת החורף ניתן להיתקל בפרטים פעילים גם בשעות היום. למטבעון יכולת טיפוס טובה על עצים ושיחים, אך עיקר פעילותו קרקעית. התזונה כוללת לטאות, מכרסמים וציפורים. ההטלות מתרחשות בין החודשים יולי לאוקטובר, עד 17 ביצים בתטולה. לעיתים נקבה מטילה יותר ממחזור אחד בעונה. הצעירים נצפים החל מחודש אוגוסט.
נחש זה נמצא באופן קבוע אצל לוכד נחשים בהר אדר. תפוצה בישראל: נגב, ערבה, כיכר ים המלח, דרום הבקעה וחולות דרום מישור החוף צפונה עד חולון. סכנה לאדם: לא ארסי קרדיט צילום :SuperJew מתוך ספרית ויקיפדיה

נחשיל מצוי ונחשיל חד-ראש (Rhinotyphlops simoni/Typhlops vermicularis)

אורך בוגר: עד כ40- ס“מ. תיאור: בסוג מתוארים שני מינים מישראל )נחשיל מצוי ונחשיל חד-ראש(. נחשים דקים ועדינים מאוד. הגוף מבריק וצבעו ורוד, חום או שחור. ההמראה הכללי מזכיר תולעת גשם )”שלשול“(. העיניים קטנות מאוד וניכרות בעיקר במין נחשיל מצוי.
נחש זה נמצא באופן קבוע אצל לוכד נחשים בהר אדר. ביולוגיה והתנהגות: נחש המבלה חלק נכבד מחייו תחת מחסות. בתקופת החורף והאביב נצפה תחת גזעי עצים, אבנים וחפצים נוספים המונחים על פני הקרקע. מאכלס מגוון רחב של בתי גידול, כולל חולות. הפעילות קרקעית ועיקרה בשעות הלילה. נצפה כשהוא חוצה כבישים או חודר לגינות ולבתים. התזונה כוללת בעיקר טרמיטים ונמלים על שלבי גלגולם השונים. ההזדווגות מתרחשת באביב. בישראל נצפו נקבות עם 3 ביצים בבטנן, ובאירופה נרשמו תצפיות בנקבות המטילות עד 8 ביצים בתטולה. תפוצה בישראל: התפוצה של המינים שונה, אך בכל מקום בישראל ניתן למצוא לפחות מין אחד. סכנה לאדם: לא ארסי. קרדיט צילום Lennart Hudel

קורס לוכדי נחשים-מחיר,הליך,דרישות וכל מה שחשוב לדעת

היתר לכידת נחשים בארץ ישראל כפי שנקבע על ידי רשות הטבע והגנים, מונפק בהתאם להוראות התקנות להגנת חיית הבר. ההיתר ניתן לבעליו על פי כללים מסוימים, והוא כולל חובת מעקב תמידי אחרי תוקפו של ההיתר, כמו גם חובת חידוש בכל שנה באמצעות הגשת בקשה לרשות, לאחר דיווח על לכידות נחשים.

הליך הרישום

בקשה לרישום לקורס לכידת נחשים יחייב מילוי טופס הרשמה תוך הספקת הפרטים הנדרשים. הקורס ייערך לפי דין ובשיקולי רשות הטבע והגנים. בעת השתתפות בקורס, תתבצע בחינה עיונית בנושא לכידת נחשים. רק לאחר הצלחת במבחן העיוני, יינתן ההיתר לבעל הקורס לכידת נחשים.

מחיר

המחיר הכספי של הקורס נקבע לפי תכניות העבודה והעלויות הנדרשות, ויכול להשתנות מקורס לקורס(על פי רב סבי 1200 ש"ח). כמו כן, החידוש של ההיתר מצריך תשלום אגרה שנתית, שנקבעת על פי החלטת המחוקק ומשתנה מעת לעת.

במידה ותקופת ההיתר התקפה פגה תוקפה, יחולו תנאים מסוימים על חידוש ההיתר. בהתאם לתקנות, התנאים ישתנו בהתאם לתקופת תפוגת ההיתר. חשוב לציין כי אי הזדמנות לחידוש ההיתר עשויה לגרום להפסקת הפעילות של הלוכד.

בנוסף, נושא הנחשים הארץ-ישראליים הוא חלק מהחוק להגנת חיית הבר וערכי טבע מוגנים. רשות הטבע והגנים אחראית לפקח על שמירת חיות הבר המוגנות, ואין לפגוע בהן, ללוכדן, להחזיקן או להעבירן אלא בהיתר מרשות הטבע והגנים.

דרישות

מבחינת הדרישות לקבלת היתר, נדרש עבר קורס לוכדי נחשים, עם הצלחה במבחן עיוני ומבחן מעשי. עוברי הקורס מקבלים על היתר שמוקצה להם, אך יידרשו לחדש את ההיתר הנ"ל בכל שנה, תוך הגשת בקשה לרשות.

 במידה ואתה שוכח לחדש את ההיתר שברשותך, תוקף ההיתר יפוג ויחולו עליך תנאים מסוימים:

 1.  היתר שפג תוקפו עד שנה ולא חודש בזמן – במקרה זה תחייב להגיש בקשה לחידוש ההיתר ולשלם את האגרה.
 2. היתר שפג תוקפו בין שנה לשנתיים – לצד הבקשה לחידוש והאגרה, תידרש לעבור בהצלחה בחינה עיונית בנושא הנחשים.
 3. היתר שפג תוקפו מעבר לשנתיים – יידרשו ממך התנאים הנדרשים לקבלת היתר חדש לכידת נחשים, כאילו מדובר בבקשה ראשונית.

כדי לחדש את ההיתר, עליך להגיש את הבקשה דרך המערכת המקוונת בפורטל ההיתרים של רשות הטבע והגנים. על אף זאת, חשוב לשים לב ולהציע את הבקשה לחידוש בזמן ראוי, כך שלא תחזיק בהיתר פג בזמן הלכידה.

גיל ותנאים

על פי נוהלי ההיתר, מי שרוצה להירשם לקורס לכידת נחשים חייב להיות אזרח מעל גיל 18 שלא הורשע ולא נענש כנגדו בהליך פלילי או מנהלי עבירה חמורה במשך חמש השנים האחרונות. העדיפות תינתן לעובדי עירייה רשות מקומית, וזכאות להשתתף בקורס תינתן למי שעבר קורס לוכדים, עמד בדרישות המבחנים העיוני והמעשי בהצלחה.

נושא הנחשים הארץ-ישראליים הוא חלק מהחוק להגנת חיית הבר וערכי טבע מוגנים, ולכן הם כוללים חיות מוגנות. לפיכך, הגישה אליהם חייבת להתבצע על פי ההוראות והתקנות הנדרשות.

על פי התקנות, הגשת דיווח על הלכידה והשחרור של נחשים בשנה החולפת

תהיה חשובה לשמור על התנאים הבאים:

 •  הגשת דיווח: יש להגיש דיווח אודות הכידה והשחרור של נחשים בשנה החולפת. הדיווח יכול להיעשות באמצעות המערכת המקוונת בפורטל ההיתרים.
 • תשלום אגרת החזקה השנתית: על פי נוהל, יש צורך לשלם אגרת חזקה שנתית עבור ההיתר. סכום האגרה יקבע בהתאם להוראות החוק וההנחיות הנוספות.
 • עדכון ההיתר: כשההיתר שברשותך פג תוקף, יש להגיש בקשה לחידוש ההיתר, כולל תשלום אגרה והמבחנים הנדרשים.

בנוסף, יש לקחת בחשבון שההיתר הוא אישי ואינו ניתן להעברה מאדם אחד לאדם אחר. המשתתפים בקורס לכידת נחשים יהיו חייבים לעמוד בדרישות המבחנים העיוני והמעשי על מנת לזכות בהיתר לכידת נחשים.

לוכד נחשים  – ציוד ללוכד נחשים בהר אדר

הלכידה והטיפול בנחשים מהווים תחום מתמחה שדורש ידע וציוד מיוחד. לוכדי הנחשים המקצועיים צריכים להיות מצוידים בציוד יעיל ומתקדם שמאפשר להם לבצע את משימותיהם בצורה בטוחה לאזרחים וללוכדים. המוצרים הבסיסיים והמתקדמים הנדרשים ללוכד נחשים מקצועי הם:

**ציוד בסיסי:**

 1. 1. **פנס:** נחשים פעילים בשעות הלילה, ולכן פנס ראש הוא כלי חיוני לציוד. יש למעוניינים לבחור בפנס ראש עם פונקציה USB לטעינה נוחה.
 2. 2. **מקל לכידה:** המקל מאפשר ללוכד לבצע כידה מהירה ובטוחה. ישנם מקלות עם שיניים או ללא, ומומלץ לבחור במוצר איכותי.
 3. 3. **מיכל העברה:** להעברת הנחשים לסביבה בטוחה לאחר הלכידה. מומלץ לשים לב שהמיכל יהיה אווירונאוטי למניעת נזילות.
 4. 4. **פינצטה ארוכה:** לכידה של נחשים ארוכים או במקומות צרים. מומלץ לבחור בפינצטה מנירוסטה לעמידות.
 5. 5. **פטיש:** במקרים נדירים שבהם הנחש צריך חילוץ לעיתים עדיף להשתמש במים וזאת כמובן לחוות דעתו של  הלוכד.

**ציוד מתקדם:**

 1. 1. **סולם:** לכידת נחשים בגובה, סולם עשוי להיות כלי עזר חשוב.
 2. 2. **מצלמת אנדוסקופ:** מצלמה זו מאפשרת ללוכד לסרוק מקומות קשים לגישה ולזהות נחשים בצורה נוספת.
 3. 3. **מקל לכידה רזרבי:** כלי עזר ללוכדים מנוסים, שימושי במקרים קשים.
 4. 4. **הוק:** כלי הרמה המבוסס על עיקול, שימושי בלכידה ובהרמה של נחשים בצורה ידידותית.
 5. 5. **כפפות חד פעמיות:** להגנה מפני זיהום ומזיקים, לפעמים נחשים מזוהמים בחיידקים שונים.
 6. 6. **כפפות לכידה:** כפפות איכותיות המיועדות לכידה בטוחה של נחשים.

כל הציוד הנ"ל הוא חשוב ומשמעותי בתהליך הלכידה והטיפוח של נחשים, והשימוש הנכון בו יכול להבטיח בטיחות והצלחת המשימה. מומלץ לשים לב להשתמש בכלי הלכידה בצורה אחראית ולהשתמש בהם בהתאם לכשרון שלך ולטבע הנחש. תמיד יש לשמור על בריאות הנחש ולהשתדל לפגוע בו במינימום.

מקל הלכידה

המקל לכידה הוא כלי העיקרי המשמש ללכידת הנחש. חשוב להשתמש במקל בצורה נכונה כדי לא לפגוע בנחש או בעצמך. במהלך הלכידה, המקל מבודד בין הלוכד והנחש ומאפשר להכין את הנחש להעברה בצורה בטוחה. יש לבחור במקל איכותי ונבדק, וללמוד את טכניקות השימוש בו לפני שתתנסה ללכוד נחש בפעם הראשונה.

אנדסקופ

הציוד המתקדם כמו המצלמת אנדוסקופ יכול לשמש ככלי עזר לזיהוי ואיתור נחשים במקומות קשים לגישה. כאשר נחש מסתתר בחורבות, מצלמת אנדוסקופ יכולה לחסוך זמן ומאמץ בזיהוי מיקומו.

ההוק

ההוק הוא כלי עזר להרמת הנחש מהקרקע או ממקומות צרים. עליך להשתמש בהוק בצורה זהירה ולבצע את ההרמה באופן אחיד כדי לא לפגוע בנחש או להזיק לו.

כפפות

כשמדובר בכפפות, כפפות חד פעמיות מספקות הגנה מפני הקשה ונשיכה ויכולות לשמש במקרים שבהם יש צורך לגעת בנחש. כפפות לכידה הן כלי חשוב במיוחד כאשר מדובר בלכידת נחשים במקומות מסובכים אם כי אינו ציוד חובה ולוכדים רבים אינם שתמשים בהם אלא מקפידים לשמור מרחק.

לסיכום 

הציוד והאמצעים הנ"ל הם כלים חיוניים ללוכד נחשים מקצועי. יש לשקול את רמת הניסיון והידע שלך בתחום ולהשתמש בכלי הלכידה בצורה אחראית. זה חשוב להימנע מפגיעה בנחשים ולשמור על בריאותם ובטיחותם. בכל מקרה, מומלץ לפנות ללוכד נחשים מקצועי או לגורמי סביבה המוסמכים לקבוע אם ללכוד או להעביר את הנחשים. כמו כן, עדיף לפנות למומחה אם מדובר בנחשים מסוימים שעשויים להיות מסוכנים או במקרים מורכבים. כלי הלכידה כמו מקלות, מצלמות אנדוסקופ, והוקים יכולים לשפר את יכולות האיתור והלכידה שלך, אך הם יכולים להיות יעילים רק אם נעשה בהם שימוש נכון.

לפני ניסיון ללכוד נחש, מומלץ ללמוד על סוגי הנחשים השונים שנמצאים באזורך וללמוד את השגרה שלהם וטיפים לזיהוי. בנוסף, התעוררות להבנת התנהגות הנחשים והיכולת לזהות אותה עשויה לעזור לך לצורך התקרבות בטוחה ומועילה.

בכל זאת, יש לזכור שנחשים משמשים תפקיד חשוב בביולוגיה ובאזורי הטבע, ולכן חשוב לטפח לשמור ולהחזירם לאזורים שבהם הם חיים.