מדריך מקיף ופעולות מיידיות להתמודדות עם נחש בבית

נחש בבית

-מענה אנושי 24 שעות -
(לא בשבת)

המחשה כיצד נחש נכנס לבית

שלב 1 במקרה שראית נחש בבית

ראשית, אין להיבהל או להיכנס לפניקה ,שמרו של קור רוח עד כמה שניתן אפילו שהנחש עדיין בבית.

לעולם אל תנסו לגעת, לתפוס או להרוג את הנחש.

פנו את החדר מחיות מחמד, ילדים ואנשים אחרים והזהירו את כל הנמצאים בבית.

במידת האפשר – סגרו את כל הדלתות והחלונות, השתמשו במגבת כדי לחסום את כל הרווחים מתחת לדלתות.

 
מומחה לנחשים עונה לשיחה במוקד

שלב 2 בהתמודדות עם נחש בבית

שמרו על קשר עין עם הנחש כמובן ממרחק

במידת האפשר צלמו את הנחש שנמצא בבית ושמרו בשביל לשלוח ללוכד הנחשים.

חייגו אלינו ולא משנה מה השעה ,בשביל זה אנחנו כאן כל חברי הצוות הינם לוכדים מוסמכים רשות הטבע והגנים, כל המוקדניות הינם נשות מקצוע בתחום הזוחלים. 

אנחנו נדריך נזהה את סוג הנחש ובמידת הצורך לפי בקשתכם נגיע ללכוד.

לוכד נחשים מחזיק נחש

שלב 3 פעולות להתמודדות וסיום התקרית של נחש בבית

אנו נעשה כל מאמץ על מנת להגיע מוקדם ככל האפשר נלכוד ונרחיק את הנחש מהבית כמובן מבלי לגרום לו לנזק.

 במידת הצורך נעביר אותו לביה”ח לחיות בר ברמת גן על פי הנחיות ראשות הטבע והגנים. 

עד שנגיע זכרו להקפיד לשמור על קשר עין.

תוכן העניינים

צעדים ראשונים למניעת נחש מהבית -ניתן להפעיל כתוביות

בהמשך המאמר קיטעי וידאו נוספים

נחש בבית: ניווט בעולם המסקרן של הנחשים בבית

מבוא

יש משהו שובה לב ומסתורי מטבעו במפגש עם חיות בר היכן שהן לא שייכות, ומעט דברים מדגימים זאת יותר מהנוכחות הבלתי צפויה של נחש בביתך. תארו לעצמכם את ההלם, את האדרנלין ואת תערובת הפחד והקסם שמתחילים כאשר אתם נתקלים בנחש מחליק בסלון שלכם. בבלוג זה נתעמק בעולם המסקרן של הנחשים בבית, נחקור מדוע היצורים הללו מוצאים את דרכם בתוך הבית, כיצד להתמודד עם מפגשים כאלה, והעובדות המפתיעות שהופכות את הזוחלים הללו לפחדים ולנערצים.

פרק 1: החדירה – מדוע נחשים נכנסים לבתים?

לפני שנכנסים לעומקם של מפגשי נחשים, חיוני להבין מדוע היצורים הללו נכנסים למרחבי המחיה שלנו מלכתחילה. נחשים הם יצורים בעלי יכולת הסתגלות גבוהה, והחיפוש שלהם אחר מזון, מחסה או אפילו נקודה חמה יכול להוביל אותם לבתינו.

1.1 חיפוש מחסה

נחשים, כמו יצורים רבים אחרים, הם אופורטוניסטים בכל הנוגע למציאת מחסה. בתנאי מזג אוויר קיצוניים, כמו גשם חזק או חום לוהט, נחשים עשויים לחפש מפלט בסביבה הקרירה והמוגנת של בית. סדקים בבסיס, רווחים בחלונות, או אפילו דלתות פתוחות יכולים לספק נקודת כניסה מפתה לנחש המחפש מקלט בטוח.

1.2 מרדף אחר טרף

סיבה נפוצה נוספת לנחשים להסתכן בתוך הבית היא המרדף אחר מזון. אם בבית שלך יש בעיית עכבר או חולדה, נחשים עלולים לעקוב אחרי הטרף שלהם לתוך הבית. נחשים הם ציידים מצוינים, והריח של מכרסמים יכול למשוך אותם פנימה, ולהפוך את המגורים שלך לשטח ציד פוטנציאלי.

 

פרק 2: גורם הפחד – הבנת פוביות נחשים

הפחד מנחשים, המכונה אופידופוביה, הוא פוביה רווחת ומושרשת עמוק. פחד זה אינו מופרך, שכן מינים מסוימים של נחשים עלולים להיות ארסיים ולהוות איום על בטיחות האדם. עם זאת, חיוני להבחין בין הפחד שמקורו בסכנה אמיתית לבין הקסם המלווה לעתים קרובות במפגשי נחשים.

2.1 פירוק הפחד

לאופידיופוביה יש שורשים אבולוציוניים, המתוארכים לתקופה שבה בני אדם חיו בסביבות טבעיות יותר שבהן נחשים עלולים להוות איום אמיתי. הבנת הביולוגיה וההתנהגות של נחשים יכולה לעזור לפענח את הפחד הקשור לזוחלים אלה. רוב הנחשים שנתקלים בהם בבתים אינם ארסיים ומהווים סכנה מינימלית.

2.2 קסם נחשים

מהצד השני, נחשים כבשו את הדמיון האנושי במשך מאות שנים. ממיתולוגיות עתיקות ועד סמליות מודרנית, נחשים תופסים מקום ייחודי בתודעה התרבותית שלנו. גופם החלק והמפותל והתנהגותם האניגמטית תורמים למיסטיקה שלהם. יש אנשים שאפילו מחזיקים נחשים כחיות מחמד, ומציגים את האופי הפרדוקסלי של מערכת היחסים שלנו עם היצורים האלה.

פרק 3: זיהוי הפורץ – נחשי בית משותף

כאשר אתה מתמודד עם נחש בבית שלך, חיוני לזהות את המין במדויק. רוב הנחשים הפולשים לבית אינם מזיקים, אך כמה מינים ארסיים עשויים להוות סיכון. הידיעה כיצד להבדיל ביניהם יכולה להקל על פאניקה מיותרת ולעזור לך להגיב כראוי.

3.1 אורחי בית לא מזיקים

הרוב המכריע של הנחשים שנמצאים בבתים אינם מזיקים. המינים הנפוצים כוללים נחשי בירית, נחשי חולדה ונחשי תירס. נחשים אלו בדרך כלל אינם אגרסיביים ומשמשים כמדברי מזיקים טבעיים, ומסייעים בשמירה על אוכלוסיות המכרסמים.

3.2 מבקרים ארסיים

בעוד נחשים ארסיים בבתים הם נדירים, חשוב להיות מודעים לאפשרות. מינים כגון ראשי נחושת או רעשנים עלולים למצוא את דרכם מדי פעם בתוך הבית. הכרת המאפיינים של נחשים ארסיים, כמו הסימנים הייחודיים והראשים המשולשים שלהם, יכולה לעזור לך לקבל החלטות מושכלות במקרה של מפגש.

פרק 4: מפגשי נחשים – עשה ואל תעשה

כעת, לאחר שחקרנו מדוע נחשים עשויים להיכנס לבתינו וזיהינו את המינים הנפוצים, בואו נעמיק בטיפים מעשיים לטיפול במפגשי נחשים. הפעולות שלך ברגעים אלו יכולות להשפיע באופן משמעותי הן על הבטיחות והן על רווחתו של הנחש.

4.1 הישאר רגוע

הכלל הראשון בעת מפגש עם נחש בבית הוא להישאר רגועים. רוב הנחשים שנמצאים בתוך הבית אינם אגרסיביים, וסביר להניח שהם מפחדים ממך בדיוק כמו שאתה מהם. פאניקה עלולה להוביל להחלטות לא הגיוניות ולהגביר את הסיכון לפציעה.

4.2 שמור על מרחק

שמירה על מרחק בטוח היא קריטית. רוב הנחשים מכים רק כאשר הם מרגישים שהם נמצאים בפינה או מאוימים. חזור לאט לאט ותן לנחש מקום לברוח. ניסיון לטפל בנחש ללא ידע או ציוד מתאים עלול לגרום להכשות, במיוחד אם הנחש ארסי.

4.3 אבטח את האזור

במידת האפשר, הגבילו את הנחש לחדר בודד על ידי סגירת דלתות וחסימת כל רווחים או פתחים. זה יקל על לוכד הנחשים לאתר ולהסיר את הנחש. ודא שחיות מחמד וילדים מורחקים מהאזור

עד שהנחש יוסר בבטחה.

4.4 התקשר לאיש מקצוע

למרות שזה עשוי להיות מפתה לטפל במצב בעצמך, פנייה לשירות פינוי חיות בר מקצועי היא האפשרות הבטוחה ביותר. מומחים אלו הוכשרו לטפל בנחשים ויכולים לזהות את המין, תוך הבטחת הרחקה מתאימה ובטוחה. ניסיון לטפל בנחש ללא המומחיות הדרושה עלול להוביל לתאונות ופציעות.

פרק 5: מניעת אורחים לא רצויים – הגנת נחשים בביתך

מניעה היא המפתח כאשר מדובר בהימנעות ממפגשי נחשים בבית. נקיטת אמצעים יזומים להגנה מפני נחשים יכולה להפחית משמעותית את הסבירות למבקרים מחליקים אלה.

5.1 חותם נקודות כניסה

בדוק את הבית שלך עבור נקודות כניסה אפשריות, כגון סדקים בבסיס, רווחים סביב חלונות ודלתות, או פתחים בעליית הגג. אטום את הפערים האלה עם רשתות להסרת מזג אוויר, איטום או רשת כדי למנוע כניסת נחשים.

5.2 הסר תכונות אטרקטיביות

נחשים נמשכים לאזורים עם מקומות מסתור רבים וטרף פוטנציאלי. שמור על החצר שלך מסודרת על ידי הסרת פסולת, דשא גבוה וערימות של עצים או עלים. קצץ באופן קבוע צמחייה מסביב לביתך כדי למנוע נקודות מסתור לנחשים.

5.3 מזעור מקורות מזון

אם היו לך בעיות עם מכרסמים, נקוט בצעדים כדי לשלוט באוכלוסייתם. אחסן מזון במיכלים אטומים, הסר מים עומדים, והשתמש במלכודות או בשיטות הדברה אחרות כדי להפחית את המשיכה של הבית שלך לנחשים בחיפוש אחר טרף.

5.4 למד את המשפחה שלך

ודא שכולם בביתך מודעים לפרוטוקולי בטיחות נחשים. למד אותם להכיר מיני נחשים נפוצים ולהדגיש את החשיבות של אי התקרבות או ניסיון לטפל בנחשים ללא סיוע מקצועי.

סיכום

בריקוד הסבוך בין בני אדם לנחשים, מפגשים בבית משמשים תזכורת מוחלטת לחיבור ההדדיות של סביבותינו. בעוד שההלם הראשוני של מציאת נחש בתוך הבית יכול להיות מטריד, הבנת התנהגותם, זיהוי מינים נפוצים ואימוץ אמצעי מניעה יכולים להפוך את המפגשים הללו להזדמנויות לדו קיום.

במקום להיכנע לפחד לא רציונלי, קחו בחשבון את טבעם מעורר היראה של היצורים הללו. מהסמליות העתיקה שלהם ועד לתפקידם בשמירה על איזון אקולוגי, לנחשים יש חלק מכריע בשטיחי עולמנו הטבעי. על ידי גישה למפגשי נחשים בכבוד, בידע ובהתנהגות רגועה, נוכל לנווט בהיבט המרתק הזה של בית הגידול המשותף שלנו ולהפוך אורחים לא קרואים לשיעורים בעלי ערך בהערכת חיות בר.

סדר פעולות חירום במקרה של הכשת נחש בבית

במדינת ישראל, קיימים מגוון נחשים, כאשר הצפע ארץ-ישראלי הוא הנפוץ ביותר בבתים בכל מקרה הכשה יש לטפל כהכשת נחש ארסי עד לזיהוי מוחלט של איש מקצוע. הנפגע עשוי להציג סימנים כמו שריטות, נפיחות, כאב מקומי, פסים אדומים ועוד.

אם התרחשה הכשה או נשיכה באזור מבשרת ציון והסביבה, עשה את הצעדים הבאים:

 1. התקשר למד"א במספר 101 לחיוג לחץ וזעק לעזרה.
 2. הרחק את הנפגע מהמקום המסוכן.
 3. אפשר לסייע לו להירגע ולהימנע ממתח.
 4. הסר תכשיטים ובגדים מהאזור הפגוע.
 5. תקבע את הגפה הפגועה או האיבר המוכש לגפה בריאה.
 6. נסה לזהות את סימני ההכשה או הנשיכה, ושחזר את המראה של הנחש אם אפשר.
 7. אסור לחתוך את מקום ההכשה, למצוץ את הארס, להניח חסם עורקים, לתת לנפגע אוכל או שתייה.

היישום הנכון של הטיפים יכול להקל על תהליך ההתמודדות עם הכשת נחש ולשמור על בריאותו של הנפגע ולהציל חיים. 

[הרחבה בנושא הכשת נחשים באתר מגן דוד אדום ,קופת חולים מכבי,ויקירפואה ,doctors ]

נחש בבית היבט משפטי

במקרה שנתקלתם בנחש בבית, מומלץ לא לנסות להתמודד עצמית עם המצב, ולהעדיף לפנות ללוכד נחשים מקצועי  בכל נוגע ללכידה, טיפול ושחרור נכון לדרישות החוק. נכון להוראות החוק, הריגה או פגיעה בנחשים נחשבת לעבירה. למעשה, הם מוגנים בחוק הגנת חיות הבר ולעיתים עלולים להידרש לענות בפני רשויות החוק על המעשים שלנו במקרה של עברה על החוק ,לפי החוק רק אדם בעל היתר לכידת נחשים יכול ללכוד ולהשיב לטבע נחשים ,לכן לפני כל ניסיון להתמודד עצמית עם הנחש, מומלץ להתקשר למומחים לנחשים בבית.

בבית נחשים רבים חלקם ארסיים וחלקם לא ארסיים עוד רגע קט בהמשך המאמר נסקור סוגים שונים של נחשים הנמצאים בירושלים ואת רמת הסיכון שלהם

 נחשים שעלולים להיות בבתים

אזור צבע נחשגודל ועובי סוג הנחש
מטבחחום – ירוק דק, קטןזעמן זיתוני – לא ארסי
שירותיםאפור – שחור – פרה אקלטוןקטן עבה יחסיתצפע ארצישראלי –  ארסי
סלוןירח הלסת השחורהארוך עובי בינוניזעמן שחור – לא ארסי
חדר אוכלעיגולים שחורים אפוריםבינוני ועובי בינוניזעמן מטבעות – לא ארסי
מקלחתשחור מבריק מגושם ממוצעפתן שחור – ארסי

חשיבות הזמנת לוכד נחשים

בגלל הסיכון, זיהוי וטיפול מהירים יכולים להציל חיים. זיהוי הנחש עשוי לעזור לכם להתמודד בצורה הטובה ביותר עם פוטנציאליות הסכנה. לכן, חשוב לשמור על ידע ומודעות בנושא כדי לפעול באופן נכון ומהיר כאשר יש לפנות למומחים.

מהותו של לוכד הנחשים 

לוכד נחשים מקצועי-רבים נוטים לחשוב כי לכידת נחשים כוללת אומץ רב , אבל מדובר על אנשי מקצוע אשר במסגרת ההכשרה שלהם לומדים רבות על נושא לכידת נחשים במטרה לבצע את העבודה על הצד הטוב ביותר ולדאוג לבטיחות שלכם. 

לוכד נחשים נגרש לעבור בהצלחה קורס לוכדי נחשים,לכידת נחשים נחשב לעסק מסוכן ומסובך – לפי החוק בישראל הנחשים נחשבים לחיה מוגנת ואין לפגוע בהם יתרה מזאת, אסור להחזיקם זמן רב ויש לדאוג לשחרר אותם למקום הטבעי שלהם. לוכד הרוצה ללכוד באזור מבשרת ציון מומלץ לו לבתנסות במשך תקופה בנחשים הנפוצים בארוז להבין את הית הגידול ולנסות להתחקות אחז הזוחלים היפיפיים הללו ,המשמעות היא כי כאשר אתם מחזיקים בנחש בניסיון להרחיק אותו מהסביבה שלכם מדובר בעבירה על החוק. הדרך הטובה ביותר ללכוד את הנחש היא באמצעות קשר עם לוכד נחשים מקצועי אשר בתום הלכידה הוא ישחרר את הנחש לטבע תוך תיאום מלא עם הגורמים של רשות הטבע והגנים.

הלוכד צריך תחילה למלא טופס בקשת רישום לקורס לוכדי נחשים לאחר יצירת קשר של ראשות הטבע והגנים עליו לילמוד את המקראה ללימוד עצמי לקראת הקורס  עליו להכיר היטב את חוק גנים לאומיים, שמורות טבע, אתרים לאומיים ואתרי הנצחה וכן את חוק צער בעלי חיים לאחר מעבר מבחן עיוני בהצלחה יזומן המבקש לקורס לוכדי נחשים מעשי המתקיים על פי רוב במוזאון הטבע בתל אביב 

כמו כן כליו להתעדכן היטב בתקנות החוק –תקנות להגנת חיית הבר וכן בתקנות שמורות הטבע (סדרים והתנהגות) וכן להתעדכן ברשימת ערכי הטבע המוגנים (הכרות בסיסית) ולבדוק ב רשימת הקבצים הרלוונטים באתר רשות הטבע והגנים על עדכונים וחומר נוסף

כמו כן הניבחן יקבל הוראות מפורטות מרט"ג על חומר הלימוד 

המשך התהליך ואינפורמציה נוספת בהמשך המאמר 

 

נחש בבית פירוק עלויות הפינוי

מבוא

מפגש עם נחש בבית או בסביבתו יכול להיות חוויה מדהימה, לעורר חששות מיידיים לגבי הבטיחות והצורך בהרחקה. שירותי לכידת נחשים מקצועיים מציעים פתרון רב ערך למצבים אלו, המבטיחים הרחקה בטוחה ואנושית של נחשים מרכושכם. בבלוג זה נתעמק בעולם המרתק של תמחור לכידת נחשים, נחקור את הגורמים המשפיעים על העלויות, את היתרונות של שירותים מקצועיים ומה כדאי לקחת בחשבון כאשר משקיעים בהרחקת נחשים.

פרק 1: המורכבות של לכידת נחשים בבית

לכידת נחשים היא שירות בעל ניואנסים ומיוחדים שמעבר ללכידת הזוחל בלבד. אנשי מקצוע מיומנים משתמשים בטכניקות שונות כדי להבטיח את שלומם של התושבים והנחשים כאחד. הבנת המורכבות של לכידת נחשים חיונית כדי להעריך את התמחור הקשור לשירות זה.

1.1 זיהוי והערכה של נחשים בבית

לפני כל לכידה יכולה להתרחש, אנשי מקצוע צריכים לזהות את מיני הנחש המעורבים. נחשים ארסיים עשויים לדרוש גישה שונה מזו שאינם ארסיים. בנוסף, ההערכה כוללת הערכת התנהגות הנחש, נקודות כניסה פוטנציאליות ורמת הסיכון הכוללת, כל אלו תורמים למורכבות התהליך.

1.2 טכניקות לכידה אנושיות

לשיקולים אתיים יש תפקיד משמעותי בלכידת נחשים. אנשי מקצוע בעלי מוניטין נותנים עדיפות לטכניקות לכידה אנושיות הממזערות את הלחץ עבור הנחש ומבטיחות הרחקה בטוחה שלו. השימוש בכלים מיוחדים, ציוד טיפול וציוד מגן חיוני להשגת איזון עדין זה.

פרק 2: גורמים המשפיעים על תמחור לכידת נחשים בבית

הבנת מבנה התמחור של לכידת נחשים כרוכה בהתחשב בכמה גורמים התורמים לעלות הכוללת של השירות. על ידי הבנה של מרכיבים אלה, אתה יכול לקבל החלטות מושכלות בעת פנייה לסיוע מקצועי.

2.1 מינים ורמת ארס

סוג הנחש המעורב הוא גורם מכריע בקביעת עלות הלכידה. נחשים ארסיים דורשים לרוב טיפול מיומן יותר ואמצעי בטיחות נוספים, מה שמוביל לתמחור גבוה יותר. אנשי מקצוע חייבים גם לשקול את הסיכון הפוטנציאלי הקשור לכל מין.

2.2 מספר נחשים

מספר הנחשים בנכס שלך משפיע ישירות על המורכבות של תהליך הלכידה. התמודדות עם נחש בודד עשויה להיות פחות מורכבת מניהול קן או קבוצת נחשים. התמחור עשוי להיות מובנה על סמך מספר הנחשים הקיימים.

2.3 גודל נכס ונגישות

גודל הנכס שלך והנגישות שלו יכולים להשפיע על העלות הכוללת של לכידת נחשים. נכסים גדולים יותר או בעלי שטח מאתגר עשויים לדרוש יותר זמן ומשאבים לאנשי מקצוע כדי לנווט, מה שתורם לתמחור גבוה יותר.

2.4 זמן ועבודה

לכידת נחשים כרוכה בכמות ניכרת של זמן ומאמץ. אנשי מקצוע משקיעים את מומחיותם, עמלם וציוד מיוחד כדי להבטיח פינוי בטוח ואפקטיבי. משך תהליך הלכידה, כולל זיהוי, הערכה ולכידה, משפיע על התמחור הכולל.

2.5 שירותי חירום

במקרים מסוימים, מפגש עם נחשים עשוי להיות מקרי חירום הדורשים טיפול מיידי. שירותי חירום מגיעים לרוב עם עלויות נוספות, המשקפות את הדחיפות ואת תעדוף המצב שלך.

פרק 3: היתרונות של לכידת נחשים מקצועית בבית

בעוד שהתמחור של שירותי לכידת נחשים מקצועי עשוי להשתנות, היתרונות עולים בהרבה על העלויות. בחירה בסיוע מקצועי מבטיחה פתרון בטוח ויעיל לדאגות שלך הקשורות לנחש.

3.1 מומחיות וניסיון

לאנשי מקצוע מיומנים יש את המומחיות והניסיון הדרושים לטיפול במגוון מיני ומצבים של נחשים. הידע שלהם בהתנהגות נחשים, כישורי זיהוי וטכניקות לכידה אנושיות תורמים לתהליך הרחקה מוצלח.

3.2 אבטחת בטיחות

לכידת נחשים כרוכה בסיכונים מובנים, במיוחד כאשר מדובר במינים ארסיים. לוכדי נחשים מקצועיים נותנים עדיפות לבטיחות הן עבור התושבים והן עבור הנחשים, תוך שימוש בציוד ובפרוטוקולים מתאימים כדי למזער את הפוטנציאל לתאונות.

3.3 טיפול אתי

אנשי מקצוע בעלי מוניטין נותנים עדיפות לשיטות טיפול אתיות ואנושיות. הם מבינים את החשיבות של שימור חיות הבר תוך התייחסות לדאגות אנושיות, יצירת איזון שיועיל לשני הצדדים.

3.4 פתרונות מקיפים

שירותי לכידת נחשים מקצועיים מתרחבים לרוב מעבר ללכידת הנחש. מומחים עשויים להציע המלצות למניעת מפגשים עתידיים של נחשים, כגון זיהוי ואיטום נקודות כניסה או יישום שינויים בבתי גידול.

פרק 4: מה לקחת בחשבון כשמשקיעים בהרחקת נחשים מהבית

כאשר מעריכים את תמחור לכידת נחשים ושוקלים שירותים מקצועיים, יש לזכור מספר גורמים מרכזיים כדי להבטיח חוויה חיובית ויעילה.

4.1 מוניטין וביקורות

חקור את המוניטין של שירות לכידת נחשים על ידי קריאת ביקורות ועדויות מלקוחות קודמים. חברה עם היסטוריה של חוויות חיוביות והרחקות נחשים מוצלחות נוטה יותר לספק שירות אמין.

4.2 רישוי והסמכה

ודא שאנשי המקצוע שאתה שוכר הם בעלי רישיון ומוסמכים להרחקת חיות בר. זה לא רק מבטיח את המומחיות שלהם אלא גם מבטיח שהם עומדים בסטנדרטים אתיים ומשפטיים בשיטות העבודה שלהם.

4.3 שקיפות בתמחור

בחר שירות שקוף לגבי מבנה התמחור שלו. חברה בעלת מוניטין תספק פירוט ברור של עלויות, תעזור לך להבין על מה אתה משלם ומדוע.

4.4 אסטרטגיות מניעה

שאל לגבי שירותים או המלצות נוספים שאנשי המקצוע עשויים להציע כדי למנוע מפגשים עתידיים של נחשים. גישה מקיפה הכוללת אמצעי מניעה מוסיפה ערך ארוך טווח לשירות הפינוי.

סיכום

בעוד שנוכחות של נחש על הנכס שלך יכולה להיות מטרידה, שירותי לכידת נחשים מקצועיים מציעים פתרון בטוח ויעיל. הבנת המורכבות של לכידת נחשים, הגורמים המשפיעים על התמחור והיתרונות של שכירת אנשי מקצוע מעצימה אותך לקבל החלטות מושכלות כאשר אתה מתמודד עם מצבים כאלה. על ידי מתן עדיפות לבטיחות, טיפול אתי ופתרונות ארוכי טווח, לכידת נחשים מקצועית מבטיחה דו קיום הרמוני בין בני אדם לזוחלים שובי לב החולקים מדי פעם את המרחבים שלנו.

 

גורמים המשפיעים על המחיר של לכידת נחש בבית
גורמיםתיאור
סוג הנחשמין הנחש משפיע על המחיר, במיוחד אם מדובר במינים המסוכנים.
מיקום ונגישותקלות הגישה למיקום הנחש משפיעה על המאמץ הדרוש לסריקה והסרה.
מספר הביקורים הנדרשלפעמים נדרשים ביקורים מרובים להסרה מלאה, שעלולה להשפיע על המחיר הסופי.
שירותים נוספיםשירותים שאינם קשורים להסרה יכולים להשפיע על המחיר הכולל, כמו ייעוץ או מניעת חזרת הנחשים.

המחיר: מה לצפות
טווח תקציבי רגילטווח ממוצע של עלויות
טווח תקציבי רגיל500 – 1500 ₪ תלוי בגורמים רבים.

הערך של המומחיות
תיאור
מומחים מאומנים מבטיחים הסרה בטוחה, בטיחות התושבים וטיפול אנושי של הנחש.

דוגמאות למחיר אמיתי של לכידת נחשים בבית

דוגמאות לשירותי לכידת נחשים בבית
תאריךאזורמחירהסבר על המחיר
3 באוגוסט 2023סלון850 ש"חמחיר גבוה בגלל אירוע חריג של מספר נחשים בבית מרוהט
2 בספטמבר 2023חניה350 ש"חמחיר סטנדרטי לנחש גדול נראה בחניון מרכזי ללא סריקה בשעות היום
5 בדצמבר 2023ארון חשמל1200 ש"חמחיר מופקע עקב לכידה במבנה מגורים עם מורכבות גבוהה
20 בינואר 2023גינה750 ש"חמחיר סטנדרטי לנחש קטן נראה בגינה של פרטי בית בלילה (1.00)
צילום מדהים של נחש בבית

כמה עובדות על נחש בבית

המומחים שלנו יוכלו להגיע לכל אזור בארץ בתוך כ-10 דקות בממוצע לאחר קריאת השירות. ייתכן גם שהם יגיעו אף מהר יותר, בהתאם למקרה ספציפי.

המחיר עבור לכידת נחש בבית יקבע בהתאם למורכבות הלכידה ולמקום הימצאו של הנחש. בדרך כלל, המחירים מתחילים מ-250 ₪ ויכולים להגיע עד 1200 ₪, בהתאם לתנאים הספציפיים של כל מקרה.(סיכון ,שעה ,וכו')

לפני הגעת לוכד הנחשים לבית, מומלץ לנסות לבדוד את הנחש ולהימנע מהתקרבות אליו. במידה ואפשר, כדאי לצלם את הנחש לצורך תיעוד ומעקב. כמו כן, יש להימנע מניסיון עצמאי לתפס את הנחש, משום שזה עשוי להסתיים בפציעה.

לוכד נחשים מקצועיים מבינים את המסוכנות הטמונה בתחום ונסמכים על הכלים המתאימים ללכידת הנחשים. הם מסודרים ומיומנים בניהם, והם עוברים הכשרה מקצועית שמכילה את כל הידע הנדרש ללכידה בצורה בטוחה ואמינה.

לאחר הלכידה, הנחשים שנלכדו בבית ישוחררו בטבע למקום הטבעי שלהם. השחרור מתבצע תוך תיאום עם הרשויות הרלוונטיות, כך שיהיה בטוח שהם יחזרו לסביבתם הטבעית בצורה בטוחה.

ללוכד נחשים מקצועי יש רישיון עבודה רלוונטי. בהגעתו אליכם, יהיה עליו להציג את הרישיון המתאים (אומנם לא חובה להציג) הרישיון ניתן בסוף קורס לוכדי נחשים

 

 
 

כעקרון הכל יחסי ,תלוי באיזה עונה בשנה ובאיזה אזור בארץ וכן על איזה דירה מדובר .

תירשם לקורס באתר רשות נטבע והגנים ותכנס לאתר שלנו למידע מפורט והסבר מה אתה צריך לעשות, מה ללמוד ,ואיך לעבור את המבחן

משתנה משנה לשנה בגדול – 1200₪ 

תלמד את סוגי הנחשים לפי מה שמופיע באתר שלנו

red bellied black snake, snake, animal-6749361.jpg

מה נכלל בתהליך של לכידת נחשים בבית?

תהליך לכידת הנחשים כולל מספר שלבים חשובים. המומחה יגיע אליכם במהירות לאחר קריאת השירות. הוא יבדוק את מקום הימצאו של הנחש ויחליט על הפעולה המתאימה. בהתאם לסוג הנחש ולמצבו, המומחה יבצע את הלכידה בצורה המתאימה. לאחר הלכידה, הנחש יועבר לשלב השחרור לטבע, תוך תיאום עם הרשויות הרלוונטיות.

מדוע לבחור בלוכד נחשים מקצועי ללכידות בית?

השירות של לוכד נחשים מקצועי חשוב מאוד עבור בטיחותכם ולטובת הנחשים. הלוכדים המקצועיים מבינים את האתגרים המובנים בתחום ומכירים את הדרכים הטובות ביותר ללכוד בבית ולשחרר נחשים באופן בטוח וללא סיכונים.

מהו תהליך רישוי העבודה של לוכד נחשים?

ללוכד נחשים מקצועי יש רישיון עבודה מרשימה שמאשרת את הכשרתו ויכולתו לבצע את המשימות בצורה מקצועית ובטוחה. רישיון זה הוא תעודת עניין בתחום, והוא מצביע על ידע רחב וניסיון מגוון בלכידת נחשים.

איך ניתן להזמין את השירות?

כדי להזמין את שירות לוכד נחשים מקצועי במומחה לנחשים בבית, יש ליצור קשר טלפוני עם המומחים שלנו. בשיחה הראשונית, תוכלו לשאול שאלות נוספות, לציין את המצב ולקבוע את הזמן המתאים לכם לקרוא לו. ישנם עיריות שמספקות לוכד נחשים ללא תשלום גם באזורים פרטיים לדוגמא עיריית ראשון לציון אך לצעריינו רוב העיריות מספקות את השירות רק בשטחים עירוניים בלבד (עיין באתר עריית נתניה והתעדכן במוקד העיריה בשעת הצורך) כמובן ניתן לפנות אלינו מכל אזור בארץ ואנו נשתדל להנחות הצורה נכונה (מקורות נוספים עיריית חיפה-מזיקים והדברה,עיריית ראש העין , עיריית בית שמש השירות הויטרינרי- נחשים, עיריית ירושלים-הנחיות לקיץ -התייחסות לנושא הנחשים)

האם ללכידת נחשים בבית יש השלכות משפטיות?

כן, ללכידת נחשים יש השלכות משפטיות. נחשים הם חיות מוגנות על פי החוק בישראל, ולכן אין לפגוע בהם או לשחררם במקום שאינו מתאים למגורם השמירה עליהם. מומלץ לפנות ללוכד נחשים מקצועי שיוכל לבצע את הלכידה באופן חוקי ובטוח.

מה המחיר המומלץ ללקוח עבור הזמנת לוכד נחשים לבית?

בהתאם לנכסים שבהם פועלים לוכדי הנחשים, המחירים עשויים להשתנות. כל פרויקט מקבל הערכה אישית המבוצעת על ידי הלוכדים המקצועיים. אמנם יש לציין שגם המחירים שלו כרוכים בשני גורמים עיקריים: המרחק ממקום הלכידה ובעיקר הזמן הדרוש ללכידה,ומידת הסיכון ללוכד על פי רב לנחשים ללא סיכון (חיות מחמד שברחו) המחיר מתחיל מ-250 ש"ח ולנחשים מהטבע המחיר עשוי להגיע אף ל 800 ש"ח

כיצד ניתן להכין לכידה יעילה לפני הגעת לוכד הנחשים?

צלמו את הנחש במידת האפשר והישארו בקשר עין רציף ,בירושלים הדבר נכון פי כמה וכמה עקב בניה צפופה ובמידה והנחש בורח קשה מאוד לאתרו

על מה עליי להתמקד כשאני בוחר בלוכד נחשים מקצועי ?

כאשר אתם בוחרים בלוכד נחשים מקצועי , חשוב לוודא שהוא בעל היכרות מעמיקה עם המגוון הרחב של סוגי הנחשים הנמצאים באזור. נכון גם לוודא כי הוא רשאי ומורשה לבצע לכידת נחשים על פי החוק המקומי,ניתן לעיין ברשימת לוכדי הנחשים בהיתר באתר רשות הטבע והגנים אך חשוב לציין שלא כל הלוכדים מופיעים הרשימה זו והדבר נתון לשיקול דעתו של הלוכד

מה הגורמים להתרגשות של תושבים מנחשים בבית?

עם תנופת הבנייה האחרונה בירושלים ואזור המרכז, ניתן לראות שינויים רבים בסביבה שכונות רבות חודשו הרכבת הקלה מוסיפה לא מעט, עם השינויים הללו מגיעים אורחים לא צפויים כמו נחשים. נחשים שהוזזו מאזורים הטבעיים שלהם נפגשים כעת עם בני אדם ויציבותם מספיקה ליצור הלם גדול. כאשר מתמודדים עם נחשים בביתכם או בסמוך לו, הכי חשוב לפנות ללוכד נחשים מקצועי כדי לבצע את הלכידה בצורה טובה ובטוחה.

כיצד אני יכול להזמין את השירות של לוכד נחשים בבית?

אם אתם זקוקים לשירות של לוכד נחשים מקצועי , אתם יכולים ליצור עימנו קשר טלפוני במספר 0559788842 ונשתדל להנחות בהתאם

מדריך זיהוי סוגי הנחשים בבית

נחש צפע ארצישראלי בירושלים

צפע מצוי (Daboia palaestinae)

בסביבתנו חי צפע מצוי (Daboia palaestinae) או בלשון העם צפע ארצישראלי, יצור שנחשב לאחד מהנחשים הארסיים ביישובנו. נחש זה, שאורך גופו יכול להגיע לכ-140 ס"מ (ברוב המקרים פחות), מוכר בקו עקלתון על גבו, הוא מאופיין בראש רחב המייצר צורת משולש, כשהקשקשים על ראשו דומים לקשקשים בגופו, ולא קיימים לו קשקשי מגן בראש. האישונים שלו מונחים מעל הראש. מין זה מצוי בבית פעמים רבות , מרבית מהנחשים בבית הם ממין זה. בנושא הביולוגיה וההתנהגות, הצפע מצוי הוא מהמינים הנפוצים ביותר בבתי הגידול באזור הים התיכוני. הוא מאחלס מגוון של בתי גידול, כולל בתי גידול חוליים. הוא נפוץ במיוחד סביב מקומות מגורי האדם. פעילותו בקיץ נמשכת בעיקר בשעות הלילה, אך בעונות המעבר פעיל גם בשעות היום. הוא פעיל גם בקרקע, אך יכול לטפס גם על עצים, שיחים וגדרות, ולעיתים אף חודר לבתי דירה. מאכלו כולל מגוון רחב של מכרסמים, ציפורים, לטאות ונחשים. בחודשי יולי עד אוגוסט, הוא מטיל עד 30 ביצים המודבקות זו לזו. נקודת הבקיעה היא במהלך ספטמבר. הצפע מצוי נפוץ בישראל במקו מבאר-שבע בדרום ועד לגבול הלבנון בצפון, למעט במדבר יהודה. לעיתים נתפס בתחומי יישובים שנמצאים מחוץ למפת התפוצה המתוארת. לצפע מצוי מספר תכונות מסוכנות לאדם. יחד עם אורך גופו, הוא גם נחשב לכבד מבין הנחשים הארסיים. ראשו הרחב, המייצר צורת משולש, וצורת המשולש היא תו חשוב בזיהויו. קשקשי הראש דומים לאלו הנמצאים בגופו, ואין לו קשקשי מגן בראש. האישונים שלו מונחים מעל הראש.לוכדי נחשים במבשרת ציון מחבברים מאוד את הנחש הזה. בסיכון לאדם, הצפע מוגדר כמסוכן מאוד. במקרים של הקשה, חשוב לפנות למומחים מיידית על מנת לקבל טיפול מהיר ואפקטיבי. הבנה מדויקת של המאפיינים שלו וההתנהגות שלו יכולה להקל על תהליך זיהויו והתמודדות נכונה עם מצבי פגיעה.

צפע חרמון

צפע חרמון (Montivipera bornmuelleri)

באזור הר החרמון בישראל, ישנו מין נוספת של צפע הנקרא צפע חרמון (Montivipera bornmuelleri). הצפע הזה מתאפיין במאפיינים מסוימים שחשוב להכיר.הנחש פחות נפוץ אצל לוכדים בבית. אורך גופו של הצפע חרמון הוא עד כ-80 ס"מ. הוא מייצג נחש בעל גוון גוף חום או סגלגל, ועל אורך הגב ישנה שורה של כתמים כהים, אך הם לרוב אינם יוצרים את המראה העקלתון המכריע את הצפע המצוי. הראש שלו משולש ורחב מהצוואר, והאישונים מאונכים. יש לו קשקשים מעל העיניים שבולטים ויוצרים מעין "גבה" שחופה על העין. הקשקשים שעל הראש דומים לאלו שעל הגוף, ואין לו קשקשי מגן בראש. בנושא הביולוגיה וההתנהגות, הצפע חרמון מתאכלס בבתי גידול סלעיים וחורש בסביבה אלפינית. הוא פעיל בשעות היום ותזונתו כוללת מכרסמים ולטאות. מהלך חייו שונה מהצפע המצוי, שכן הצפע חרמון משריץ ולדות חיים. בחודשי אוגוסט עד ספטמבר, הוא משריץ עד 21 ולדות. הצפע חרמון נפוץ בארץ רק בהר החרמון, ואף על פי זאת חשוב להכיר ולהבין את המאפיינים שלו. מאפייניו המיוחדים והחשובים לזיהויו כוללים את הגוף השונה, הכתמים הכהים הנמצאים על הגב, והקשקשים הבולטים מעל העיניים. יחד עם אורך הגוף, אזור ההיתקלות גם משמש אמצעי זיהוי. אם יתרחש פגיעה מצפע חרמון, חשוב לפנות למומחים מיידית על מנת לקבל טיפול מהיר ואיבוד זמן מינימלי.

שפיפון הנגב שהגיע לירושלים

שפיפון (Pseudocerastes fieldi)

בישראל, ישנו מין נחש הנקרא שפיפון (Pseudocerastes fieldi). הוא מהווה את חלק ממגוון הנחשים בארץ וכדאי להכיר במאפייניו המזהים,במיוחד לוכדי נחשים המין הזה כמעט ולא נפוץ בבית. אורך גופו של השפיפון הבוגר הוא עד כ-90 ס"מ, ובכלליותו הוא נחש עבה ומגושם. גוון הגוף נע בין חום לאפור, ועל אורך הגוף ניתן למצוא כתמים מלבניים, לא סדורים, הכהים יותר מהגוון הכללי של הגוף. ישנו כתם חום בצדי הראש שנמשך לאחור וכולל בתוכו את העין. מעל העיניים יש זוג קרניים המצופות בקשקשים קטנים. הראש שלו רחב במימדים יחסיים לצוואר, והאישונים מאונכים. בנוגע לביולוגיה והתנהגות, השפיפון הוא נחש איטי ומגושם שמשתמש בזחילה נחשונית, זחילה לוליינית ובפעמים נדירות גם בזחילה קווית. פעילותו ברובה היא לילית, ובימים קרירים הוא גם תוקף את הטרף בשעות היום. כאשר מוטרד או מרגיש מאוים, הוא משמיע קולות נשיפה רמים על ידי נשיפת אוויר. הציד של הטרף כולל זחילה וחיפוש אקטיבי, כמו גם מארב בנקודות אסטרטגיות, כמו פתחי מחילות של מכרסמים. בנעוריו, הוא ניזון בעיקר מלטאות, והבוגרים ניזונים ממכרסמים וציפורים. בחודשים אוגוסט וספטמבר, הוא מטיל עד 20 ביצים, והביצים בוקעות כחודש לאחר ההטלה,לוכדי נחשים במשרת בדרך כלל מנחים לגבי חיפוש הביצים. השפיפון מאכלס קרקעות מישוריות וערוצי נחל אכזב במרכז ובדרום-מערב הנגב. אם נתקלתם בשפיפון או נפגעתם ממנו, חשוב לפנות למומחים במהירות על מנת לקבל את הטיפול המתאים ולהבין איך להתמודד בצורה הנכונה עם המצב. קרדיט צילום - דוד דוד האדיר

אפעה מגוון שנלכד ע"י לוכד נחשים בירושלים

אפעה מגוון (Echis coloratus)

האפעה הוא נחש מחוספס בעל אורך גוף שעשוי להגיע עד כ-90 ס"מ. גווני הגוף שלה משתנים ומתאימים לסביבת החיים שלה. כתמים לא אחידים משתרעים על אורך הגב, הם בהירים מהצבע הכללי של הגוף. הראש של האפעה הוא רחב במיוחד ביחס לצוואר, והקשקשים הנמצאים מעל העינים דומים לאלה הנמצאים על הגוף. יש לציין שאין לו קשקשי מגן ראש. אישוניו מאונכים והלשון צבעה ורוד,מין זה נצפה בבתים פעמים רבות. מבחינה ביולוגית ותנהגותית, האפעה מאכלסת מגוון רחב של בתי גידול באזורים מדבריים. הפעילות שלה ברובה היא לילית. היא יכולה לטפס על צמחיה ולזחול בצורה ניכרת בסוגיו. התזונה שלה כוללת ציפורים, לטאות, מכרסמים, פרוקי רגליים וגם קרפדות. כאשר האפעה מתגוננת במקום מסוים, היא משמיעה קולות ייחודיים הנוצרים מחיכוך הקשקשים. האפעה מטילה ביצים בחודש אוגוסט, ובטטולה יכולה להטיל עד עשר ביצים. הביצים מודבקות למצע ההטלה,לוכד נחשים ממבשרת מסוגל ללכוד בקלות מין זה. אפעה זו נמצאת במגוון אזורים בישראל, כולל הרי אילת, מרכז ודרום הנגב, בקעת ים המלח, מדבר יהודה ובקעת הירדן צפונה עד לגלבוע. חשוב לציין כי מדובר במין ארסי, ולכן יש להימנע ממגע ובמידת הצורך אם היתה הקשה להתפנות למיון באופן מיידי קרדיט צילום - דוד דוד

עכן קטן שנלכד באמצעות לוכד נחשים

עכן קטן (Cerastes vipera)

"עכן קטן (Cerastes vipera)", הידוע גם בשמות "עכן המצוי" או "נחש קרן", הוא נחש משפחת העכנים, הנפוץ בישראל. בגודלו, העכן קטן יכול להגיע לאורך של עד כ-30 ס"מ. הגוף של העכן קטן עבה ומחוספס, וצבעו חום בהיר עם כתמים כהים ובלתי מסדרים על הגב. הראש שלו רחב מהצוואר, ועליו מסודרים קשקשים שהם דומים לאלו שנמצאים על הגוף. בניגוד לחלק מהנחשים, לעכן קטן אין קשקשי מגן על הראש. הזוג הקשקשים הקדמיים שלו מאונכים,מין זה מצוי הרזה פעמים בקריאה ללכוד נחשים בבית. העכן קטן מאכלס בצפיפות גבוהה בתי גידול חוליים. הוא פעיל בעיקר בשעות הדמדומים ובלילה, והוא מאתר את הטרף שלו בעזרת זחילה לוליינית על פני החול. העכן מחפש לטאות פעילות גם במחילותיהן בשעות היום, ולעיתים גם באמצעות התחפרות בחול ומארב ללטאות הפעילות על פני השטח. התזונה של העכן קטן כוללת בעיקר לטאות, ולעיתים גם מזון נוסף. כאשר הוא מתפתל במקום, הוא משמיע קולות מיוחדים הנוצרים מחיכוך הקשקשים שלו. בעת ההטלה, העכן קטן מניח ביצים בעלות קליפה רכה , והטלה יכולה להכיל שני ביצים. התפוצה של המינים בישראל נמצאת בבתי גידול חוליים בצפון-מערב הנגב. חשוב לציין כי העכן קטן הוא נחש ארסי, ומגע עלול להיות מסוכן לאדם. קרדיט צילום Kristof Zyskowski & Yulia Bereshpolova

עכן חרטומים לפני לכידה

עכן חרטומים (Cerastes cerastes)

"עכן חרטומים (cerastes Cerastes)", הידוע גם בשם "נחש הקרנים" או "חרטומן", הוא נחש משפחת העכנים המצוי בישראל. בגודלו, העכן חרטומים יכול להגיע לאורך של עד כ-80 ס"מ. הגוף של העכן חרטומים עבה ומאוד, וצבעו יכול להיות אפור או תכול. על גבו נראים כתמים חומים גדולים הנמשכים מהצוואר ועד לזנב. בכל אחד מצדי הראש יש פס חום עדין החוצה את העין. הראש גדול ורחב מאוד ביחס לצוואר. הזוג הקשקשים הקדמיים שבראשו דומים לאלו שנמצאים על הגוף, וכמו בגוף, אין לראש קשקשי מגן,הסוג הזה אהוב על לוכד נחשים בבית. נחש חרטומים מאכלס חוליות ומשטחי לס הסמוכים אליהן. הוא פעיל בעיקר בשעות הלילה, אך בעונות מעבר ניתן למצוא את הנחש חרטומים מחופר בחול בצמוד למחילה או למחסה גם בשעות בין הערביים. חיפוש המזון יכול להיות אקטיבי ומתבצע תוך זחילה לוליינית על החול או באמצעות התחפרות בחול ומארב לטרף. התזונה שלו כוללת בעיקר מכרסמים ומלטאות. לעכן חרטומים ייש מעל כל עין קרן גדולה ומרשימה הנבנית מקשקש מוארך בודד, מה שהופך אותו למין שני בעל קרניים. בהטלה, הוא מטיל עד 20 ביצים, והן בוקעות כחודשיים לאחר ההטלה. חשוב לציין כי עכן חרטומים הוא גם הוא נחש ארסי, והנגיעה עימו עשויה להיות מסוכנת לאדם.

עכן גדול שנלכד בירושלים

עכן גדול (Cerastes gasperettii)

"עכן גדול (Cerastes gasperettii)", הוא נחש שנפוץ בישראל ונצפה במיוחד באזורי החול והערבה. בגודלו, העכן גדול עשוי להגיע לאורך של עד כ-90 ס"מ. גוון גופו של העכן גדול יכול להיות צהבהב, אפור או כתמתם, ומעל גבו מתפרצים כתמים לא אחידים בגוון כהה המשתרעים מאותו צבע של הגוף. על אחד מצדי הראש מעל העין יש כתם תכול שנמשך אחורה, ומתחתיו נמצא כתם חום. הראש של העכן גדול רחב מאוד ביחס לצוואר. הקשקשים שעל הראש דומים לאלו שעל הגוף, ואין לראש קשקשי מגן,במקרה של נחש בבית יש לבחון לפי האזור היות ומין זה מצוי רק באזורים ספציפים הנחש הגדול הוא נחש קרקעי המאכלס בתי גידול חוליים, והוא פעיל בעיקר בשעות הלילה, כשפעילותו מתחילה כבר בשעות הדמדומים. הוא מאתר את הטרף בעזרת זחילה לוליינית על פני החול וחיפוש אקטיבי, או באמצעות התחפרות ומארב. תפרטי התזונה שלו כוללים בעיקר מכרסמים וזוחלים, אך ישנן תצפיות גם של טריפת ציפורים. הביצים של העכן הגדול מוטלות בחודשים יוני ויולי, והן בוקעות כחודשיים לאחר ההטלה. בכל הטלה, יכול להיות מעלה עד 20 ביצים. הזהירות מפניו מומלצת, משום שגם הוא נחש ארסי, והתקשורת עימו עשויה להיות מסוכנת לאדם.

ציפעון שחור שנלכד בהרי ירושלים

צפעון שחור (Atractaspis engaddensis)

"צפעון שחור (Atractaspis engaddensis)", הידוע גם בשם "שרף עין גדי", הוא נחש מבריק ושחור המצוי באזורים המדבריים ובקרבת מדברים בישראל. בגודלו, הצפעון שחור עשוי להגיע לאורך של עד כ-85 ס"מ. הצפעון שחור צבעו שחור מבריק, ולפני התנשלותו הוא משנה צבעו לאפור דהוי. ראשו דק ואינו רחב מהצוואר. חרטומו קצר וחרוטי, והלסת העליונה מכסה את התחתונה, פיו גחוני, והאישונים עגולים, במקרה ומין זה נמצא בבית יש לנהוג בזהירות רבה מאוד. הצפעון שחור הוא נחש קרקעי המצוי בבתי גידול מדבריים ובסביבות המדבר. פעילותו מתחילה לאחר שקיעת השמש ומתמשכת לתוך הלילה. התזונה שלו כוללת בעיקר לטאות. ביציו מוטלות בין חודשי ספטמבר ועד אוקטובר, ובכל הטלה עשויות להיות שתיים או שלוש ביצים. הביצים בוקעות כשלושה חודשים לאחר ההטלה. הצפעון שחור הוא נחש ארסי, והיתקלות עימו עלולה להיות סכנה לאדם. לכן, מומלץ להימנע מהתקרבות אליו.

לוכד נחשים לוכד פתן שחור

פתן שחור (Walterinnesia aegyptia)

"פתן שחור (Walterinnesia aegyptia)", הוא נחש מגושם ועבה הנמצא בנגב, הערבה, בקעת ים המלח ובמורדות הרי ירושלים המזרחיים בישראל. אורכו של הנחש עשוי להגיע לעד כ-125 ס"מ. הפתן השחור הוא נחש עבה, מבריק וחלק בצבע שחור, ולפני התנשלותו הוא משנה צבעו לאפור דהוי. הגחון שלו אפור ומבריק. המגנים התחתיים של הזנב מפוצלים בחלקם. הראש כמעט אינו נבדל בעוביו מהצוואר. האישונים עגולים. בקדמת הלסת העליונה נמצאות שיני ארס קצרות המקובעות, נמצא בבתים פעמים רבות. הפתן השחור הוא נחש איטי ומגושם שפעילותו העיקרית היא לילית. תפריט התזונה שלו כולל בעיקר קרפדות וזוחלים, והוא אינו בוחל באכילת פגרים. כאשר הוא מתגונן, הוא מתנפח ונושף על ידי הכנסת והוצאת אוויר. הביצים שלו מוטלות בין חודשי יולי לאוגוסט, ובכל הטלה יכול להיות עד 20 ביצים. הביצים בוקעות עד חודשיים לאחר ההטלה. הפתן השחור הוא נחש ארסי ועשוי להוות סכנה לאדם. לכן, מומלץ להימנע מהתקרבות אליו. קרדיט צילום Harold van der Ploeg

עין חתול חברבר ליד לוכד נחשים בירושלים

עין חתול חברבר (Telescopus fallax)

"עין חתול חברבר (Telescopus fallax)", הוא נחש קטן שנמצא במגוון מקומות בישראל, מצפון הנגב ועד לגבול הלבנון. אורכו של הנחש עשוי להגיע לעד כ-80 ס"מ. גוון הגוף של עין החתול יכול להיות חום או אפור. לאורך הגב, ניתן למצוא שורה של כתמים כהים בצורת מטבעות. נמצאים גם משני צדי הגוף שורות של כתמים כהים מוארכים .הראש רחב מהצוואר ונבדל בצבעו האפור מצבע הגוף, והאישונים מאונכים, בבית הנחש פחות נמצא ולאור הניסיון הוא נדיר מאוד ולוכדים רבים סבורים שהוא כמעט בהכחדה. עין החתול פועל בעיקר בלילה ולמרות כי יש לו יכולת טיפוס טובה, הוא מזוהה בעיקר בפעילות קרקעית וזחילה איטית. תפריט התזונה שלו כולל בעיקר לטאות, כמו שממיות ונחשים, וככל הנראה גם פרוקי רגליים. הביצים שלו מוטלות בחודשי יוני ויולי, ובכל הטלה ניתן למצוא בין 4-7 ביצים. הביצים בוקעות בחודשי ספטמבר עד אוקטובר. עין החתול אינו מהווה סיכון לאדם, והוא נחש תת-ארסי.

ארבע קו מובהק

ארבע קו מובהק (Psammophis schokari)

"ארבע קו מובהק (Psammophis schokari) אורך בוגר: עד כ-120 ס“מ. תיאור: הנחש המין 'ארבע קו מובהק' הוא נחש דק עם מבנה גוף מוצק. תכונותיו משתנות בהתאם למקום מגוריו, החל מצפון ישראל ועד דרום הארץ. ניתן למצוא ארבעה פסי צבע כהה באורך הגב, על רקע בהיר. באזור צידי הראש יש כתם מוארך שמכיל בתוכו גם את העין. הראש צר ומוארך, והעיניים גדולות ומרשימות, עם האישונים מרובעים. ביולוגיה והתנהגות: הנחש 'ארבע קו מובהק' הוא נחש זריז, הפועל במהלך היום ולעיתים גם בלילה נכנס לבתים פעמים רבות. הוא מאכלס מגוון רחב של בתי גידול באזור הים התיכון. בשעות היום ניתן למצוא אותו פעיל במיוחד על הקרקע, והוא עשוי לטפס על עצים, שיחים וגדרות. התזונה שלו מכילה פרטים מגוונים מגוונים כמו דגים, ציפורים, חרקים ונחשים. הנחש 'ארבע קו מובהק' מסוגל לאתר את הטרף בעזרת חוש הראייה המפותח שלו, ולאחר מציאתו הוא משתמש בכישוריו הגופניים כדי לרדוף וללכוד. בתחום ההתרבות שלו,הוא מטיל בכל פעם מספר ביצים בבית, שהן מוטלות בין חודשי יוני ואוגוסט. כמות הביצים בכל הטלה עשויה להגיע עד 10-6 ביצים. תפוצה בישראל: הנחש 'ארבע קו מובהק' מצוי בכל אזורי ישראל, החל מאילת ועד הרמון. סכנה לאדם: הנחש 'ארבע קו מובהק' הוא תת ארסי ואינו מסוכן לאדם ואין לחוש אם מוצאים אותו בבית

נחש תלום קשקשים מצוי

תלום קשקשים מצוי (Malpolon insignitus)

תלום קשקשים מצוי (Malpolon insignitus) אורך בוגר: עד כ-210 ס“מ. תיאור: המין 'תלום קשקשים מצוי' הוא נחש גדול ומרשים. במבט על פרטים בוגרים, ניתן לראות שהגב צבוע בגוון חום אחיד, ולעיתים מצוי כתום אדמדם באזור העורף והראש. בהתבגרותם של פרטים צעירים, הגב מנוקד בכתמים כהים ובהיר הפזורים לסירוגין. המגנים הממוקמים מעל העין בראש הם בולטים ויוצרים מבנה המזכיר 'גבות'. העיניים גדולות והאישונים עגולים. סימן ההיכר המיוחד של המין הוא 'תלם', המשונה הממוקם במרכז כל אחד מקשקשי הגוף ומשמש לזיהוי נשלים מסוג זה בשדה או בבית. ביולוגיה והתנהגות: התלום קשקשים מצוי הוא נחש זריז שמאכלס בתי גידול מגוונים באזור הים התיכון. הפעילות היומית שלו נראית במיוחד, והוא מציג יכולת טיפוס מעולה. לעיתים נראה אותו על גדרות, שיחים ועצים וגם בבית. התזונה שלו כוללת ציפורים, לטאות, נחשים ומכרסמים. הנחש 'תלום קשקשים מצוי' משתמש בחוש הראייה המפותח שלו כדי לאתר את הטרף, ומסתמך על מהירותו וכישוריו הגופניים כדי ללכוד אותו. בתקופת תחום ההתרבות, הוא מטיל בכל פעם מספר ביצים, אשר מונחות בתוך תלמים באדמה. הביצים נמצאות בין חודשי יולי ואוגוסט. מספר הביצים בכל הטלה עשוי להגיע עד 18-4 ביצים. תפוצה בישראל: התלום קשקשים מצוי פועל בכל האזורים הים-תיכוניים של ישראל, החל ממקו באר-שבע וצפונה ועד האזורים החוליים מיוצבים נצפים, במקרה של נחש בבית ודא שזה לא מין זה. סכנה לאדם: התלום קשקשים מצוי הוא נחש תת-ארסי, ולמרות שנשיכתו יכולה לגרום לתופעות מקומיות משמעותיות, הוא אינו מהווה סיכון משמעותי לאדם.

נחש חנק

חנק (Eryx jaculus)

אורך בוגר: עד כ80- ס“מ. תיאור: נחש עבה ומגושם בעל זנב קצר אשר קצהו דמוי גדם. הראש והצוואר דקים מעוביו של הגוף. הלסת העליונה חופה על התחתונה ומסייעת בהתחפרות בקרקע. הקשקשים שעל הגוף קטנים וחלקים. מגני הבטן צרים. מגני הראש גדולים רק במעט מקשקשי הגוף. העיניים קטנות והאישונים מאונכים. הגוון והדגם על הגוף שונים מאוד בין הפרטים בהתאמה לבית הגידול, כמעט לא נמצא בבבית. ביולוגיה והתנהגות: נחש קרקעי המאכלס מגוון רחב של בתי גידול בסביבה הים תיכונית. הפעילות מתחילה בשעות הדמדומים ונמשכת אל תוך הלילה. בבתי גידול שבהם הקרקע מאפשרת זאת, צד את טרפו גם ממארב, בעודו מחופר ורק חרטומו ועיניו בולטים מן החול. התזונה כוללת מכרסמים ולטאות. הוא כורך את עצמו סביב הטרף עד שחונק אותו למוות. בחודשים אוקטובר ונובמבר משריצות הנקבות, נמצא בבית פעמים רבות. ולדות חיים. בכל השרצה 8-4 ולדות. תפוצה בישראל: נחש נפוץ המאכלס מגוון בתי גידול מצפון הנגב ועד לחרמון. סכנה לאדם: לא ארסי.

נחש מים

נחש מים (Natrix tessellata)

אורך בוגר: עד כ100- ס“מ. תיאור: נחש בעל גוון גוף ירקרק, חום או שחור. על הגב כתמים שחורים רבים הפזורים לסירוגין בדומה ללוח שחמט. הבטן בצבע צהוב או כתום ומכוסה כתמים שחורים בלתי סדורים. האישונים גדולים ועגולים,לוכדי נחשים בבית יסבירו בקלות על מין זה. ביולוגיה והתנהגות: נחש הפעיל הן ביום והן בלילה. מאכלס סביבת בריכות טבעיות ומלאכותיות אך יכול להיכנס לבתים ולהימצא גם הרחק מהן. התזונה מתבססת בעיקר על דו-חיים דוגמת צפרדעים וקרפדות (כולל ראשנים), דגים ולעיתים אף זוחלים, מכרסמים וציפורים. הביצים מוטלות במהלך חודש יולי. בכל הטלה 30-10 ביצים הבוקעות בתחילת חודש ספטמבר, ואז נצפה בהרבה בתים.
לוכדים רבים אינם אוהבים נחש זה וטוענים שהוא גורם לסירחון. תפוצה בישראל: מאכלס מגוון רחב של בתי גידול ים תיכונים מצפון הנגב ועד לחרמון, נמצא לעיתים בצפיפות גבוהה מאוד בסמוך למקווי מים. סכנה לאדם: לא ארסי.

זעמן שחור צעיר

זעמן שחור (Dolichophis jugularis)

אורך בוגר: עד כ250- ס“מ. תיאור: זעמן גדול ומבריק המשנה את מראהו במהלך חייו. בעת בקיעתם גופם בגוון חום בהיר ועליו פזורים באופן בלתי סדור כתמים כהים ולבנים. עם ההתבגרות מתכהה הצבע הכללי של הגוף וצבע הנחש,נפוץ מאוד בבתים, כמעט כל לכידה בבית תהיה של מין זה. הופך שחור אחיד, למעט הלסת התחתונה אשר נשארת בהירה. האישונים עגולים. ביולוגיה והתנהגות: נחש נפוץ מאוד המאכלס בתי גידול מגוונים בסביבה ים תיכונית. נחש זריז הפעיל בשעות היום ורק לעיתים נצפה מחוץ למחסה בלילה. התזונה מורכבת מחולייתנים דוגמת מכרסמים, ציפורים, לטאות ונחשים. הביצים מוטלות בין החודשים יוני לאוגוסט, בכל הטלה עד 14 ביצים והן בוקעות כחודשיים לאחר ההטלה.
נחש מאוד נפוץ ומצוי מאוד בלכידות. תפוצה בישראל: מקו באר שבע בדרום, צפונה עד לגבול הלבנון. נמצא בצפיפות גדולה באזורים חקלאיים המספקים לו מזון רב ומחסות. לעיתים נמצא במקומות יישוב אף מחוץ לאזורי התפוצה המתוארים. סכנה לאדם: לא ארסי.

זעמן זיתני

זעמן זיתני (Platyceps collaris/Platyceps rubriceps)

אורך בוגר: עד כ110- ס“מ. תיאור: נחש דק ועדין. גוון הגוף ירקרק, חום או אפרפר אחיד לאורך מרבית הגוף, למעט הראש שצבעו כתום חלוד או חום. על העורף יש לפחות כתם אחד שחור דמוי קולר התחום בצבע לבן. השליש הקדמי של הגוף מעוטר בכתמים כהים בודדים התחומים בצבע לבן. הלסתות בצבע לבן. פס שחור דק נמשך מכל נחיר עד לבסיס הלסת. האישונים עגולים. ביולוגיה והתנהגות: נחש נפוץ מאוד המאכלס מגוון בתי גידול בסביבה הים תיכונית. פעיל יום על הקרקע כמו גם על עצים ועל שיחים ונכנס לבתים רבים. התזונה כוללת בעיקר לטאות. פרטים צעירים ניזונים אף מפרוקי רגליים. נחש זריז הצד את טרפו תוך מרדף. בין החודשים יוני לאוגוסט מטילה הנקבה 5-3 ביצים אשר בוקעות כחודשיים לאחר מכן,במקרה של נחש קטן בבית רוב הסיכוי שזה יהיה מין זה. תפוצה בישראל: נחש נפוץ המאכלס את כל מגוון בתי הגידול בסביבה הים תיכונית, מצפון הנגב ועד למרומי החרמון. סכנה לאדם: לא ארסי

זעמן מטבעות

זעמן מטבעות (Hemorrhois nummifer)

אורך בוגר: עד כ125- ס“מ. תיאור: זעמן בינוני בעל גוון גוף אפור מבריק. לאורך מרכז הגב שורה של כתמים כהים עגולים או בצורת צלב, המתחילים בעורף ומסתיימים בבסיס הזנב. מבסיס הזנב מתאחים הכתמים לכדי פס רציף. בכל צד של הגוף, במרווחים שבין כתמי הגב, מופיעה שורה של כתמים עגולים קטנים. האישונים עגולים. ביולוגיה והתנהגות: נחש בעל יכולת טיפוס מרשימה על צמחייה ועל קירות אבן. חודר לעיתים גם לבתים בקומות גבוהות מצוי מאוד בדירות גן. הפעילות מתחילה עם הדמדומים ונמשכת אל תוך הלילה. ניתן למצוא זעמני מטבעות פעילים גם בימות החורף. התזונה כוללת ציפורים, מכרסמים, עטלפים, לטאות ונחשים, כולל נחשים ארסיים דוגמת הצפע. הנקבה מטילה 12-5 ביצים בחודש אוגוסט. פרטים צעירים נראים החל מתחילת חודש אוקטובר. תפוצה בישראל: נחש נפוץ המאכלס מגוון רחב של בתי גידול למעט חולות נודדים, מצפון הנגב ועד לחרמון. סכנה לאדם: לא ארסי. קרדיט צילום: אלון גרנות

מטבעון

מטבעון (Spalerosophis diadema)

אורך בוגר: עד כ150- ס“מ. תיאור: הנחש המדברי הארוך בישראל. גוון הגוף חום, צהבהב או כתום. לאורך הגב שורה של כתמים חומים דמויי מטבעות או צלבים, ובצדי הגוף שורה של כתמים קטנים יותר. הגחון בהיר. הראש רחב מהצוואר ונבדל ממנו. בין העיניים מופיע לרוב פס רוחבי בצבע חום. העיניים גדולות והאישונים עגולים. ביולוגיה והתנהגות: נחש המאכלס מגוון רחב של בתי גידול מדבריים בישראל. בחודשי הקיץ עיקר הפעילות מתרחשת בשעות אחר הצוהריים המאוחרות והלילה, אך בימים חמימים בעונת החורף ניתן להיתקל בפרטים פעילים גם בשעות היום. למטבעון יכולת טיפוס טובה על עצים ושיחים ולכן מצוי מאוד בבית, אך עיקר פעילותו קרקעית. התזונה כוללת לטאות, מכרסמים וציפורים. ההטלות מתרחשות בין החודשים יולי לאוקטובר, עד 17 ביצים בתטולה. לעיתים נקבה מטילה יותר ממחזור אחד בעונה. הצעירים נצפים החל מחודש אוגוסט. תפוצה בישראל: נגב, ערבה, כיכר ים המלח, דרום הבקעה וחולות דרום מישור החוף צפונה עד חולון. סכנה לאדם: לא ארסי קרדיט צילום :SuperJew מתוך ספרית ויקיפדיה

נחשיל מצוי ונחשיל חד-ראש (Rhinotyphlops simoni/Typhlops vermicularis)

אורך בוגר: עד כ40- ס“מ. תיאור: בסוג מתוארים שני מינים מישראל )נחשיל מצוי ונחשיל חד-ראש(. נחשים דקים ועדינים מאוד. הגוף מבריק וצבעו ורוד, חום או שחור. ההמראה הכללי מזכיר תולעת גשם )”שלשול“(. העיניים קטנות מאוד וניכרות בעיקר במין נחשיל מצוי. ביולוגיה והתנהגות: נחש המבלה חלק נכבד מחייו תחת מחסות. בתקופת החורף והאביב נצפה תחת גזעי עצים, אבנים וחפצים נוספים המונחים על פני הקרקע ולעיטים נדירות נכנס לבית. מאכלס מגוון רחב של בתי גידול, כולל חולות. הפעילות קרקעית ועיקרה בשעות הלילה. נצפה כשהוא חוצה כבישים או חודר לגינות ולבתים. התזונה כוללת בעיקר טרמיטים ונמלים על שלבי גלגולם השונים. ההזדווגות מתרחשת באביב. בישראל נצפו נקבות עם 3 ביצים בבטנן, ובאירופה נרשמו תצפיות בנקבות המטילות עד 8 ביצים בתטולה. תפוצה בישראל: התפוצה של המינים שונה, אך בכל מקום בישראל ניתן למצוא לפחות מין אחד. סכנה לאדם: לא ארסי. קרדיט צילום Lennart Hudel

קמטן

קמטן (Pseudopus apodus)

אורך בוגר: עד כ120- ס“מ. תיאור: לטאה גדולה חסרת רגליים. גוון הבוגרים חום כהה אחיד, הפרטים הצעירים בהירים ועל גופם פזורים כתמים חומים רוחביים בלתי סדורים. קמט עמוק ובולט נמתח בכל אחד מצדי הגוף מפתח האוזן ועד לבסיס הזנב. מבנה העור קשיח ומתוח. ביולוגיה והתנהגות: מצוי בכל בתי הגידול בסביבה הים תיכונית נכנס חופשי לגינות ואף לבתים. פעיל יום בעיקר על הקרקע. מעת לעת מטפס על שיחים ועצים. לקמטן לסתות חזקות מאוד המאפשרות לו לפצח חלזונות, מרכיב חשוב בתפריטו. נוסף לחסרי חוליות כוללת התזונה גם לטאות, גוזלים, מכרסמים ונחשים. כשנתפס ביד מנסה להשתחרר על ידי סיבוב הגוף כמקדח, חושף את איברי הרבייה ומפריש נוזל מצחין מפתח הביב. בעונת האביב מטילה הנקבה 15-2 ביצים, ולאחר ההטלה היא נכרכת סביבן ושומרת עליהן עד בקיעתן. תפוצה בישראל: מקו להבים בדרום, צפונה עד לחרמון, למעט מדבר יהודה. סכנה לאדם: מין לטאה לא ארסית.

מסקנות להתמודדות עם נחש בבית 

כולם אוהבים את הרגעים השקטים בבית, את התחושה של ביטחון ושלום שמשקיעים בהם. אבל מה קורה כשנחש פוקד את השקט הזה ונכנס לבית? הרי, זהו מצב שיכול להיות מאוד מדאיג ואף מפחיד עבור רוב האנשים.

הנחשים הם יצורים מרתקים מבחינה ביולוגית, אך לא תמיד הם מרגישים ביתיים בירידים ובגנים. לפעמים הם חופשיים להתפרסם גם בתוך הבתים. מצב כזה יכול להוביל למגוון של בעיות, כולל סכנה לבריאות ולביטחון.

אם נחש נכנס לבית, הרי שכדאי לפעול בצורה מהירה ויעילה כדי להתמודד עם המצב. כאשר מתגלה נחש בבית, ישנם מספר צעדים חיוניים שיש לנקוט כדי לטפל במצב:

 1. שמירה על בטיחות: כאשר נחש נכנס לבית, חשוב לשמור על בטיחות המשפחה. יש להפריד את הילדים והחיות מהנחש ולוודא שאין לו דרך לגישה למקומות בהם יכול לגרום נזק או להפחית את הבטיחות.

 2. קריאה למומחה: כאשר מתגלה נחש בבית, כדאי לפנות למומחה מוסמך בכידת נחשים כדי לטפל במצב. המומחה יכול לזהות את סוג הנחש ולפעול בהתאם למצב.

 3. שמירה על סביבה נקיה: לאחר הסרת הנחש, חשוב לנקות את האזור המושך לו ולוודא שאין יתושים או מזיקים נוספים באזור.

 4. למנוע חזרה של הנחש: כדי למנוע שניות מאוחרות, כדאי לבצע תיקונים ושיפוצים בבית על מנת למנוע חזרה של הנחש או כניסת נחשים נוספים.

הקיץ, בעיקר, הוא זמן שבו נחשים נכנסים לחיפוש אחר מקומות קרירים ומוצלים. זהו הזמן שבו כדאי להיות ערניים ולקחת את הצעדים הנדרשים כדי למנוע כניסתם לבית. תהיה זהירות ותהנה מן השקט הביתי בלי לחשוש מהפרעות לא רצויות!